Jak wygląda rekrutacja na policjanta?

Kandydaci zgłaszający swoją kandydaturę muszę być świadomi, że testy do Policji są bardzo wymagające i trzeba się do nich solidnie przygotować. Egzaminy składają się z kilku wymagających etapów, które przedstawimy w dzisiejszych artykule – krok po kroku.

Przygotowanie do egzaminów

Zanim przystąpisz do egzaminów zadbaj o swoją kondycję fizyczną oraz przygotuj się do egzaminu z wiedzy. Musisz być również przygotowany na testy psychologiczne, które są najbardziej wymagającym sprawdzianem w trakcie rekrutacji.

TSF, czyli test sprawności fizycznej to najprostszy egzamin. Osoby, które na co dzień uprawiają sport, nie będą miały żadnego problemu z zaliczeniem testu. Zaliczenie egzaminu na maksymalną ilość punktów znacznie ułatwi dostanie się do Policji.

Do testu wiedzy trzeba solidnie przestudiować wszystkie ustaw dotyczące Policji oraz niektóre ważne dokumenty prawne.

Z kolei testy psychologiczne to spore wyzwanie, które sprawia problem nawet najlepszym kandydatom. Dzielą się one na trzy części, gdzie każda niż stanowi sporą trudność do pokonania.

Jak wyglądają testy do Policji w 2019 roku?

Rekrutacja do Policji dzieli się na cztery etapy, a każdy z nich jest osobno oceniany i punktowany. Od finalnej ilości punktów, zależy czy kandydat zostanie przyjęty w szeregi Policji. Warto starać się na każdym etapie rekrutacji, gdyż ostatecznie może przeważyć jeden punkt w rankingu.

1. Test Sprawności Fizycznej, czyli TSF

Formuła egzaminu fizycznego jest od lat niezmienna. Każdy kandydat ma do pokonania tor przeszkód w określonym czasie – 1 minuty i 41 sekund. Na drodze stoi sześć zróżnicowanych ćwiczeń

Jakie ćwiczenia są na egzaminie fizycznym?

Przenoszenie manekina;

Bieg wahadłowy;

Rzut piłką lekarską;

Zgięcia tułowia w leżeniu, czyli „brzuszki”;

Przewroty do przodu i w tył;

Skok przez kozła.

 2. Test Wiedzy Ogólnej, czyli TWO

Każdy arkusz obejmuje 40 pytań zamkniętych z czterema możliwymi odpowiedziami. Tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa.

Egzamin obejmuje szeroki zakres wiedzy z ustaw związanych z pracą Policji, funkcjonowania państwa oraz ogólnie pojętego prawa, które przydaje się w codziennej pracy policjanta.

Ogromną pomocą w trakcie nauki są opracowane testy do Policji wraz z odpowiedziami. Przykładowe pytania pomagają zrozumieć materiał i skutecznie przygotować się do egzaminu” – radzą specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

3. Testy psychologiczne

Dzieli się na trzy osobne etapy:

– test na inteligencję

– testy psychologiczne (osobowości i zachowań)

– rozmowa z psychologiem

Każdy z nich stanowi duże wyzwanie, więc trzeba się do nich solidnie przygotować.

4. Rozmowa kwalifikacyjna

Komisja, kandydat i stresujące pytania, taka jest rzeczywistość rozmowy kwalifikacyjnej, która niegdyś nazywana była „wywiadem zorganizowanym”.

(tekst i fot. mat. sponsora)