23 kwietnia 2024

Panele fotowoltaiczne – wszystko co warto wiedzieć

Nowoczesna technologia – oszczędna i w zgodzie z naturą? Odpowiedzią na tak sformułowane pytanie jest fotowoltaika. I właśnie dlatego warto wiedzieć więcej o rozwiązaniu, które staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Oto krótkie zestawienie najważniejszych kwestii.

 

 

Jak działają panele fotowoltaiczne?

Innowacyjna technologia oparta jest na prostym rozwiązaniu. Dedykowane specjalne ogniwa, zmieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Dzieje się tak za sprawą ich budowy – składają się z krzemu, który jako półprzewodnik pochłania promienie słoneczne. Te z kolei pobudzają do ruchu elektrony. Takie rozwiązanie pozwala zamknąć system złącz i tworzyć obwód elektryczny. W ten sposób zbudowane są np. panele fotowoltaiczne.

Jak należy montować instalację fotowoltaiczną?

Wbrew pojawiającym się opiniom, nie jest prawdą, że lokalizacja paneli nie ma znaczenia dla ich funkcjonowania. Wydajność instalacji uzależniona jest od nasłonecznienia, dlatego lokalizację instalacji należy gruntownie przemyśleć. Powierzchnia paneli zazwyczaj jest duża. Dość powiedzieć, że do wyprodukowania 1 kW mocy szczytowej potrzeba ogniw o powierzchni blisko 7 m2. Z tego tez powodu trudno o umieszczenie paneli w przydomowym ogródku. Po pierwsze zabierają wiele miejsca, po drugie cień padający z domu i sąsiednich zabudowań może zmniejszyć efektywność działania. Dlatego rozwiązania fotowoltaiczne trafiają często na dachy budynków. Uznaje się, że optymalną sytuacją jest nachylenie instalacji pod kątem 35 stopni. Wówczas produkcja energii jest najbardziej efektywna.  

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

Instalacje fotowoltaiczne wymagają regularnego czyszczenia. Nie jest prawdą, że wystarczy solidny opad deszczu, a panele wrócą do stanu wyjściowego. Deszczówka często niesie ze sobą zabrudzenia i pyły i inne szkodliwe substancje. Przyczynia się do pozbycia się grubszej warstwy zalegającego kurzu, ale nie sprawia, że panel staje się w pełni czysty. Dlatego zaleca się systematyczne doglądanie stanu paneli i czyszczenie instalacji raz lub dwa razy w roku. Zabrudzenia mogą bowiem skutecznie zmniejszyć funkcjonalność fotowoltaiki. Szacuje się, że strata mocy może wynieść nawet do 15%. Natomiast amortyzacja czyszczenia następuje już przy 4% straty mocy.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Pytanie, które zawsze wzbudza najwięcej kontrowersji. Tak naprawdę wiele zależy od skali inwestycji. Co do zasady, dobre rozplanowanie liczby paneli fotowoltaicznych powinno zapewnić tyle energii elektrycznej, żeby opłaty za prąd zostały zredukowane do minimum. Co więcej, możemy też liczyć na dofinansowanie inwestycji, nawet w granicach 40% (m.in. z programów unijnych, wojewódzkich i samorządowych). Sam koszt instalacji należy jednak do wysokich i dla gospodarstwa domowego wynosi między 20 a 30 tysięcy złotych. W zależności od charakteru inwestycji, rodzaju elementów, lokalizacji instalacji i firmy wykonującej montaż. Co ważne, panele nie generują w trakcie eksploatacji dodatkowych kosztów. Nie ma wymogu wymiany podzespołów czy stałych napraw. Powinniśmy jedynie dochować starań, aby instalacja była regularnie czyszczona. Szacuje się, że panele powinny działać nieprzerwanie przez 25 lat, a inwestycja powinna zwracać się po okresie około 5-7 lat.

Panele fotowoltaiczne – czy warto?

Fotowoltaika w Polsce to nowa technologia, dla wielu jeszcze nieznana, przez co wzbudza sporo emocji i skłania do zadawania pytań. Na Zachodzie stosowana jest już powodzeniem od wielu lat. Debata na jej temat to często pojedynek na argumenty ekonomiczne i środowiskowe. Dla wielu ten drugi czynnik pozostaje decydujący. Jednak również kwestia uzyskania realnych oszczędności – jak pokazują badania – ma znaczenie. Ważne, by zamówienie na panele fotowoltaiczne złożyć w renomowanej firmie, o wieloletnim doświadczeniu. Unikniemy w ten sposób ryzyka instalacji urządzeń fotowoltaicznych przez amatorów, którzy brakiem kompetencji psują renomę całej branży, ale też samej technologii odnawialnej.

OEM ENERGY Sp. z o.o.
ul. Składowa 17
41-500 Chorzów

tel.: +48 665 651 100
e-mail: biuro@oemenergy.pl

 

 

 

 

(tekst i fot. mat. sponsora)