Klimatyzacja i rekuperacja – rozwiązania z przyszłością

Komfort o każdej porze roku jest dla każdego z nas ważny. Ma istotny wpływ na strefę odpoczynku i pracy. Dość wspomnieć o iście afrykańskich upałach latem i mroźnej zimie, by zacząć rozpatrywać zastosowanie nowoczesnych rozwiązań wentylacyjnych w swoim domu czy mieszkaniu.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Rozwiązania współczesnego budownictwa

Rzeczywiście od kilku lat obserwuje się zwiększone zainteresowanie innowacyjnymi technologiami, takimi jak klimatyzacja oraz rekuperacja. Skądinąd znane klimatyzatory od dawna stosowane są w biurach i centrach handlowych, a także w nowo budowanych obiektach mieszkalnych. Montuje się je także w już istniejących budynkach, znacznie podnosząc ich komfort użytkowy. Z naukowego punktu widzenia, na nasz komfort cieplny mają wpływ jednocześnie: temperatura powietrza, jego wilgotność, a także prędkość przepływu powietrza i asymetria rozkładu temperatury. Nowoczesne klimatyzatory sprawiają, że łatwiejsza jest regulacja przede wszystkim temperatury i wilgotności, co ma ogromne znaczenie w okresie letnim. Z kolei wymienione wcześniej rekuperatory spełniają wszystkie oczekiwania, także te w zakresie zdrowej wymiany powietrza.


Klimatyzacja

Najprościej rzecz ujmując, klimatyzator ma za zadanie schłodzenie powietrza wewnątrz obiektu. Jego działanie opiera się na obróbce znajdującego się w pomieszczeniu powietrza pod kątem obniżenia temperatury i wilgotności. Natomiast musimy wiedzieć, że nie następuje tutaj żadna wymiana – jak ma to miejsce w przypadku rekuperacji (sprawdź więcej).

Jej głównym zadaniem jest poprawa komfortu cieplnego poprzez zmianę temperatury, wilgotności oraz prędkości przepływu powietrza. Gdyby podjąć się najprostszej próby zobrazowania działania klimatyzacji, można by ją przyrównać do działania lodówki. W budowie klimatyzatora znajdziemy bowiem wymienniki ciepła, skraplacze, parowniki, sprężarki zaworów oraz wentylator. Przed podjęciem decyzji dotyczącej rodzaju klimatyzatora warto zastanowić się nad osobistymi preferencjami i uwarunkowaniami pomieszczenia dotyczącymi mocy chłodzenia. Pamiętajmy, że w zależności od zastosowanego mechanizmu, klimatyzatory dzielimy na te, które dostarczają powietrze ze stałym natężeniem, ale zmienną temperaturą i takie, które działają odwrotnie, czyli dostarczają powietrze ze zmiennym natężeniem, ale stałą temperaturą. Możemy także spotkać klimatyzatory o zmiennej objętości czynnika chłodzącego – najczęściej stosowany jest freon.


Rekuperacja

Rozwiązaniem, które coraz chętniej jest stosowane, także ze względu na energooszczędność i zastosowanie odnawianych źródeł energii jest rekuperacja. Jej zadanie opiera się przede wszystkim na wymianie powietrza poprzez specjalistyczne urządzenie. Pobrane z wnętrza pomieszczenia zużyte powietrze jest wywiewane na zewnątrz, przy czym to, które automatycznie jest do niego wtłaczane, zostaje ogrzane przez zakumulowane ciepło powstałe podczas wywiewu.

Jedną z głównych zalet rekuperacji jest dostarczanie świeżego i przefiltrowanego – a więc wolnego od zanieczyszczeń – powietrza. To nowoczesny system wentylacji, który swoją funkcjonalnością i ergonomią przewyższa inne rozwiązania w swojej dziedzinie. Rekuperacja zwana inaczej wentylacją mechaniczną wywiewno – nawiewną eliminuje niedogodności powstałe przy wentylacji grawitacyjnej oraz mechanicznej wywiewnej. W omawianym systemie cyrkulacja powietrza jest w pełni kontrolowana, a ciepło odzyskiwane.

Artykuł poleca Klim-Air montaż klimatyzacji

 

 

fot. materiał sponsora