Karta debetowa – czy można nią płacić mimo braku środków na koncie?

Mechanizm działania karty debetowej jest bardzo prosty. Obecnie pozwala ona na płatności bezgotówkowe zarówno przez Internet, jak i w każdym stacjonarnie, w miejscu, gdzie znajduje się terminal płatniczy. Dzięki niej nie musimy nosić dużo gotówki przy sobie, bowiem gdy zaistnieje potrzeba możemy wypłacić ją z bankomatu. Jedynym jej ograniczeniem jest wysokość posiadanych środków na rachunku bankowym, do którego została wydana. Oznacza to, że nie zapłacimy nią więcej niż posiadamy pieniędzy na koncie. Możemy jednak skorzystać z dodatkowych usług do konta, które powiększą nasze możliwości finansowe. Podpowiadamy, w jaki sposób.

Reklamy


Debet w rachunku

Niektóre banki mają w swojej ofercie usługę debetu do konta. Jest to świadczenie polegające na tym, że bank udziela nam możliwości skorzystania z pieniędzy banku. To rodzaj pożyczki, z której możemy skorzystać w dowolnym momencie, gdy skończą się nam własne środki. Zazwyczaj jest to mała kwota, w wysokości do tysiąca zł, ustalana na podstawie co miesięcznych wpływów na konto.  Wykorzystaną sumę musimy oddać w terminie 30 dni od momentu skorzystania. Odsetki, naliczane są według zmiennego oprocentowania, jedynie od wykorzystanej kwoty. Każda wpłata na rachunek spłaca w pierwszej kolejności saldo debetu.


Limit kredytowy

Jest to podobna usługa do debetu w rachunku, jednak oferująca lepsze warunki kredytowe. Różnica polega na wysokości kwoty, jaka może być przyznana . Daje bowiem możliwość uzyskania do 50 tysięcy zł pożyczki w ramach konta. Możemy ją wykorzystać w sytuacji, gdy będziemy potrzebować dodatkowych pieniędzy. Wystarczy zapłacić kartą debetową lub wybrać gotówkę w bankomacie. Spłacamy odsetki jedynie od wykorzystanej kwoty, a każda wpłata w pierwszej kolejności spłaci zadłużenie. Co istotne, na zwrot mamy dłuższy czas, który reguluje podpisana umowa. Jest przyznawana na okres 12 miesięcy z opcją automatycznego odnawiania. Czyli okres kredytowania wynosi do jednego roku. Zazwyczaj za przyznanie limitu do rachunku zapłacimy 0 zł, a za jego odnowienie ok 1% wartości przyznanego limitu, jednak nie mniej niż 50 zł. Opłaty  należy  sprawdzić w tabeli opłat i prowizji.


Karta kredytowa

Swój portfel możemy uzupełnić  również  o dodatkowy „plastik”, jakim jest karta kredytowa. Działa ona jak karta debetowa, ale w przeciwieństwie do niej – korzystamy wyłącznie z pożyczonych od banku pieniędzy. Co istotne, wykorzystana kwota może nie być obciążona odsetkami, jeśli spłacimy ją w terminie. Skorzystamy wówczas z tzw. darmowego kredytu, gdy nie mamy już własnych pieniędzy na rachunku bankowym. Wystarczy nią płacić w tzw. okresie rozliczeniowym, który trwa 30 dni, do wysokości przyznanego limitu. Następnie w ciągu następnego okresu np. 22 dni, należy zwrócić całą wykorzystaną kwotę. Jeśli to zrobimy, nic nie zapłacimy za udzielenie „pożyczki”. Jeśli natomiast oddamy jedynie jej część, kwota niespłacona będzie obciążona odsetkami i potraktowana jako kredyt do momentu całkowitej spłaty.

Na koniec warto przypomnieć dlaczego warto płacić kartą debetową. Pomijając oczywiście wygodę i szybki dostęp do własnych pieniędzy. Chodzi tu o tajemniczy „chargeback”. Dodatkową formę ubezpieczenia naszych transakcji. Gwarantuje on, że w sytuacji gdy zapłacimy kartą za produkt czy usługę, której nie dostaniemy lub będzie ona nie zgodna z opisem i umową kupna-sprzedaży, procedurę reklamacyjną przeprowadzi za nas Bank. Dzięki współpracy z organizacjami płatniczymi takimi jak Visa i MasterCard sprawi, że pieniądze wrócą na konto. Zadziała to także w przypadku, gdy zrezygnujemy z zakupu, a zostaniemy obciążeni transakcją lub nie zostanie nam ona zwrócona przez sprzedawcę. Wystarczy, że zgłosimy to do Banku i właściwie udokumentujemy.

 

fot. mat. sponsora