12 kwietnia 2024

Jeszcze o 2 Pułku Rozpoznawczym

Hrubieszów Nie żyjemy w konspiracji, doczekaliśmy się wolnej Polski – dlaczego dowiaduję się po fakcie, że „w piątek, 3 IV 2009 r. Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu Powiatu Hrubieszowskiego w Hrubieszowskim Pułku Rozpoznawczym im. mjr H. Dobrzańskiego „Hubala” przeprowadził warsztaty historyczne pt. „Miejsce i znaczenie wojska w życiu publicznym powiatu hrubieszowskiego”?

***

Moje spostrzeżenia…

W dwudziestoleciu międzywojennym, drugi Pułk Strzelców Konnych nazywany „hrubieszowskim”, był jednostką która wpisywała się w życie codzienne Naszego miasta, mieliśmy dzięki niemu: molo na śluzie, most saperski (mogę się mylić…), każde święto narodowe i patriotyczne było celebrowane rytuałem wojskowym, co rusz widzieliśmy, że w Naszym mieście jest armia.

2PSK wsławił się w bitwie pod Mokrą i w wypadzie na Kamieńsk, co mało kto pamięta, a film „Jeszcze słychać śpiew i rżenie koni”, rozsławił Nasze miasto i Wołyńską Brygadę Kawalerii. Teraz „armia” schowała się za kurtyną!

Tak! 2 Pułk Rozpoznawczy, kultywujący tradycję 2PSK, siedzi za przysłowiową „bramą”. Strona www zniknęła, sprzęt spod pomnika 8 pułku piechoty, który stacjonował w Naszym mieście, a w którym służył dla ciekawości płk W. Jaruzelski stoi za bramą J.W. Dlaczego? Chętnie się dowiem.

Czy reforma armii nie odbije się na Naszym mieście? Plany MON (Ministerstwo Obrony Narodowej), które zakładają redukcję garnizonów ze 126 do 99 nie ominą naszego miasta? 2 PR, jako jedna z elitarnych jednostek w WL, nie padnie ofiarą „kryzysu”, albo może zostanie przeniesiona bliżej poligonu??

Patrząc na mapę, mało zostało jednostek po tej stronie Wisły, garnizon Zamość to inna historia.

Wracając do tematu – 2PR powinien być bardziej medialny, czekam na święto pułku 17 IV, kiedyś festyny militarne były wydarzeniem, Niech ktoś to zorganizuje…

Może „Komitet” wyjdzie zza rogu…

Dylan

P.S. Scorpion 3, HAMMWV, to nie jest powód do dumy, wyposażenie w tzw. HUMERY kłóci sie z definicją jednostki mobilnej (pow. 3,5t). Po pierwsze „dostaliśmy” je w spadku z Bielska Białej, na co wskazywały oznaczenia… czyli jednostki powietrzno desantowej, bardziej mobilnej. Jeżeli im nie było potrzebne, to w 2PR jest to „zawalidroga”. Tylko na defilady z okazji święta WP, której jestem gorącym zwolennikiem, ale to inna bajka.

Do LH – Poprawcie chociaż błędy….

Hrubieszow LubieHrubie 2009