25 czerwca 2024

Korzenie Mistrza Świata w piłce nożnej sięgają do Malic!

Często ciężkie codzienne życie zmusza do podejmowania odważnych decyzji… Taką, ponad 80 lat temu podjęła rodzina Juana Foytha, który razem z Messim i kolegami, chociaż w skromniejszym wymiarze, przyczynił się do tego, że Argentyna po raz trzeci została Mistrzem Świata w piłce nożnej. Dlaczego Go przedstawiam czytelnikom lubiehrubie? O tym poniżej…

Reklamy

25-letni Juan Foyth, reprezentant Argentyny, od października 2020 roku piłkarz hiszpańskiego Villarreal CF, a wcześniej prawy obrońca Tottenhamu Hotspur – ma polskie korzenie.

Pradziadkowie Argentyńczyka Bartłomiej Golowka i Pelagia z domu Pańczuk wyruszyli w świat z Malic koło Werbkowic, w powiecie hrubieszowskim. Do Argentyny przybyli w 1939 roku. Jedną z czwórki dzieci była Olga – babcia Juana, 17-krotnego reprezentanta Argentyny.

Reklamy

­

Juan bardzo szybko zaczął grać w juniorskich reprezentacjach Argentyny, a w pierwszej drużynie zaliczył debiut w 2018 roku. Uczestniczył w Copa America 2019, gdzie zdobył brązowy medal. Niestety (ale chyba lepiej dla niego), nikt nigdy z Polskiego Związku Piłki Nożnej nie proponował mu gry w barwach biało – czerwonych.

Reklamy

Podczas Mistrzostw Świata w Katarze Juan Foyth zagrał tylko w jednym meczu – półfinale z Chorwacją. Dla Foythów najważniejszy był jednak pojedynek fazy grupowej między Polską, a Argentyną – dwoma krajami tworzącymi historię rodziny, w której polskie korzenie są ciągle pielęgnowane. Więcej – niektórzy z członków rodziny, w tym ojciec zawodnika, posiadają nawet polskie paszporty.

Więcej w artykule WP Sportowe Fakty, autorstwa Piotra Koźmińskiego, który przedstawia niezwykłą historię rodziny Foythów:

Od podlubelskiej wsi po mistrzostwo świata z Argentyną! Niezwykła historia rodziny Foythów »

Wyszukał i opracował – Marek A. Kitliński

fot. WP SportoweFakty / Archiwum Ariela Foytha / Pochodząca z Polski rodzina babci Juana Foytha


Zobacz też:

Hrubieszów: Dotacje na sport w roku 2023

Hrubieszów: Dotacje na sport w roku 2023


Zerknij na Instagram →