Jak stworzyć aplikacje za pomocą pakietu G Suite?

Użytkownicy pakietu G Suite mają możliwość tworzyć i edytować aplikacje internetowe. Intuicyjny panel administracyjny pozwala na proste, szybkie i efektywne tworzenie oraz używanie aplikacji. Środowisko programistyczne G Suite nie wymaga pisania dużych ilości kodu.

Reklamy

 

Tworzenie aplikacji G Suite

Kreator aplikacji G Suite dostępny jest w pakiecie Business oraz Enterprise. Dzięki niemu możliwa jest zamiana stron internetowych w aplikacje na smartfony i inne urządzenia mobilne. Takie rozwiązanie sprawia, że strony internetowe są łatwiejsze do znalezienia i bardziej intuicyjne w użyciu.

Nie trzeba posiadać dedykowanych aplikacji, aby mieć pewność, że użytkownicy mają dostęp do najważniejszych informacji na swoich smartfonach. Aplikacje tworzone przez klientów G Suite stosowane są między innymi do opracowania portali informacyjnych dla pracowników, różnego typu formularzy, intranetów i innych. Używanie ich pozwala na przyspieszenie i rozwinięcie wewnętrznych procesów firmowych. Stworzenie odpowiedniej aplikacji pozwala na przykład stale monitorować zapotrzebowanie w projektach.

Reklamy

Zmiana strony internetowej na aplikacje jest bardzo prosta. Kreator aplikacji „krok po kroku” przeprowadza klienta przez kolejne etapy. Później wystarczy, że użytkownik kliknie na swoim smartfonie ikonę aplikacji, a przeglądarka Chrome otworzy przypisany do niej adres.

Tworzenie nowej aplikacji wymaga podania nazwy, adresu URL, wyboru okna wyglądu oraz ikony. Użytkownik może korzystać z gotowych szablonów, dzięki czemu tworzenie nowych aplikacji nie wymaga pisania dużych ilości kodu. Stworzone aplikacje można wzbogacić o funkcje z innych usług Google, np. Kalendarza, Gmaila czy Dokumentów Google. Wygląd aplikacji można dostosować do marki za pomocą HTML i CSS.

Zarządzanie aplikacjami G Suite

Aplikacjami można zarządzać z poziomu konsoli administracyjnej G Suite. W panelu użytkownika należy znaleźć „Aplikacje internetowe” poprzez: Zarządzanie urządzeniami → Zarządzanie aplikacjami → Zarządzaj aplikacjami na urządzeniach z Androidem → Zarządzaj aplikacjami dodawanymi do białej listy → Dodaj → Aplikacje internetowe.

Użytkownik z tego poziomu może m.in. stworzyć nową aplikację, udostępnić ją innym użytkownikom oraz edytować istniejącą aplikację – wprowadzić zmiany lub usunąć ją całkowicie.

Administratorzy G Suite mają podgląd do aplikacji stworzonych i działających w ich firmach. Z poziomu panelu administratora mogą dowiedzieć się, kto jest ich autorem, a także pozyskać informacje o uprawnieniach dotyczących protokołu OAuth.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)