2 listopada 2024

Jak utrzymać firmę w czasie koronawirusa?

Epidemia COVID-19 sprawiła, ze wielu przedsiębiorców musiało ograniczyć, a nawet i zawiesić prowadzenie dotychczasowej działalności. Na skutek zamrożenia gospodarki, płynność finansowa wielu firm uległa znacznemu pogorszeniu. Przedsiębiorcy boją się o przyszłość swojej firmy. Jak utrzymać firmę w czasie koronawirusa?

 

Jak utrzymać firmę w czasie koronawirusa?

Ograniczenie lub całkowita utrata możliwości prowadzenia firmy na skutek pandemii koronawirusa, uderzyła w wielu przedsiębiorców. Brak wiedzy na temat tego, jak długo taki stan się utrzyma, budzi jeszcze większy niepokój u właścicieli firm. Niektórzy byli zmuszeni do zamknięcia firmy. Inni wciąż starają się ratować biznes, zastanawiając się, jak utrzymać firmę w czasie koronawirusa. Z pomocą przychodzą rozwiązania w ramach tzw. tarczy antykryzysowej, która dedykowana jest mikro, małym i średnim przedsiębiorcom. W ramach tarczy przedsiębiorca może skorzystać z możliwości:

  • zawieszenia składki ZUS,
  • rozłożenie na raty należności ZUS,
  • dofinansowanie pensji dla pracowników,
  • skorzystania ze świadczenia postojowego

Jak tarcza antykryzysowa chroni przedsiębiorców?

Tarcza antykryzysowa to pakiet rozwiązań, dedykowany właścicielom firm, którzy ucierpieli na skutek epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z jednej, a nawet i wszystkich opcji, o ile spełniają wymagania. Wśród nich jest możliwość zawieszenia płatności składek ZUS na 3 miesiące. Wniosek musi być odpowiednio uargumentowany i należy wskazać, że epidemia COVID-19 ma negatywny wpływ na płynność finansową firmy. Co więcej, wniosek można złożyć online, korzystając z platformy PUE ZUS. Dzięki temu nie trzeba wychodzić z domu. Przedsiębiorcy mogą również starać się o dofinansowanie pensji pracowników na 3 miesiące. Kolejnym rozwiązaniem jest świadczenie postojowe, które sanowi rekompensatę utraty przychodów w wyniku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2. Mogą z niego skorzystać tylko Ci przedsiębiorcy, u których epidemia wywołała zastój w działalności. Świadczenia postojowe wypłacane są w dwóch progach:

  • 1300 złotych,
  • 2080 złotych.

Kredyty i pożyczki w dobie koronawirusa – pomoc w sektorze finansowym

Sektor finansowy również oferuje pomoc dla przedsiębiorców. Związek banków Polskich wprowadził ułatwienia dla właścicieli firm, wśród których wyróżnia się:

  • Możliwość zawieszenia płatności rat kredytów na okres do 3 miesięcy. Jednocześnie wydłużeniu ulega okres kredytowania.
  • Banki zobowiązują się do szybkiego rozpatrywania wniosków online, bez opłat, a dodatkowo ograniczają formalności do minimum,
  • Możliwość odroczenie spłat rat leasingowych oraz należności dla firm faktoringowych na zasadach , które obowiązują w sytuacji zawieszenia płatności rat kredytów,
  • Możliwość przedłużenia finansowania o 6 miesięcy dla firm, którym kończy się ono w najbliższych miesiącach, a na koniec 2019 roku miały zdolność kredytową,
  • Łatwiejszy dostęp do krótkoterminowego kredytu dla firm, który ma na celu ustabilizowanie płynności finansowej przedsiębiorstwa, utraconej z tytułu pandemii.

Więcej informacji na ten temat na https://pozyczkaposzukiwana.pl/koronawirus-a-firma-poradnik/

 

(tekst i fot. mat. partnera)