29 maja 2024

Każda gmina może mieć system bezpłatnych powiadomień SMS dla mieszkańców

Systemy powiadomień SMS funkcjonują w ponad 260 polskich gminach. Stanowi to nieco ponad 10% z 2478 wszystkich gmin w Polsce. Samorządy, które chcą powiadamiać mieszkańców o zagrożeniu powodowanym przez warunki atmosferyczne, wydarzeniach kulturalnych czy planowanej przerwie w dostawie prądu nie muszą rezygnować z rozwiązania ze względu na mały budżet. Platformę do masowej wysyłki SMS-ów można uruchomić już od 50 złotych miesięcznie.

Za wdrożenie naszego systemu samorząd nie płaci nic, a najtańszy miesięczny pakiet, który wykorzystać można na wysyłkę nawet 700 wiadomości tekstowych jednocześnie kosztuje 50 zł. W zależności od potrzeb i rozwoju systemu w gminie abonament można zwiększyć do 180 zł za 3000 SMS-ów czy do 500 zł. Ta opłata pozwoli urzędnikom na wysłanie nawet 10 000 wiadomości. Kiedy gmina wyczerpuje swój miesięczny pakiet, może wciąż wysyłać SMS-y według stawki cennika. Nie narzucamy w tym względzie żadnych ograniczeń. Każdy, kto myśli o uruchomieniu systemu w swojej gminie uzyska więcej informacji pod adresem www.serwersms.pl/urzad – powiedział Artur Sadowski z platformy SerwerSMS.pl.

W czasach, gdy liczy się szybkość przekazania informacji, SMS wygrywa z każdym innym medium – telewizją, radiem, a nawet Internetem. Wiadomość tekstowa jest również tańszą formą komunikacji niż telefon, a dzięki komputerowemu systemowi do wysyłki SMS-ów nie angażuje czasu pracy urzędników i dociera w tym samym czasie do wszystkich odbiorców. Wystarczy raz wpisać pożądaną treść SMS-a i jednym kliknięciem myszki wysłać wiadomość do wszystkich mieszkańców zarejestrowanych w bazie.

Mieszkańcy zapisują się do bazy odbiorców powiadomień poprzez wysłanie SMS-a z hasłem na specjalny numer dostępowy, z którego korzysta gmina. Opłata za takiego SMS-a wynosi tyle, ile koszt zwykłego SMS-a w ofercie operatora sieci komórkowej. Na tym kończą się koszty, jakie ponosi mieszkaniec, aby być zarejestrowanym w systemie. Wszelkie informacje otrzymane od urzędników są bezpłatne. Administratorem danych osobowych powierzanych przez obywateli jest gmina, która może je wykorzystywać tylko zgodnie z wymogami Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Powiadomienia SMS doskonale służą nawet najmniejszym gminom, bo to one same definiują jakie są ich potrzeby i dostosowują treść przekazu kierowanego do mieszkańców.

W naszej gminie za pomocą SMS-a informujemy o awariach i zagrożeniach, imprezach, uroczystościach gminnych czy akcjach krwiodawstwa. Co ważne, mieszkańcy wyrażają pozytywną opinię na temat takiej formy komunikacji Do tej pory w bazie zarejestrowało się kilka tysięcy użytkowników i ta liczba sukcesywnie rośnie, co najlepiej świadczy o tym, że system się sprawdza – powiedział Jacek Świątczak z Urzędu Gminy Uniejów.

Dzięki SMS-om ostrzegającym przed nadchodzącymi burzami, mieszkańcy mają szansę ochronić swoje mienie przed zniszczeniem – przestawić samochód spod drzewa czy zabezpieczyć dach domu. Wystarczy przyjrzeć się niedawnym wydarzeniom w Polsce – letnie nawałnice, trąby powietrzne oraz intensywne opady gradu zniszczyły domy, a mieszkańcy zostali skazani na długotrwałą odbudowę zniszczeń oraz żmudną procedurę uzyskania odszkodowania za straty. Jeden SMS mógł zapobiec takim sytuacjom – dodaje Artur Sadowski.

źrodlo: Platforma SerwerSMS.pl

Info: KW