Kopciuszek – szczytny cel, rozrywka i przesłanie

Piękne stroje, doskonale przygotowani aktorzy, połączenie nieco uwspółcześnionego tekstu baśni i znanej, dobrej muzyki, a wszystko to zaprezentowane w profesjonalny sposób przez nauczycieli, pracowników i uczniów Powiatowego Zespołu Placówek Szkolno – Wychowawczych w Hrubieszowie, którzy w niedzielę 10 listopada, już po raz drugi, wcielili się w bohaterów chyba znanej każdemu opowieści o Kopciuszku.

Reklamy


Nieprofesjonalni – profesjonalni…

W roli skromnej bohaterki – p. Marzena Nowak. W postać królewicza wcielił się p. Paweł Nowak. Złą Macochę doskonale zagrała p. Edyta Targońska ( Wicedyrektor), rolę Męża, który miał dylemat, czy zmienić trudną dla córki sytuację, czy po prostu – żonę, zagrał p. Lech Jurczuk ( Dyrektor). Kopciuszkowi pospieszyła z pomocą Dobra Wróżka – p. Agata Malon ( Wicedyrektor).

Rozkapryszone córki Macochy zagrały:  p. Agnieszka Tomicka i p. Agnieszka Kowalska. Wystąpili również: p. Ewa Otręba, p. Kinga Wawrusiewicz, p. Maria Hukowska – Najko, p. Sylwia Studzińska, p. Izabela Krawiec, p. Weronika Dąbrowska, p. Anna Obszyńska, p. Janusz Franckowski oraz Anastazja Nowicka, Paweł Puchalski, Joanna Chęcińska, Paweł Staruch i Kamil Gałuszko ( z góry przepraszam, jeśli kogoś pominąłem).

 

Muzyka – rzecz ważna

Wspaniałym wykonaniem piosenek zachwycili: p. Iwona Szwanc oraz p. Magdalena Pańko, p. Tomasz Kowalski, p. Marcin Perkman i p. Ireneusz Biernacki

Obok znanej fabuły pojawiły się również popularne szlagiery, które świetnie komponowały się z tą ponadczasową bajką. Usłyszeliśmy  m.in. brawurowe wykonanie „Być kobietą” i „ My, recydywiści.”

Muzykę  do spektaklu przygotowała p. Magdalena Pańko.

 

Ważni, choć niewidoczni…

Scenariusz do spektaklu napisała p. Teresa Duławska, reżyserią zajęła się p. Izabela Duławska-Kula, muzykę przygotowała p. Magdalena Pańko, a scenografię – p. Joanna Hładkiewicz. O nagłośnienie zadbał p. Krzysztof Gumiela, a oświetleniem  zajął się p. Krzysztof Zawisza. Pomocą przy organizacji spektaklu służyły też: p. Elżbieta Kielar i p. Marzena Stopyra.

Przedstawienie mogło się odbyć dzięki uprzejmości p. Emilii Feliksiak – Dyrektor Hrubieszowskiego Domu Kultury.

 

Pomoc i rozrywka

Pieniądze uzyskane ze sprzedaży biletów zostaną  przeznaczone na szczytny cel – wycieczkę dla uczniów tejże szkoły.

Na ogromne uznanie zasługuje fakt, że nauczyciele podjęli się trudu przygotowań do spektaklu poprzedzonego wielogodzinnymi (!) próbami, co zaowocowało przedstawieniem na naprawdę wysokim poziome, o czym świadczyły częste owacje, również na stojąco. Mam też wrażenie, że nauczyciele i wychowawcy tego dnia, mimo towarzyszącej tremy, naprawdę dobrze się bawili. Była też integracja i dobry przykład dla wszystkich, nie tylko młodzieży, że wystarczy chcieć, by zorganizować coś naprawdę wartościowego.

A przesłanie „Kopciuszka”? Chyba nadal aktualne. Któż nie zna tak apodyktycznych osób jak Macocha, czy jej córki, które w obliczu kary próbują przypodobać się Kopciuszkowi…

Choć i wróżek na szczęście nie brak, ale ich deficyt – zauważalny…

W naszej bajce zło zostało ukarane ciężką pracą.

 

Co dalej?

Uchylę rąbka tajemnicy. Pani Teresa Duławska ma nowy, ciekawy pomysł i jak znam p. Teresę, będzie to strzał w dziesiątkę. Tymczasem już 8 grudnia odbędzie się ważna uroczystość – Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych.

 

Daniel Buchowiecki