20 maja 2024

Jak wykończyć schody, aby były bezpieczne, wygodne i efektowne?

Schody wewnętrzne stanowią element komunikacji między piętrami. Są również częścią wystroju wnętrza, dlatego tak ważne jest prawidłowe ich wykonanie oraz gustowne wykończenie.

 

Schody można wykończyć na wiele sposobów. Istnieją droższe i tańsze metody. Wiele też zależy od tego jakie mamy schody, z czego są wykonane i jak posadowione są wewnątrz domu. Większość z tych informacji zawierają już same projekty domów, ale istnieją czynniki, co do których decyzję musimy podjąć sami. Schody oraz materiał, którym zostaną pokryte muszą idealnie integrować się z otoczeniem. Tylko wtedy osiągniemy zadawalający wizualnie efekt oraz dopasowane do naszego stylu życia schody. Inne bowiem schody będą w domu z dziećmi a inne w domu zamieszkałym tylko przez dorosłych. Schody oraz ich pokrycie muszą być dobrane do potrzeb całej rodziny.

Jednym ze sposobów na pokrycie schodów jest obłożenie ich terakotą, klinkierem, czy też gresem, czyli płytkami ceramicznymi. Ze względów praktycznych jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ są łatwe w konserwacji i czyszczeniu. Dbanie o ich wygląd nie stanowi zatem problemu. Należy jedynie pamiętać, aby dobrać materiał o najwyższej klasie ścieralności i twardości. Nie stosuje się również płytek polerowanych, ponieważ nie dają gwarancji bezpieczeństwa. Ze względu na gładką i śliską powierzchnię pozbawione są właściwości antypoślizgowych. Nie amortyzują one niestety głośnych odgłosów podczas chodzenia.

W domach o dużej powierzchni sprawdza się kamień naturalny, który tego typu powierzchniom nadaje estetyczny i wzniosły, choć nieco zimny klimat. Z tego też powodu nie poleca się go w domach o małej powierzchni. Zaletą kamienia na pewno jest jego trwałość i odporność na uderzenia, obtarcia itp. Najczęściej do tego celu stosuje się marmur, który cechuje się bogactwem kolorów i odcieni. Ciekawym rozwiązaniem jest komponowanie kamienia w połączeniu z drewnem. Schody z kamienia należy koniecznie zaimpregnować, ponieważ chroni je ten zabieg chociażby przez zaplamieniem. Czynność tą należy powtarzać co kilka lat lub częściej.

Najczęściej spotykanym materiałem wykończeniowym na schody jest drewno. Drewno nadaje pomieszczeniu poczucie ciepła, więc często stosowane jest przy wykańczaniu schodów w domach o małej powierzchni. Szczególnie, kiedy schody stanowią centralny punkt domu. Drewno idealnie sprawdza się wśród rodzin z małymi dziećmi. Żaden materiał bowiem nie amortyzuje tak hałasu oraz upadków, jak właśnie drewno. Zastosowanie znajduje drewno najlepszej jakości, ponieważ powinno ono być odpowiednio twarde oraz odporne na ścieranie. Stopnice najczęściej wykonuje się z jesionu, buku lub dębu. Już same podstopnice i cokoły można wykonać z drewna drzew iglastych, czyli sosny, czy też świerku. 

Schody obłożone drewnem są najbardziej plastyczne jeśli chodzi o możliwości wykończeniowe. Jest wiele ciekawych rozwiązań. Przykładowo drewnem można wykończyć same stopnice, natomiast podstopnice białą cementową zaprawą szpachlową, lub też dekoracyjnym tynkiem mozaikowym.

Istnieje również sposób wykończenia schodów po prostu farbą. Jest to jednak dość specyficzna metoda i nie znajduje zbyt wielu zwolenników. Najczęściej spotykana jest wśród osób, które planują odłożenie na później obłożenie schodów drewnem, terakotą itp. a farbę traktują jako rozwiązanie przejściowe, tymczasowe. Farba daje bowiem poczucie niedokończonej pracy, emanuje surowością.

Zanim podejmiemy decyzję na jaki materiał wykończeniowy się zdecydujemy, należy wziąć pod uwagę zasadnicze czynniki, mające wpływ na wygodę użytkowania schodów. Przede wszystkim należy się zastanowić, kto będzie korzystał ze schodów. Pamiętać bowiem należy, że między innymi obecność dzieci warunkuje często materiał wykończeniowy schodów. Ze względów estetycznych ważne jest, czym wykończona jest podłoga, która styka się ze schodami. Równie istotne jest samo miejsce posadowienia schodów oraz ich wielkość i kształt. Ważne jest także, czy schody mają prosty kształt, czy też zakręcają. Do schodów prostych łatwiej jest bowiem dobrać materiał, natomiast w przypadku schodów zakręcających należy dobrać takie tworzywo, które łatwo się przycina i obrabia.

 

fot. mat. sponsora