Jak uczynić ogród bardziej interesującym

Integralną częścią ogrodu, zarówno nowoczesnego, jak i naturalnego, z pewnością powinien być element wodny, który nie tylko spełnia nasze wymagania estetyczne, ale także zapewnia mikroklimat w ogrodzie. Taki element wodny można wkomponować w ogród w postaci różnych kaskad, fontann lub w postaci naturalnych stawów, czy też strumieni.

Reklamy

Naturalny staw wniesie do ogrodu nie tylko relaksacyjną atmosferę, ale także nowe doświadczenia, ponieważ przyciągnie on ptaki, które przylecą napić się i wykąpać. Zaletą spokojnej powierzchni jest również odbicie otaczającej roślinności. Jeśli masz lekko nachyloną działkę, możesz sztucznie stworzyć strumień. Nie ma nic bardziej kojącego niż szum płynącej wody. Taka kaskada wodna może nam również pomóc maskować niepożądane dźwięki z otoczenia.

Ogród powinien być dostosowany do architektury domu, w związku z tym powinniśmy wybrać odpowiedni materiał i sposób tworzenia stawu. Jeśli wolimy proste linie w ogrodzie, na pewno nie kupimy prefabrykowanego stawu, który ma różne kształty.

Tworząc naturalny ogród na pewno wykorzystamy staw foliowy. To taki, w którym sami możemy wybrać kształt i rozmiar. Tworzymy go za pomocą specjalnych folii do większych stawów. Wysokiej jakości folie charakteryzują się stuprocentową wodoszczelnością, odpornością na warunki atmosferyczne, elastycznością oraz dość dobrą wytrzymałością. Musimy też dobrać odpowiednie podłoże, którym najczęściej jest geowłóknina.

Jak już wspomniano, obecnie do stworzenia stawu możemy wykorzystać prefabrykowany, czyli plastikowy staw. Ogromną zaletą jest szybkość wykonania takiego stawu. Wszystko, co musisz zrobić, to umieścić tę plastikową wannę w dole o odpowiednim kształcie oraz pokryć okolicę piaskiem, a następnie ziemią. Wadą jest nieelastyczność takiej listwy i ograniczona możliwość wyboru kształtu oczka.

Lokalizacja oczka

Staw musimy ustawić tak, abyśmy mogli go widzieć ze strefy ciszy, ale jednocześnie tak, aby jego lokalizacja w ogrodzie była praktyczna. Ułatwia to w przyszłości dostarczanie nawozu do naszego oczka

Musimy szczególnie pomyśleć o jego ekspozycji na słońce. Słońce powinno świecić nad stawem przez co najmniej kilka godzin dziennie. Jednak nadmierna ekspozycja na słońce również nie jest właściwa, ponieważ w wodzie zaczną tworzyć się niechciane glony z powodu podwyższonej temperatury wody. Jeśli zapewnimy odpowiednie warunki woda pozostanie czysta i przezroczysta. Należy również wziąć pod uwagę, że w pobliżu jeziora nie ma wysokich drzew liściastych, ponieważ liście takiego drzewa mogą sprawić nam problemy w stawie.

Sprzęt do oczka wodnego

Aby zwierzęta i rośliny wodne mogły się dobrze rozwijać w stawie, zdecydowanie musimy kupić sprzęt filtrujący i pompę. Odpowiednie sklepi internetowe z pewnością udzielą nam fachowej porady, a w razie potrzeby polecą odpowiednie zestawy urządzeń.

Nieodłącznym elementem każdego oczka ogrodowego jest również napowietrzanie. Dostarcza rybom i mikroorganizmom bardzo potrzebnego tlenu. W walce z glonami ważne jest również natlenienie stawu, gdyż to ono gwarantuje prawidłową hodowlę ryb i utrzymanie czystości zbiornika.

(tekst i fot. mat. partnera)