Jaką muzykę wybrać, aby złagodzić ból

Nowe badania wykazały, że słuchanie muzyki może pomóc w złagodzeniu bólu. Muzyka jest środkiem przeciwbólowym. Aktywuje obszary mózgu odpowiedzialne za odczuwanie przyjemności, które pokrywają się z ośrodkami uśmierzającymi ból, oraz pomaga nam regulować emocje związane z doświadczaniem bólu.

Oddziaływanie muzyki na Twój mózg

Naukowcy wciąż jednak starają się ustalić, co nadaje muzyce takie działanie. W poprzednich badaniach właściwości muzyki, takie jak tempo, energia i to, czy utwór jest relaksujący czy pobudzający, nie miały wpływu na uśmierzanie bólu. W nowym badaniu naukowcy twierdzą, że ulga może wynikać z tego, że ludzie mogą wybierać piosenki.

Badania naukowców na działaniem muzyki

Zespół opracował eksperyment, w którym uczestnicy słuchali muzyki o niskiej lub wysokiej złożoności. Dodatkowo dali niektórym możliwość wyboru piosenki. Grupy, które miały możliwość wyboru, wysłuchały czterech fragmentów muzycznych i wybrały jeden z nich do wysłuchania w całości. Jednak wszystkie fragmenty pochodziły z tej samej melodii, więc wszyscy słuchali tej samej piosenki.

Badacze wraz z kompozytorem napisali utwór, który powoli się nasilał, a następnie kończył się poczuciem odprężenia. Aby uprościć ten utwór, usunęli różne elementy melodii i perkusji. W ten sposób powstały dwa utwory, które miały te same części muzyczne, ale różniły się złożonością.

Przed testem uczestnicy oceniali swoje samopoczucie, intensywność i stopień bólu. Następnie słuchali całej piosenki – albo wersji złożonej, albo prostej. Po zakończeniu testu ponownie oceniali swój ból i samopoczucie, opisywali swoją emocjonalną reakcję na utwór i określali, jak bardzo angażują się w muzykę w życiu codziennym.

U osób, które uważały, że wybrały piosenkę, zmniejszyła się intensywność bólu, a osoby, które regularnie obcują z muzyką, odniosły największe korzyści. Złożoność piosenki nie miała wpływu na wynik.

Wybór muzyki daje ludziom kontrolę nad otoczeniem, co może zmniejszyć ból. Prowadzi to do odczucia przyjemności i zmniejszenia percepcji bólu. Wyniki badań podkreślają również znaczenie absorpcji muzycznej – uczucia zatracenia się w piosence i utraty świadomości fizycznej.

W przyszłości zespół ma nadzieję opracować strategie, które zaangażują słuchaczy, którzy nie słuchają muzyki zbyt często w swoim codziennym życiu. Mogłoby to polegać na przykład na włączeniu wizualizacji, aby przykuć uwagę słuchaczy. Odnośnie zdrowia odwiedź stronę meridiasprzedam.plom.pl

­

(tekst i fot. mat. partnera)