24 września 2023

Jak wybrać bluzę odblaskową dla pracownika?

Wybór i zakup ubrań dla pracowników często nie należy do najłatwiejszych. Trzeba pogodzić kilka kwestii – bezpieczeństwo pracownika, jego wygoda, interesy pracodawcy. Jednym z rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, są bluzy odblaskowe dla pracowników. Dzięki nim zapewnisz zatrudnionym komfort w czasie pracy i zmniejszysz ryzyko wypadków. Musisz tylko wybrać odpowiedni model – podpowiadamy, w jaki sposób to zrobić.

Reklamy

Rozmiar i układ odblasków

Wszystkie ubrania odblaskowe wykorzystywane w czasie pracy podnoszą bezpieczeństwo pracowników poprzez poprawę ich widzialności. Mogą to jednak robić w różny sposób, uzależniony od rozmiaru odblasków i ich rozmieszczenia.

By odzież została zaliczona do grona profesjonalnych ubrań ostrzegawczych, musi posiadać odpowiednią powierzchnię odblasków oraz jaskrawego tła. Bluzy nie są w tej grupie wyjątkiem. Rozmiar odblasków i tła dzieli ubrania na trzy kategorie. Pierwsza ma najmniejsze wymagania – 0,1 m2 odblasków i 0,14 m2 jaskrawego tła. W przypadku odzieży klasy drugiej to odpowiednio 0,13 i 0,5 m2.

Reklamy

Na niektórych stanowiskach wymagana jest najwyższa ochrona – odzież klasy trzeciej. Wówczas mowa już o 0,2 m2 odblasków i 0,8 m2 jaskrawego tła. Do tego strój klasy trzeciej musi mieć długie nogawki lub rękawy. Bluzy odblaskowe mogą więc spełnić te wymagania i zapewnić najwyższą ochronę Twoim pracownikom.

Liczy się jednak również układ odblasków. Wokół rękawów bluzy odblaskowej klasy trzeciej muszą się znaleźć dwie równoległe poziome taśmy ostrzegawcze. Podobnie wokół korpusu – ewentualnie jedna pozioma taśma i dwie prostopadłe do niej, łączące ją przez linię barków.

Reklamy

Materiał i krój

Druga ważna sprawa, czyli komfort pracownika, wiąże się z materiałem, z jakiego jest wykonana bluza. Jeśli tylko Twoi podwładni nie wykonują swoich obowiązków w szczególnych warunkach, najlepszym rozwiązaniem będą bluzy wykonane z przewagą włókien bawełnianych – co najmniej 60, a najlepiej 80 procent. Poliester i elastan niech będą tylko funkcjonalnymi domieszkami.

W otoczeniu bawełny ludzka skóra czuje się najlepiej. Na komfort cieplny wpływać będzie z kolei gramatura materiału. Jeśli chcesz sprawić pracownikom ciepłe bluzy, celuj w modele o gramaturze w okolicach 280 g/m2.

Dobrze sprawdzają się zwłaszcza modele rozsuwane z kapturem, które pozwalają na pracę w chłodniejszych, ale i cieplejszych warunkach. Na wygodę w czasie pracy będzie mieć też wpływ odpowiedni krój. Bluza powinna być dość luźna, by nie krępować ruchów.

Firmowe logo i nadruki

Trzecia kwestia, o której wspomnieliśmy we wstępie, to interes pracodawcy. Z tego punktu widzenia inwestycja w bluzy odblaskowe robocze powinna przynosić dodatkowe korzyści. Mogą być nimi reklamy firmy, jeśli umieścisz na odzieży firmowe logo lub nadruk. Ta oryginalna forma reklamy sprawdzi się dobrze zwłaszcza wśród pracowników delegowanych do pracy z dala od siedziby firmy.

Podsumowanie: o czym pamiętać przy wyborze bluzy odblaskowej dla pracownika?

Bluzy odblaskowe dla pracowników to świetny wybór. Przed zakupem zdecyduj jednak o tym, jakiej klasy odzieży potrzebujesz. Pod tym kątem dobierz powierzchnię odblasków oraz ich układ. By zapewnić pracownikowi wygodę, postaw na bluzy z przewagą bawełny i dobierz gramaturę oraz krój materiału do jego potrzeb. O Twoją reklamę zadbają z kolei nadruki z logo firmy.


tekst i fot. mat. partnera