15 czerwca 2024

Konto dla młodych, co warto o nim wiedzieć?

Posiadanie konta bankowego to dobre rozwiązanie dla młodych osób, które chciałyby uczyć się zarządzania własnymi finansami. Osoby młode- studenci, młodzi dorośli raczkujący w tematach pierwszej pracy powinni posiadać numer rachunku bankowego, aby wypłata wynagrodzenia przebiegała sprawnie.

Reklamy

Banki badając potrzeby swoich młodych klientów, wychodzą z coraz to nowszymi możliwościami. Oferta konta dla młodych różni się od podstawowej propozycji, dlatego warto zapoznać się z kilkoma ofertami- zanim podejmie się decyzję o tej właściwej.  Na co należy zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni rachunek bankowy?

Dla kogo są konta dla młodych?

Jak sama nazwa wskazuje, jest to rachunek stworzony dla młodych, czyli osób, które ukończyły 18. rok życia, ale nie przekroczyły 26 lat. Najczęściej są to osoby, niepracujące na pełen etat, a dopiero rozpoczynające swoją przygodę z pierwszą pracą- zazwyczaj na umowę zlecenie. Takie osoby nie zarabiają wiele, dlatego banki w swojej ofercie, starają się oferować, jak najwięcej darmowych możliwości. Klienci zakładający konto dla młodych, mogą liczyć na darmowe transakcje, wypłaty z wielu bankomatów oraz brak kosztów związanych z prowadzeniem rachunku.

Reklamy

Ten rodzaj rachunku jest również dla osób, które chcą żyć nowocześnie oraz podążać za najnowszymi trendami technologicznymi. Prowadząc konta dla młodych, można liczyć na łatwą w obsłudze aplikację mobilną, możliwość płacenia za pomocą BLIK-a, a przede wszystkim załatwianie najważniejszych spraw przez internet. Ponadto niektóre banki posiadają nowoczesne możliwości zakładania kont bankowych, na przykład przez zrobienie selfie.

Opłacalność konta dla młodych

Wiele osób zastanawia się, czy to jest opłacalne. Tak, jest. Konta dla młodych zwolnione są z wielu opłat, które spotkać można w ofercie skierowanej do nieco starszych użytkowników. Klasyczny rachunek osobisty wiąże się z prowizją za wypłaty, wpłaty, prowadzenie konta, wydanie karty i wieloma innymi opłatami. Nawet jeśli zainteresowany kontem dla młodych, nie posiada wysokich funduszy, to i tak warto, aby wypróbował możliwości oferowanych przez banki. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że kwotę na rachunku bankowym, dużo łatwiej jest kontrolować niż gotówkę w portfelu. Aplikacje pozwalają na sprawne analizowanie transakcji, które odbyły się za pomocą karty. Użytkownik aplikacji sprawdzić może, na co wydaje najwięcej pieniędzy.

Reklamy

Posiadanie konta w banku to zabezpieczenie oraz poczucie bezpieczeństwa. Środki na rachunku nie znikną, nie zgubią się, a przede wszystkim nie wypadną z kieszeni- jak to może być w przypadku gotówki. Można je sprawdzić, w każdej chwili. Konto dla młodych to wiele możliwości. Będąc w trudnej sytuacji, można poprosić najbliższych o ratunek- czyli szybki przelew. Jest to o wiele prostsze rozwiązanie niż jechanie przez pół miasta, w celu przywiezienia gotówki.

Wybór odpowiedniego rodzaju konta

Oferta dostępna na rynku jest naprawdę bardzo rozbudowana. Trudno jest podjąć decyzję, bez wcześniejszego przygotowania się. Zanim jednak wybierze się do placówki bankowej, należy podjąć decyzję o rodzaju konta dla młodych- może to być zwykły rachunek bankowy lub konto oszczędnościowe.

­

(tekst i fot. mat. partnera)