29 maja 2024

Kontrole stomatologiczne – dlaczego tak ważne?

Piękny i zdrowy uśmiech to wizytówka każdego, bez względu na płeć czy też wiek. Zęby bez próchnicy i kamienia oraz zdrowe dziąsła to nie tylko kwestia estetyki, ale również zdrowia. Zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do poważnych schorzeń narządów wewnętrznych, ale przede wszystkim do tego, że stracimy coś, o co trzeba dbać, ponieważ dane jest nam na cale życie, czyli nasze „wyposażenie” do gryzienia i żucia pokarmu.

Artykuł sponsorowany

 

Dlatego koniecznym zwyczajem są regularne kontrole stomatologiczne, przynajmniej co pół roku. Pozwolą one sprawdzić, czy jama ustna jest zdrowa i w miarę potrzeb szybko usunąć ewentualne ubytki, kiedy są one jeszcze nieduże.

Od dzieciństwa do późnego wieku dorosłego

Niestety, jak wynika z obserwacji stomatologów, praktycznie każdy członek społeczeństwa ma większe lub mniejsze problemy z próchnicą, Nieraz zaczyna się to już w bardzo młodym wieku. Rodzice dając swoim pociechom słodkie napoje czy przekąski, a co gorsza zapominając o myciu zębów i dziąseł, narażają je na bolesne skutki takich zaniedbań. Pierwsza wizyta w miejscu, jakim jest gabinet stomatologiczny powinna więc odbyć się już kiedy maluch ma kilka miesięcy. Lekarz będzie mógł sprawdzić, czy jama ustna jest zdrowa zanim jeszcze pojawi się pierwszy ząbek. Później te wizyty powinny stać się już regularne, co najmniej raz do roku, a najlepiej częściej. Oczywiście stomatolog poinstruuje również rodziców odnośnie prawidłowej higieny jamy ustnej dziecka. Nie wolno o tym zapominać. Jak wskazuje praktyka, rodzice raczej niechętnie odwiedzają z dziećmi stomatologa zanim na ząbkach nie pojawia się pierwsze czarne plamki. To zdecydowanie za późno. Nauka dobrych nawyków to najlepsze,co możemy zaszczepić naszemu dziecku. Tak jest też w kwestii wizyt w placówce takiej jak gabinet stomatologiczny.

Zadbane zęby przez całe życie

Osoba dorosła również powinna odwiedzać stomatologa co jakieś 6 miesięcy. W niektórych przypadkach jak paradontoza czy też zwiększona podatność na próchnice, trzeba to robić częściej. Dlaczego to takie ważne? Zdrowe zęby to przepustka do sukcesu zawodowego i prywatnego. Nie ma chyba nic bardziej niekomfortowego niż konieczność ukrywania uśmiechu ze względu na ubytki w łukach zębowych oraz próchnicę. Ponadto im wcześniej rozpoczniemy konieczne leczenie, tym taniej nas ono wyniesie. Warto pamiętać, że leczenie kanałowe zaawansowanej próchnicy nie tylko jest drogie, ale także nie zawsze kończy się sukcesem, co oznacza że po prostu czasami ząb musi być usunięty, zaś uzupełnienie ubytków kosztuje naprawdę sporo.

Oczywiście najtańszą proteza to opcja jaką oferuje nam nawet NFZ co pięć lat za darmo, jednakże takie typu uzupełnień odchodzą do lamusa, zaś u osób młodych i aktywnych zawodowo w ogóle mogą się nie sprawdzić. Mosty czy implanty to już wydatki w tysiącach czy nawet dziesiątkach tysięcy złotych, jeżeli braków w jamie ustnej jest sporo. Kolejna kwestia to zdrowie narządów wewnętrznych. Kiedy bakterie z objętego próchnicą zęba dostaną się do krwiobiegu,mogą być przyczyną nawet tak poważnych powikłań jak zapalenie mięśnia sercowego. Jak widać próchnicy nie wolno lekceważyć.

Regularne kontrole stomatologiczne, polegające na przeglądzie zębów są z wielu gabinetach darmowe,dlatego warto z nich korzystać. Lekarz również podpowie, jak można poprawić higienę jamy ustnej i jak poradzić sobie z ewentualnymi problemami, takimi jak zaczerwienione dziąsła czy też nieprzyjemny oddech. Dziś nawet zaawansowane leczenie stomatologicznej nie boli, dlatego nie warto szukać wymówek, lecz zadbać o zdrowie jamy ustnej już dziś.

Artykuł poleca gabinet stomatologiczny Allecoudent

 

fot. mat. sponsora