26 maja 2024

Jak usunąć zapach papierosów w domu: 10+ skutecznych sposobów

Zapach dymu papierosowego niestety nie wietrzeje tak szybko jak inne, równie uciążliwe aromaty. Szczególnie długo utrzymuje się w pomieszczeniach, w których nie dba się o czystość i regularne wietrzenie. Na szczęście istnieją sposoby na skuteczne pozbycie się tego zapachu. Jak wyeliminować skutecznie zapach dymu papierosowego nie tylko z pomieszczenia, ale również i ubrań? Poniżej opisujemy najskuteczniejsze sposoby i środki na usunięcie nieprzyjemnego zapachu.

Ile utrzymuje się zapach papierosów w pokoju?

Palenie tytoniu i papierosów to nie tylko kosztowny nałóg. To przede wszystkim coś, co sprawia, że zarówno ubrania, jak i pomieszczenia, w których znajdują się palacze, nie pachną zbyt przyjemniej.

Z powodu przykrego zapachu w wielu miejscach publicznych są wydzielone specjalne strefy dla palących, w których mogą raczyć się oni swoim nałogiem. Dzięki nim  nie przeszkadzają osobom, które nie palą i nie tolerują zapachu dymu papierosowego. 

O ile w miejscach publicznych jak kawiarnie, biura czy restauracje są specjalne strefy dla palaczy, o tyle problem pojawia się w zaciszu domowym. Najlepszym rozwiązaniem jest palenie na zewnątrz lub na balkonie, jednak nie każdy chce z tego korzystać.

Miłośnicy palenia dobrego tytoniu w domu muszą się liczyć z zastosowaniem odpowiednich środków, aby nieprzyjemny zapach nie utrzymywał się w pomieszczeniu przez długi czas. 

Wnika on nie tylko w ściany, ale i w fotele, kanapy czy dywany, przez co często paląc w pomieszczeniu i nie wietrząc go w tym czasie, zapach może utrzymywać się nie tylko długie tygodnie, ale i miesiące.

Co wciąga dym papierosowy? 

Czy istnieje coś, co skutecznie wciąga dym papierosowy? Jak najbardziej tak, wystarczy sięgnąć po specjalne oczyszczacze powietrza, które pozwolą usunąć szkodliwy dym papierosowy. Warto pamiętać o tym, że jest to substancja, która szkodzi nie tylko czynnym palaczom. 

Również ci bierni wdychając dym z papierosów przez dłuższy czas, mogą się spodziewać poważnych konsekwencji zdrowotnych. Na jego niszczycielskie działanie szczególnie narażone są dzieci i kobiety w ciąży. 

Filtrowe oczyszczacze powietrza to jeden ze sposobów, którego zastosowanie pozwala w sposób skuteczny usunąć dym papierosowy z pomieszczenia. Dzięki nim dym nie zdąży się osadzić na ścianach czy meblach, a tym samym pozbycie się tego nieprzyjemnego zapachu z pomieszczenia staje się dużo łatwiejsze.

Jak pozbyć się zapachu papierosów w domu szybko i skutecznie? 

Pozbycie się zapachu papierosów w domu nie jest wbrew pozorom łatwe przede wszystkim ze względu na intensywny zapach, pochłaniający wszystko. Dym osiada nie tylko na ubraniach, zasłonach, firankach czy tapicerce. Równie mocno ”przyczepia się” do innych mebli, a nawet sprzętu elektronicznego.

Oto najskuteczniejsze sposoby, aby pozbyć się zapachu dymu w domu:

Jedną z najskuteczniejszych metod walki z przykrym zapachem jest zastosowanie domowych środków w postaci octu i sody

Należy jeden lub dwa z tych środków dodać do miseczki, którą umieścisz w miejscach, gdzie przebywają palacze. Nie każdy toleruje zapach octu. Dlatego, zamiast niego można sięgnąć po specjalne odświeżacze powietrza, stworzone z myślą o likwidowaniu nieprzyjemnego zapachu pochodzącego z dymu papierosowego, a nie maskowania go innym chemicznym zapachem.

W przypadku firan, zasłon, dywanów i narzut jedynym wyjściem jest ich częste pranie, nawet kilka razy w miesiącu.

Czasem nie musi być palacza w domu, a mimo tego zapach dymu jest dość wyraźny. Jest to zapach papierosów w mieszkaniu od sąsiadów, który poprzez uchylone okna przedostaje się do naszych pomieszczeń. W tym przypadku jeśli jest taka możliwość w danym pomieszczeniu warto zmniejszyć częstotliwość wietrzenia lub zastosować specjalne filtrowe pochłaniacze dymu papierosowego. 

Jak usunąć zapach papierosów ze ścian, mebli czy okien?

W tym celu konieczne jest częste ich czyszczenie rozworem wody i stosownych detergentów.

Jak pozbyć się zapachu papierosowego z ubrań? 

Najlepszym sposobem na przybycie się nieprzyjemnego zapachu z ubrań jest po prostu ich wypranie

Jak pozbyć się zapachu papierosów z ubrań bez prania, czy jest to w ogóle możliwe? 

Jak najbardziej tak, można tego dokonać za pomocą kilku sprawdzonych sposobów

Jednym z nich jest niezawodna soda oczyszczona, która jest w stanie poradzić sobie z wieloma domowymi problemami, między innymi z nieprzyjemnym zapachem z ubrań. 

Wystarczy wsypać sodę do niewielkiego pojemniczka (nie zakręcać go!) i umieścić w szafie pod brzydko pachnącymi ubraniami. Dla utrzymania lepszego efektu można dodać kilka kropel zapachowego aromatu.

Ocet to obok sody niezastąpiony środek nie tylko do utrzymania czystości w mieszkaniu, ale również skutecznej walki z nieprzyjemnymi zapachami. W tym celu należy przygotować roztwór octu i gorącej wody w proporcji 1:2.

Nad unoszącą się parą należy umieścić odzież, z której ma zniknąć zapach dymu. Jak wiadomo, ocet również nie pachnie przyjemnie, dlatego czynność te należy wykonywać w przewiewnym miejscu. 

Co zaskakujące, brzydkie zapachy z ubrań bez konieczności ich prania pomoże zniwelować również puder niemowlęcy. Nieprzyjemnie pachnącą odzież należy ułożyć na płaskiej powierzchni i pokryć równomiernie pudrem. Po kilkunastu minutach dokładnie otrzepać i czyścić przy pomocy rolki do ubrań.

­

tekst i fot. mat. partnera