22 czerwca 2024

Jak wybrać odpowiednią tarczę do szlifowania betonu?

Jak wybrać odpowiednią tarczę do szlifowania betonu? Na co zwrócić uwagę, kupując tarcze do szlifowania betonu? Jeśli szukasz podpowiedzi, znajdziesz je w poniższym artykule.

  1. Czym musi wyróżniać się dobra tarcza do szlifowania betonu?
  2. Jaki rozmiar tarczy wybrać, aby wykonać szlifowanie posadzek?
  3. Szlifowanie betonu – na co zwrócić uwagę wybierając tarczę?

Tarcza do szlifowania betonu to element, który wykorzystuje się głównie do prac konserwacyjnych, a dokładniej do ścierania betonowych, murowanych lub jastrychowych powierzchni. Jaka powinna być tarcza do szlifowania betonu, aby mogła zagwarantować komfortową i skuteczną pracę? Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią tarczę? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Czym musi wyróżniać się dobra tarcza do szlifowania betonu?

Czym  powinny wyróżniać się tarcze do szlifowania betonu, aby mieć pewność, że inwestujemy w dobre rozwiązanie? Najważniejsza jest przede wszystkim wytrzymałość. Cięcie betonu – bez względu na to, czy chcemy ciąć beton zwykły, czy zbrojony – podobnie jak szlifowanie, wymaga użycia odpowiednich tarcz. Jeśli zdecydujesz się na słaby produkt, będziesz musiał często wymieniać go na nowy, co oczywiście przełoży się na większe koszty. Ponadto słaba tarcza nie zagwarantuje Ci swobodnej i komfortowej pracy.

Kupując tarczę do szlifowania betonu, zwróć uwagę na rodzaj ściernych ziaren. Największą popularnością aktualnie cieszą się tarcze diamentowe. Jest to spowodowane tym, że doskonale radzą sobie nie tylko z betonem, ale i cegłą, żelbetem, gresem, granitem, marmurem czy ceramiką. Decydując się na zakup narzędzi diamentowych, będzie można przeprowadzić również inne prace.

Jaki rozmiar tarczy wybrać, aby wykonać szlifowanie posadzek?

Jeśli chcesz mieć pewność, że wybierasz optymalne rozwiązanie, koniecznie dobierz prawidłowy rozmiar tarczy. Oczywiście im większy sprzęt posiadasz, tym większą tarczę będziesz musiał kupić. Aktualnie na rynku można znaleźć tarcze o średnicy wynoszącej od 115 do 900 mm. W mniejszych elektronarzędziach sprawdzą się rozwiązania w rozmiarze od 115 do 225 mm. Jeśli chodzi o narzędzia szlifierskie o mocy wynoszącej minimum 2000 W, w nich poleca się montować tarcze do szlifowania betonu o średnicy 230 – 250 mm. Dla pilarek stołowych proponuje się tarcze do cięcia betonu 300 – 450 mm, a w warunkach przemysłowych, w których wykorzystuje się najmocniejsze urządzenia i maszyny sprawdzą się rozwiązania o średnicy 500 – 900 mm.

Szlifowanie betonu – na co zwrócić uwagę wybierając tarczę?

Nie tylko wytrzymałość, trwałość i rozmiar są najważniejsze podczas wybierania odpowiedniej tarczy do szlifowania czy cięcia betonu. Warto wziąć pod uwagę także budowę tarczy, rodzaj cięcia, wzmocnienie czy profil dysku. Dostępne na rynku tarcze do szlifowania betonu między sobą mogą różnić się również maksymalną prędkością obwodową i obrotową. Ponadto należy sprawdzić, czy interesująca nas tarcza jest przystosowana do pracy na sucho, czy mokro. Większość produktów można używać w obu przypadkach, ale wielu producentów proponuje swoim klientom rozwiązania przeznaczone tylko do jednego z wyżej wymienionych sposobów.

Sklep internetowy oferuje również rozwiązania do polerowania betonu oraz liczne akcesoria, dzięki którym szlifowanie posadzek betonowych stanie się o wiele prostsze. Jeżeli więc planujesz przeprowadzić szlifowanie posadzki, koniecznie zacznij od zapoznania się z poradami na temat tego, na czym polega szlifowanie betonu, a następnie skorzystaj z odpowiednich narzędzi dedykowanych do powierzchni betonowych. Ich dobór zależy od wielkości obrabianej powierzchni, przy czym większe tarcze mogą nie sprawdzić się w trudno dostępnych miejscach. W razie potrzeby warto rozważyć profesjonalną usługę szlifowania betonu, szczególnie jeżeli trzeba ją wykonać na dużych użytkowanych powierzchniach, gdzie kluczowe znaczenie ma uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni.

­

tekst i fot. mat. partnera