23 września 2023

Jak zadbać o ochronę na rodzinne wakacje?

Wybierasz się na wakacyjny wyjazd z rodziną i chcesz dobrać odpowiednie ubezpieczenie? Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby wiedzieć, co zawiera taka polisa, jakie rozszerzenia warto wybrać oraz jak podjąć decyzję. Ile zapłacisz za taki rodzaj ochrony?

Reklamy

Wyjazdy to idealny moment na spędzenie czasu z rodziną. Aby nic nie zakłóciło Waszego spokoju podczas zagranicznej podróży, zadbaj o odpowiednią ochronę i wykup ubezpieczenie turystyczne na okres Waszego wyjazdu. Obmyśl plan wycieczki, określ specyfikę wyjazdu, wykup polisę i ciesz się z odpowiedniej ochrony, która pokryje wszystkie koszty związane z opieką medyczną i nie tylko.

Co zawiera ubezpieczenie turystyczne dla rodziny?

Reklamy

Ubezpieczenie turystyczne zawiera zazwyczaj ochronę dotyczącą kosztów leczenia oraz assistance. W skład takiej pomocy wchodzi pokrycie opłat związanych z różnego rodzaju pomocą medyczną: wizytami lekarskimi, leczeniem, hospitalizacją, a także ratownictwem.

Ochrona assistance obejmuje z kolei tak zwane kwestie okołomedyczne, o których zwykle się nie pamięta, ale w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń są niezbędne. W skład tego ubezpieczenia wchodzi zazwyczaj pomoc informacyjna, wsparcie tłumacza, transport medyczny do Polski, a także ochrona, która obejmuje bliskich. Mowa tu o pokryciu kosztów i zorganizowaniu noclegu dla współuczestnika podróży lub opieki nad niepełnoletnimi dziećmi, jeśli będziesz hospitalizowany. Z tego przywileju może skorzystać także osoba z Twojej najbliższej rodziny, która została w kraju i chce być z Tobą podczas Twojego pobytu w szpitalu. Wówczas ubezpieczyciel zorganizuje i pokryje również koszty jej podróży.

Reklamy

Jakie rozszerzenia warto ująć w ubezpieczeniu turystycznym dla rodziny?

Oprócz wykupienia ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance, które zazwyczaj obejmuje polisa turystyczna, powinieneś przemyśleć także dobranie innych rodzajów ochrony na czas zagranicznego wyjazdu. Mogą one stanowić dobre zabezpieczenie podczas wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, niekoniecznie tych związanych z chorobą czy wypadkiem. Co oferują towarzystwa?

 • OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, które gwarantuje wypłatę świadczenia osobom trzecim za wyrządzone przez Ciebie szkody – w mieniu i na osobie.

 • NNW

Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które gwarantuje wypłatę zadośćuczynienia, jeśli doznasz uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

 • Ubezpieczenie bagażu

Ochrona Twojego ekwipunku: bagażu, dokumentów, niekiedy również sprzętu sportowego. Gwarantuje wypłatę odszkodowania, w sytuacji gdy ulegną one zniszczeniu, zagubieniu lub nastąpi opóźnienie w ich dostarczeniu.

Ochrona, która gwarantuje Ci odzyskanie wpłaconych na poczet wycieczki pieniędzy. Działa w sytuacjach, gdy z powodu wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń musisz zrezygnować z podróży.

Jak wybrać ubezpieczenie turystyczne dla rodziny?

Zanim wybierzesz polisę na rodzinny wyjazd, upewnij się, że jej zakres jest odpowiedni i dostosowany do specyfiki Waszej podróży. Nie każde ubezpieczenie obejmuje ten sam zakres. Towarzystwa stosują różne wyłączenia odpowiedzialności i proponują inne warianty ochrony. Jak zatem szukać ofert, aby wybrać mądrze i tanio?

 • Uwzględnij klauzulę dotyczącą chorób przewlekłych, jeśli ktoś z Twojej rodziny cierpi na tego rodzaju schorzenia.
 • Określ cel wyjazdu, z ujęciem planowanych aktywności sportowych.
 • Zapoznaj się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia, zwracając uwagę na wyłączenia odpowiedzialności.
 • Przejrzyj dokładny zakres danych świadczeń – limity, ograniczenia.
 • Patrz na sumy ubezpieczenia.
 • Nie sugeruj się ceną, nie świadczy ona o zakresie polisy.
 • Zapoznaj się z ofertami od różnych ubezpieczycieli.
 • Nie szukaj ofert na ostatnią chwilę. Daj sobie czas na spokojne podjęcie decyzji.
 • Uważaj na karencję ubezpieczeniową. Polisa wykupiona w dniu wyjazdu najprawdopodobniej zacznie działać po kilku godzinach lub kilku dniach.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ubezpieczenia turystycznego dla rodziny, przeczytaj artykuł dostępny na https://mubi.pl/poradniki/jak-wybrac-ubezpieczenie-turystyczne-dla-rodziny/.

Ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne dla rodziny?

Sprawdźmy przykładowe ceny ubezpieczeń turystycznych dla rodziny z różnym zakresem. Posłużymy się kalkulacją, której dokonał 43-letni Krzysztof. Planuje on wyjechać na Cypr ze swoją 42-letnią żoną Pauliną oraz dwójką małych dzieci. Chcą spędzić w podróży 10 dni. Interesuje ich polisa, która obejmuje koszty leczenia, NNW oraz OC.

Jak widzisz, ceny polis z powyższej tabeli wahają się w granicach od 5,40 zł do 9,03 zł dla osoby za jeden dzień ochrony. Biorąc pod uwagę rodzaj pomocy, jaki możesz uzyskać w sytuacji wystąpienia nieprzewidzianych zdarzeń, opłata za ubezpieczenie nie jest wysoka.


tekst i fot. mat. partnera