Jak skutecznie oszczędzać na zakupach?

Kto z nas nie lubi zakupów? Sprawiają przyjemność wszystkich, pod warunkiem oczywiście, że idziemy na nie z pełnym portfelem. Tymczasem galopujące ceny produktów powodują, że oszczędzać musimy na każdym kroku. Nieustannie drożeje żywność, wzrastają ceny sprzętów AGD czy produktów kosmetycznych. Czy jest sposób na skuteczne oszczędzanie? Sklepy co chwila prześcigają się w atrakcyjnych ofertach promocyjnych – nie zawsze jednak warto z nich korzystać.

Reklamy

 

Posezonowe wyprzedaże

Koniec wakacji, lub okres poświąteczny to prawdziwy szał w galeriach handlowych. Z każdej witryny sklepowej atakują nas olbrzymie szyldy i napisy zachęcające do zakupów w dalej placówce. Oferują przy tym wielkie rabaty i promocje w wysokości co najmniej 50% wartości towaru. Jak jest naprawdę? Czy rzeczywiście są to oferty godne skorzystania?

Triki sprzedażowe, czyli jak sklepy manipulują cenami

Faktycznie, w okresie między świętami a nowym rokiem, lub na koniec każdego sezonu, letniego lub zimowego, możemy kupić artykuły w atrakcyjnych cenach. Tyczy się to zwłaszcza odzieży, obuwia, oraz artykułów elektronicznych. Choć jeśli faktycznie polujemy na konkretną rzecz, warto prześledzić jej cenę w danym sklepie przez dłuży okres. Sprzedawcy bardzo często wykorzystują triki sprzedażowe, sztucznie zawyżając cenę początkową, którą następnie mocno obniżają. W rezultacie ceny przed promocją i po pozornej obniżce mogą być takie same. Warto obserwować cenę podobnych towarów w różnych sklepach, aby mieć pewność, że rzeczywiście korzystamy z okazji, a nie jedynie sztucznie wykreowanej promocji. Jeśli cena nas zadowala i naprawdę jest okazyjna możemy zdecydować się na zakup.

Reklamy

Kupowanie „na zaś”

Niestety okres promocyjny nie przypadkiem przypada w taki, a nie inny czas. Noworoczne wyprzedaże mają to do siebie, że rozpoczynają się… po świętach. Czyli w okresie kiedy większość z nas często ma już przekroczony budżet, w związku z wydatkami świątecznymi. Gdyby sprzedawcy zachowali swoje tradycyjne ceny w sklepach wystąpiłby swoisty sezon ogórkowy, dlatego z każdej strony kuszą nas wielkie obniżki. Jeśli chcemy z nich skorzystać to musimy uwzględnić to swoim budżecie sporo wcześniej, odkładając na zaś pieniądze na promocyjne artykuły. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wyprzedaży letnich czy zimowych. Kiedy poszukujemy już artykułów na jesień, w sklepach kuszą nas promocje na letnie sukienki lub sandały. O ile ich cena może być atrakcyjna, o tyle zmusza nas do dokonania zakupów na kolejny rok – a bieżąco potrzebnych artykułów wciąż nie mamy. Takie zakupy obarczone są sporym ryzykiem, ponieważ do kolejnego sezonu może zmienić się rozmiar naszych ubrań, trendy i moda lub zwyczajnie nasz gust.

Więcej znaczy mniej…pieniędzy

„Kup dwa artykuły, a trzeci dostaniesz gratis” – to już standardowy slogan każdego sklepu. Naiwnie myśląc, że oszczędzamy, wracamy do domu z podwójnymi zakupami i podwójnym rachunkiem. Niestety tu oszczędzenie jest jedynie teoretyczne. Kupujemy więcej niepotrzebnych artykułów, których wcale nie chcieliśmy mieć, zanim nie weszliśmy do sklepu. Często dodatkowy produkt wcale nie jest nam potrzebny i w rezultacie nawet z niego nie korzystamy. To rozwiązanie stosowane jest także przy udzielaniu rabatów, które otrzymamy dopiero, kiedy coś kupimy. Znów kupuje na zaś, bardzo często zbędne artykuły. Zdarza się także, że otrzymany kupon rabatowy zupełnie nas nie interesuje i nie spełnia naszych oczekiwań, ani potrzeb.

Gotowe kupony rabatowe

Sporą nowością na rynku są portale, zawierające oferty kuponów rabatowych do sklepów i usługodawców. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ze względu na szeroką dostępność asortymentu i brak ograniczeń czasowych. Jedną ze stron oferujących takie rozwiązanie jest terdeals.com. Obecnie portal umożliwia zdobycie kuponów do blisko 400 sklepów. O ile w przypadku stacjonarnych sklepów musimy czekać czasami kilka miesięcy na atrakcyjną cenę, o tyle w przypadku strony Terdeals zniżki dostępne są od ręki, o każdej porze roku. Duża baza sklepów pozwala nam na swobodne przeglądanie i porównywanie ofert różnych sprzedawców. Witryna współpracuje zarówno ze znanymi markami, takimi jak Deichmann, czy Nike, ale także mniejszymi firmami, dopiero wchodzącymi na rynek i budującymi swoją markę. Pozwala to na szeroki dostęp do artykułów i wybór także mniej popularnych i dostępnych na co dzień ofert. Portal oferuje zniżki wielobranżowe, z różnych kategorii. Znajdziemy tu zarówno kupony rabatowe na odzież, obuwie czy biżuterię, ale także produkty bankowe – Santander,  ubezpieczeniowe – Aviva, motoryzacyjne, czy nawet spożywcze (e-Torty, czy Szczypta Świata).

Korzystanie z kuponów rabatowych z pewnością jest dobrym rozwiązaniem, jeśli szukamy realnych oszczędności w codziennych zakupach.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)