22 stycznia 2025

Jak przebiega proces recyklingu materiałowego?

Odpady tworzyw sztucznych to obecnie poważny problem ekologiczny. Stanowią one coraz większy procent wszystkich produkowanych na świecie śmieci. Recykling materiałowy (mechaniczny) to jedna z metod przetwarzania plastiku. W procesie tym są one topione lub rozpuszczane.

Reklamy

 

Na czym polega recykling materiałowy

Recykling plastiku w sposób mechaniczny czyli materiałowy przeprowadzany jest bez zmiany struktury chemicznej surowca wyjściowego. W uproszczeniu jest to rozdrabnianie odpadów. W wyniku tego procesu otrzymuje się recyklat (regranulat), czyli produkt o wartości użytkowej. Wyroby, z recyklatu zazwyczaj mają inne przeznaczenie niż odpad, z którego powstał recyklat. Recykling mechaniczny nazywany jest procesem kaskadowym. Każde kolejne przetworzenie w ten sposób odpadu (nawet powstałego w wyniku recyklingu) powoduje zmniejszenie wymagań użytkowych i pogorszenie się jakości finalnego produktu. Jeżeli polimery dobrane są w odpowiedni sposób, a ich struktura jest w miarę jednorodna, wówczas przetwórstwo tego rodzaju cechuje wysoka wydajność i dobra jakość ostatecznego produktu. Recykling materiałowy jest metodą technologicznie mało skomplikowaną, szczególnie gdy poddawane mu są tworzywa o identycznej strukturze chemicznej i nie ma konieczności prowadzenia selekcji. Proces ten nie może być powtarzany w nieskończoność, niemniej jest on bardzo korzystny ze środowiskowego punktu widzenia.

Do zalet recyklingu mechanicznego zalicza się m. in.: znaczną redukcję produkcji polimerów oryginalnych oraz zmniejszenie emisji szkodliwych związków do atmosfery oraz nakładów energii.

Reklamy

Recykling materiałowy tworzyw sztucznych – przebieg

Recykling materiałowy tworzyw polimerowych jest metodą najczęściej stosowaną w przypadku butelek PET oraz folii przemysłowych i ram okiennych wykonanych z polichlorku winylu. Przetwórstwo tego rodzaju przebiega w kilku etapach, do których kolejno zalicza się:

  • mechaniczne zmielenie, rozdrobnienie odpowiednio przygotowanych odpadów – uzyskanie regranulatu,
  • produkcja wyrobu finalnego, która obejmuje: wytłaczanie, wtryskiwanie, kalandrowanie, prasowanie, kompatybilizatory,

Często przeprowadzana również jest poprawa właściwości, która polega na: wzmacnianiu napełniaczami naturalnymi oraz wytłaczanie reaktywne z dodatkiem modyfikatora.

Reklamy

 

JJ

 

tekst i fot. mat. sponora