19 kwietnia 2024

Komu przyda się ekspertyza budowlana?

Nie każdy wie, czym są ekspertyzy budowlane. W dużym uproszczeniu jest to usługa, która polega na sprawdzeniu zgodności stanu technicznego budynku z projektem. W ten sposób można wykluczyć wszelkie błędy oraz nieprawidłowości. Wbrew pozorom nie jest to opcja wyłącznie dla świeżo powstałych obiektów, które dopiero zostaną oddane do użytku. Weryfikacja stanu obiektu jest ważna również w przypadku m.in. zakupu nieruchomości.

 

Ocena realizacji robót budowlanych

Wielu inwestorów nie posiada uprawnień, ani specjalistycznej wiedzy z branży budowlanej, co stanowi spore utrudnienie. Trzeba zaznaczyć, że nie każdy wykonawca jest godny zaufania. Nawet najmniejszy błąd związany z realizacją projektu może nieść za sobą poważne konsekwencje. Skutki nieprawidłowości zwykle nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Konieczne są tutaj ekspertyzy budowlane, czyli dogłębne analizy przeprowadzane przy użyciu nowoczesnego sprzętu.

Pomyłki zaistniałe na etapie wykonawstwa zwykle odczuwane są dopiero po latach. Niezwykle trudno jest wyegzekwować od ekipy budowlanej odszkodowanie. Z tego względu ekspertyzy budowlane powinny być wykonywane już na starcie. Należy zwrócić się do fachowców z branży, którzy cieszą się pozytywna opinią wśród klientów. Marka Awariebudowlane.pl kieruje swoją ofertę zarówno do osób prywatnych, jak i klientów biznesowych.

Zakup używanej nieruchomości

Kiedy jeszcze warto wykonać ekspertyzy budowlane? Podczas zakupu nieruchomości z drugiej ręki. Dotyczy to nie tylko obiektów użyteczności publicznej, ale również domów oraz mieszkań prywatnych. Inwestycja jest zwykle duża, a więc powinna zostać dokładnie przemyślana. Zbyt szybko podjęta decyzja może okazać się wyrzuceniem pieniędzy w błoto. Trzeba liczyć się z tym, że nie każdy budynek jest zgodny z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego. Dotyczy to nie tylko nieruchomości, które zostały wzniesione w okresie tzw. „starego budownictwa”.

Rzetelnie przeprowadzone ekspertyzy budowlane umożliwiają również wskazanie mniej istotnych wad, które można relatywnie łatwo wyeliminować. Jest to niezbędne podczas negocjowania ceny nieruchomości. Nierzadko wsparcie specjalistów umożliwia zaoszczędzenie kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Warto mieć świadomość, że budynek w złym stanie technicznym stwarza realne zagrożenie dla użytkowników. Mowa tutaj o m.in. pęknięciach ścian nośnych, zwarciach instalacji elektrycznej, czy też zalaniu.

Ekspertyzy i opinie budowlane: http://awariebudowlane.pl/ekspertyzy-i-opinie

 

(tekst i fot. mat. partnera)