22 grudnia 2024

Jakie są rodzaje leasingu?

Leasing to obecnie jedna z najlepszych form finansowania środków trwałych, potrzebnych firmie do prowadzenia działalność gospodarczej. Istotą leasingu jest przekazanie przez firmę leasingową do użytkowania przez leasingobiorcę przedmiotu leasingu, zgodnie z regułami określonymi w umowie. Natomiast leasingobiorca zobowiązuje się dokonania wpłaty czynszu inicjalnego i uiszczania comiesięcznych rat leasingowych.

 

Przedsiębiorcy zazwyczaj wybierając tę formę finansowanie, wahają się między leasingiem operacyjnym, a finansowe. Poznaje, jakie są między nimi różnice.

Leasing operacyjny

Przedmiot leasingu jest własnością leasingodawcy, czyli firmy udzielającej leasingu. Leasingodawca ma prawo do odpisów amortyzacyjnych, natomiast leasingobiorca płaci raty leasingowe i czynsz inicjalny. Raty leasingowe i czynsz w całości wliczają w koszty uzyskania przychodu. Czar trwania umowy nie może być krótszy niż 40% okresu amortyzacji przedmiotu leasingu. Po zakończeniu umowy leasingu leasingobiorca może wykupić przedmiot leasingu za ustaloną w umowie kwotę

Leasing finansowy

Przedmiot leasingu przechodzi na własność leasingobiorcy i on dokonuje odpisu amortyzacyjnego. Leasingodawca zobowiązany jest do wykazywania należności z tytułu  otrzymywanych rat leasingowych. Leasingobiorca może w koszty uzyskania przychodu wrzucić jedynie odsetki od rat leasingowych. Przy pierwszej wpłacie własnej opłaca cały VAT od całej wartości przedmiotu leasingu, który może odzyskać w Urzędzie Skarbowym. W umowie leasingu finansowego nie ma ustalonego przepisani minimalnego czasu trwania umowy. Po zakończeniu umowy leasingu finansowego i wpłaceniu ostatniej raty leasingobiorca automatycznie staje się w pełni właścicielem przedmiotu leasingu.

Leasing zwrotny

Leasing zwrotny to szczególny rodzaj leasingu. Tutaj leasingobiorca nie kupuje przedmiotu leasingu, a sam go sprzedaje i potem leasinguje u leasingodawcy. Firma leasingowa bierze w tak zwany leasing środek trwały należący do firmy, a w zamian firma dostaje gotówkę za tzw. sprzedaż tego środka.

To jest forma tzw. odmrożenia finansowego majątku firmy, na poczet środków finansowych potrzebnych firmie na nowe inwestycje lub utrzymanie płynności finansowej w kryzysowych sytuacjach. Podobnie jak w poprzednich rodzajach leasingu, przedmiot leasingu pozostaje w użytkowaniu samego leasingobiorcy, jedynie zmienia właściciela. Leasingodawca dokonuje odpisów amortyzacyjnych, związanym ze środkiem trwałym leasingobiorcy, zaś on płacy spłaca go u leasingodawcy

Pożyczka leasingowa

W ramach takiego rozwiązania leasingobiorca staje się pełnoprawnym właścicielem przedmiotu leasingu i spłaca raty podobnie jak przy kredycie. W części odsetkowej raty pożyczki leasingowej stanowią koszty uzyskania przychodu, co zmniejsza jego obciążenia podatkowe. Pożyczający otrzymuje fakturę VAT, dzięki temu może ubiegać się o dotacje lub zwroty części wartości zakupu. To rozwiązanie sprawdza się wśród firm ubiegających się o dotację lub niebędących płatnikami VAT.

Pożyczka jest alternatywną możliwością finansowania inwestycji w stosunku do oferty leasingu. Produkt ten jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla firm ubiegających się o dotacje unijne dla swoich inwestycji oraz przedsiębiorców niebędących płatnikami VAT.

Artykuł powstał we współpracy z firmą leasingującą samochody i pojazdy użytkowe LeasingPolski.pl. 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)