23 kwietnia 2024

Jakie korzyści daje fotowoltaika i jak uzyskać dofinansowanie?

Inwestycje w energie odnawialne stały się ostatnio nie tylko modą, ale dla wielu też koniecznością. W trosce o środowisko, takie pozyskiwanie np. ciepła pozwala na realną ochronę otaczającej nas natury, a przy okazji przynosi korzyści finansowe. Co jeszcze daje fotowoltaika?

 

Fotowoltaika – podstawowe zalety

Po pierwsze, panele fotowoltaiczne dostarczają czystej energii. Podczas ich pracy i wytwarzania energii elektrycznej nie ma szkodliwej emisji gazów cieplarnianych. Wśród innych zalet warto wymienić:
• Energia słoneczna jest szczególnie odpowiednia dla inteligentnych sieci energetycznych o rozproszonym wytwarzaniu energii;.
• Energia słoneczna jest energią dostarczaną przez naturę – jest więc darmowa i obfita!
• Energia słoneczna może być dostępna niemal wszędzie, gdzie jest światło słoneczne.

Fotowoltaika – ile to wszystko kosztuje?

Ostatnie miesiące wskazują, że cena paneli słonecznych powoli spada i według ekspertów jest duże prawdopodobieństwo, że ta tendencja się utrzyma. To dobra wiadomość, bowiem dla wielu to właśnie potencjalny koszt instalacji fotowoltaicznej był hamulcowym inwestycji w fotowoltaikę.

Jakie koszty użytkowania?

Koszty eksploatacji i konserwacji paneli fotowoltaicznych są uważane za niskie, prawie żadne, w porównaniu do kosztów innych systemów energii odnawialnej. Co więcej, panele fotowoltaiczne są całkowicie ciche, nie wytwarzając żadnego hałasu – w związku z tym są idealnym rozwiązaniem dla obszarów miejskich i zastosowań domowych.

Wiele możliwości dofinansowania

Inwestycje w energie odnawialne należą obecnie do jednych z najhojniej traktowanych przez urzędników i instytucje rządowe. Dlatego o dofinansowanie dla fotowoltaiki można ubiegać się z co najmniej kilku źródeł. Pierwszym są środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, który finansuje instalacje na terenie Województwa Mazowieckiego w ramach programu: “Ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez zakup i montaż kolektorów słonecznych, zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej, zakup i montaż pomp ciepła”. Dotacja sięga w tym wypadku 40% kosztów, ale nie więcej niż 8 tysięcy złotych. Na stronie internetowej funduszu można znaleźć większość potrzebnych informacji na temat wymogów, które należy spełnić, by otrzymać środki pieniężne. Innym rozwiązaniem są pieniądze zgromadzone w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w ramach “Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020”. To dobre rozwiązanie dla przedsiębiorców. Wsparcie wynosi czasem nawet do 85% kosztów inwestycji. Obejmuje przede wszystkim duże inwestycje, które wymagają ponoszenia sporych początkowych nakładów finansowych. Pomysłem zorientowanym na osoby fizyczne, a zarazem obejmującym trochę mniejsze środki finansowe jest program „Prosument”, a dokładnie „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii „Prosument” – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii” kierowanym przez NFOŚiGW.

Samorząd wspiera fotowoltaikę

Innym dobrym źródłem pozyskania pieniędzy pod inwestycje w energię odnawialną mogą być lokalne samorządy. W dobie walki ze smogiem, wiele gmin wspiera mieszkańców, którzy swoją działalnością przyczyniają się do poprawy jakości środowiska naturalnego. W imię dobra nas wszystkich.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)