Jak wymienić tusz lub toner w drukarce?

Naturalnie co jakiś czas użytkownicy drukarek atramentowych muszą wymienić tusz, natomiast użytkownicy drukarek laserowych toner. O czym warto pamiętać planując wymianę tuszu lub tonera?

Reklamy

Zakup części zamiennych

Oczywiście pierwszym krokiem jest zakup odpowiednich części zamiennych. W tym celu trzeba znać nazwę potrzebnego tuszu lub tonera. Z reguły zorientowanie się w tej kwestii nie jest zbyt trudne, gdyż wystarczy znać nazwę drukarki a ta z kolei w większości przypadków jest wygrawerowana (lub przyklejona w formie naklejki) na obudowie drukarki.

Wymiana tuszu lub tonera

W przypadku pojemników z tuszem (np. Canon Pixma TS5151 tusze), należy wyciągnąć stare pojemniki po czym delikatnie wcisnąć nowe. Z reguły wkładanie nowych pojemników działa na zasadzie zatrzasku. Raczej do włożenia nowych pojemników nie trzeba używać zbyt wiele siły dlatego jeśli pojemnik z nowym tuszem kolokwialnie mówiąc „nie wchodzi” to nie należy wciskać na siłę, tylko delikatnie postarać się tak ustawić nowy pojemniczek aby ten gładko się wcisnął w odpowiednie miejsce. Należy pamiętać, że niektóre tusze przed włożeniem do drukarki trzeba odbezpieczyć w postaci zerwania plomby.

W przypadku tonera sytuacja wygląda bardzo podobnie. Tutaj jednak należy jeszcze dodatkowo pamiętać o tym, żeby przed wstawieniem nowego tonera  najpierw nim potrząsnąć co pomoże w tym aby proszek równomiernie się rozłożył. Podobnie jak w przypadku tuszy atramentowych tutaj również przed włożeniem tonera w odpowiednie miejsce konieczne jest zerwanie zabezpieczenia w postaci plomby.  Gdy już odbezpieczymy toner (np. Brother MFC-L2710DW toner) należy go umieścić w odpowiednim miejscu w drukarce. Wkładając toner należy złapać za specjalny niewielki uchwyt lub jeśli takowego nie ma to należy złapać toner po bokach. Należy pamiętać aby przypadkowo nie dotykać powierzchni wałka światłoczułego. Włożenie tonera do drukarki wymaga wpasowanie bolców po obu jego stronach.

Gdy upewnimy się, że toner  lub tusz stabilnie wpasował się w drukarkę to wystarczy zamknąć klapę drukarki i wykonać testowy wydruk.

Źródło zdjęcia:

SeventyFour / Shutterstock.com

(tekst i fot. mat. partnera)