15 lipca 2024

Jak umyć podłogę po nieczystościach z szamba?

Wiele osób zastanawia się, czym są tak naprawdę nieczystości z szamba i czy są niebezpieczne dla zdrowia? Okazuje się, iż nieczystości z betonowego szamba to wszelkiego rodzaju odpady metaboliczne, które gromadzone są w podziemnym zbiorniku połączonym rurą z budynkiem mieszkalnym. Czyszczenie suchym lodem ma ofercie niewiele firm, ale te które oferują taką możliwość świadczą usługi szybciej niż inne podmioty.

Reklamy

Dezynfekcja pomieszczeń jest obowiązkowa w większości przypadków

Do przepełnienia szamba dochodzi niezwykle rzadko, ale kiedy staniemy przed faktem dokonanym, powinniśmy znać metody dezynfekcji piwnicy z rozlanymi fekaliami, ale nie tylko – mycie podłogi powinno odbywać się za pomocą atestowanych środków czyszczących.

Sprzątanie po zalaniu w Szczecinie oferuje kilka specjalistycznych firmy, które trudnią się tym zadaniem. Dezynfekowane powierzchnie są sterylizowane za pomocą środków czystości o działaniu bakteriobójczym.

Reklamy

Czym jest szambo i co zawiera?

Szambo (fr. Chambeau) jest pojemnikiem na ścieki, który może być używany do przechowywania i oczyszczania nieczystości. Odpady z plastikowego szamba mogą obejmować fekalia domowników, tłuszcze, detergenty i inne niebezpieczne substancje chemiczne.

Te płyny mogą być bardzo szkodliwe dla środowiska naturalnego i zdrowia ludzi, jeśli nie są prawidłowo usuwane. Do dezynfekcji powierzchni należy stosować tylko certyfikowane preparaty o silnym działaniu biobójczym. Okazuje się, iż wypompowywanie wody można przeprowadzić samodzielnie, jednak biorąc pod uwagę to, że szambo może zawierać szkodliwe bakterie, wirusy i chemikalia, lepiej skorzystać z usług specjalistycznych firm sprzątających.

Reklamy

Co zrobić, by zapobiec awarii kanalizacji?

Okazuje się, iż aby uniknąć udręki związanej z nieczystościami wylanymi z szamba, ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan techniczny systemu kanalizacyjnego oraz okresowo wykonywać czynności konserwacyjne. W umyciu podłogi po rozlanych fekaliach pomocą może być silny środek dezynfekujący o działaniu biobójczym.

W przypadku starszych systemów kanalizacyjnych może być konieczna modernizacja lub naprawa całe sieci kanalizacji, która znajduje się w obrębie naszej posesji. Istotne jest również to, aby unikać wylewania do szamba substancji chemicznych nieznanego pochodzenia lub innych odpadów, które mogłyby uszkodzić jego strukturę lub spowodować jego przepełnienie.

Należy także pamiętać o stabilności i szczelności pokryw zamykających szambo. Nie może być tak, że drobna ingerencja w ich stabilność, np. przejazd rowerem czy zabawy dzieci spowodują, że dostęp do szamba będzie otwarty. Szambo musi być też regularnie opróżniane. Każde zaniedbanie może skończyć się tragedią. Niestety okazuje się, iż takie sytuacje często się zdarzają o czym przekonujemy się słuchając doniesień medialnych

Sposoby sprzątania po zalaniu. Na czym polega dezynfekcja po fekaliach?

Tradycyjne sposoby mycia podłóg – mop oraz środek czyszczący w płynie – w przypadku odpadów metabolicznych z szamba nie są zalecane. Dezynfekcja pomieszczeń po wylanych na podłogę ściekach wymaga doświadczenia i sprawdzonych sposobów sprzątania.
Najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie atestowanych produktów o potwierdzonym działaniu dezynfekującym, które można nabyć w specjalistycznych sklepach chemią dla firm sprzątających. Mop nasączony specjalnym preparatem o działaniu bakteriobójczym nie sprawdzi się, gdyż w pierwszej kolejności należy ręcznie zebrać zanieczyszczenia z podłogi.

Aby skutecznie przeprowadzić sprzątanie po zalaniu fekaliami z szamba, najpierw trzeba się upewnić, że awaria została skutecznie usunięta. Nie ma bowiem sensu podejmować starań w sytuacji, gdy awaria szybko może ponownie mieć miejsce. Dlatego też pierwszym działaniem w tej trudnej sytuacji jest  likwidacja przyczyn zalania. Celem dezynfekcji,  jest pozbycie się zagrożenia biologicznego i skuteczne wyczyszczenie pomieszczeń, tak aby mogły one być bezpiecznie używane.
Czy dezynfekcja mieszkania może być wykonana wcześniej, przed zebraniem odpadów? Oczywiście, że tak, ale tylko i wyłącznie, jeżeli ten etap potraktowany będzie jako odkażanie wstępne. Umyć podłogę octem lub preparatem zawierającym czwartorzędowe sole amoniowe można, ale najlepiej, kiedy na posadzce nie będzie już śladów po awarii.

Jakie są etapy czyszczenia po zalaniu domu fekaliami? Wyjaśniamy wszystko krok po kroku

Bez względu na to, jaką metodę dezynfekcji wybierzemy, należy zacząć od zebrania fekaliów, które wyciekły z szamba. Praca ta bezwzględnie musi być wykonana w kombinezonach ochronnych i maskach chroniących twarz. Niestety fekalia zbiera się ręcznie, choć pomocniczo mogą tam być użyte niektóre urządzenia.

Gdy zanieczyszczenia zostaną już zebrane, można przystąpić do mycia powierzchni, z których usunięto fekalia. W tej trudnej pracy doskonale sprawdzają się myjki z opcją podgrzewania wody. Ich działanie oparte jest na wyrzucaniu ciepłej wody z silnym środkiem  czyszczącym na zabrudzone powierzchnie.
To, że mieszanka wyrzucana jest po dużym ciśnieniem i powoduje, że nawet trwałe zabrudzenia odrywają się od mytych powierzchni. Dokładne umycie miejsca zalania  spowoduje, że pojawienie się przykrego fetoru zostanie znacznie ograniczone.
Niestety fekalia zalegające na podłogach, a także części ścian zwiększają znacznie poziom wilgotności w pomieszczeniach. Nie bez znaczenia jest także woda, która pojawia się na etapie mycia specjalistycznymi myjkami. Nie należyte osuszenie pomieszczeń spowoduje, że powstaną w nich doskonałe warunki do rozwoju pleśni i innych szkodliwych grzybów.

Należy pamiętać, że zarówno pleśń, jak i inne grzyby bytujące w wilgotnych pomieszczeniach są bardzo szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Przy dłuższym przebywaniu w ich sąsiedztwie pojawiają się kłopoty z oddychaniem, a także zaburzenia układu krwionośnego.

Osuszanie pomieszczeń to kolejny krok czyszczenia po zalaniu fekaliami. Jest kilka metod przeprowadzenia tego procesu. Najbardziej wszechstronną jest osuszanie kondensacyjne. Wykorzystuje ono skraplanie się pary wodnej na parowniku osuszacza.

Po awarii szamba wilgotność powietrza w zalanych pomieszczeniach może wynosić nawet 90%. Profesjonalny osuszacz może zmniejszyć jej poziom do 35%. Ważne jest, aby wykorzystywany sprzęt miał parametry odpowiednie do wielkości pomieszczenia i poziomu  panującej tam wilgoci.

Wysokiej jakości osuszacze są w stanie odprowadzić nawet 50 litrów wody na dobę. Osuszanie kondensacyjne, aby było skuteczne, musi się odbywać w odpowiednie temperaturze otoczenia. Nie może ona przekraczać 25 stopni Celsjusza.

Co sprawdzi się do dezynfekcji powierzchni?

Wybór sposobu dezynfekcji po zalaniu fekaliami lub wybiciu szamba zawsze uzależniony jest od warunków panujących na miejscu zdarzenia. Nie można bowiem dokonać wyboru określonej metody bez dokonania rzetelnej oceny stopnia zagrożenia biologicznego istniejącego w miejscu zalania fekaliami z szamba.
Klienci firm sprzątających po zalaniu najczęściej decydują się na dezynfekcję pomieszczeń poprzez ozonowanie. Metoda ta nie tylko świetnie sprawdza się przy usuwaniu wirusów, bakterii i groźnych drobnoustrojów, ale także idealnie nadaje się do usuwania nieprzyjemnych zapachów.

Czy ozonowanie zalanych pomieszczeń jest sposobem na drobnoustroje na podłodze?

Ozonowanie pomieszczeń to nowoczesna i bezpieczna metoda pozbywania się szkodliwych wirusów, bakterii i drobnoustrojów z powietrza, a także różnych powierzchni. Gaz ten, będący odmianą tlenu, został odkryty w latach czterdziestych XIX wieku w Niemczech.
Należy zaznaczyć, że ozon występuje też w naturalnej postaci, w ziemskiej atmosferze. Chyba nie ma dziś na świecie człowieka, który nie słyszałby o warstwie ozonowej wokół Ziemi. Jej rola w życiu ludzi i zwierząt na naszej planecie jest bezcenna. Chroni nas ona bowiem przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.
Ozon używany do dezynfekcji posiada trójatomową budowę, gdzie trzeci atom doskonale absorbuje szkodliwe związki i substancje. Łącząc się z nimi, niszczy je poprzez utlenienie. Ozon dociera do wszelkich, nawet ukrytych powierzchni. Doskonale więc likwiduje zagrożenie biologiczne istniejące  na podłodze. Po ozonowaniu w pomieszczeniu pozostaje też przyjemny zapach, gdyż ten niezwykły gaz doskonale radzi sobie z fetorem i uporczywymi smrodami.

Ozonowanie pomieszczeń to nie jedyne rozwiązanie – poznaj zamgławianie suchą mgłą z nadtlenkiem wodoru

Bardzo skutecznym sposobem dezynfekcji po awarii kanalizacji jest wykorzystanie tzw. suchej mgły. Jest to metoda polegająca na rozpylaniu za pomocą urządzenia zwanego zamgławiaczem, silnego środka biobójczego zmieszanego z wodą. Mieszanka taka jest aplikowana pod dużym ciśnieniem, a wielkość mikro kropelek mieści się w granicach od 5 do 20 mikronów.
Cząsteczki  suchej mgły są tak małe, że nawet nie moczą powierzchni, z którymi mają kontakt. Skutecznie natomiast eliminują wszelkie bakterie, wirusy i grzyby, w tym także pleśnie. Jest bardzo delikatna w działaniu, więc nie uszkadza przedmiotów, na które działa. Sucha mgła posiada także zdolność trwałej eliminacji przykrych zapachów, co w przypadku sprzątania po wylaniu szamba jest niezwykle ważne.

Czyszczenie w pomieszczeniach gospodarczych zalanych wodą z deszczówki – czy w takim przypadku jest łatwiej?

Wydawać by się mogło, że sprzątanie po zalaniu deszczówką jest łatwiejsze niż to po zalaniu fekaliami z szamba. Nie jest to jednak tak oczywiste. Wiele bowiem zależy, gdzie usytuowane były pomieszczenia gospodarcze, do jakich celów były używane i jakie materiały się w nich znajdowały.

Wody gruntowe, a z powodzie w piwnicach

Piwnicom przy dużych opadach grożą nie tylko tradycyjnie rozumiane zalania, ale i podnoszenie się poziomu wód gruntowych. Dla innych pomieszczeń ważne jest także to, co było w nich przechowywane.

Jeśli bowiem gromadzono tam wapno czy gips, to należy liczyć się z tym, że po zawilgoceniu zamienią się w trudną do usunięcia „skałę”, jeśli znajdowały się tam środki chemiczne to po rozszczelnieniu opakowań i połączeniu z wodą mogą stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Kontrola stanu technicznego budynku

Pamiętajmy, że regularna kontrola stanu technicznego systemu kanalizacyjnego oraz wykonywanie czynności konserwacyjnych pozwalają na utrzymanie czystości i bezpieczeństwa wokół domu lub firmy. Dzięki temu można uniknąć problemów związanych z niewłaściwym usuwaniem nieczystości z szamba i chronić środowisko naturalne przed skutkami ich dalszej eksploatacji.


tekst i fot. mat. partnera