Kościuszko: „Gorący” październikowy tydzień

Drugi tydzień października w hrubieszowskim Zespole Szkół nr 3 był wyjątkowo obfity w różnego rodzaju wydarzenia związane z obchodami Święta Edukacji Narodowej.

Reklamy


Zaczęło się mocnym akcentem od wtorku 13 października. Klasa II A, pod opieką wychowawcy p. Mariusza Malona oraz polonisty Roberta Szwanca, przy muzycznym gościnnym współudziale p. Iwony Szwanc, przygotowała, zamiast tradycyjnej „akademii ku czci” minispektakl pod tytułem GALA ROZDANIA SZKOLNYCH OSKARÓW. 

Przedstawienie, wzorowane na rozdaniu oskarowych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej, wystawione zostało na deskach teatralnej sceny w szkolnej auli. Nagrody, w imieniu nauczycieli poszczególnych przedmiotów, przyjmowały osobistości znane z literatury, historii, nauki, sportu czy też show-biznesu. Na czerwonym oskarowym dywanie brylowali więc m.in.: Mickiewicz, Pitagoras, Kościuszko, Darwin, św. Piotr, Einstein, Fajdek, Gessler i inni.

W przerwach między oskarowymi zmaganiami wystąpił zespół muzyczny One dwie i On jeden, który zaprezentował bardzo ciekawie i przepięknie wykonane piosenki, znakomicie oddające ducha spektaklu. Urok widowiska podkreślały efekty świetlne oraz wykorzystanie technik audiowizualnych. Po części artystycznej Pan Dyrektor Dariusz Szadowski podziękował wszystkim pracownikom szkolnej oświaty za rok wytężonej pracy oraz wręczył wyróżniającym się pedagogom nagrody Dyrektora Szkoły.

Z tym spektaklem nasza szkoła zaprezentowała się również na powiatowych obchodach Święta Edukacji w jesienny piątek 16 października. W sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie uczniowie klasy matematyczno-fizycznej jeszcze raz udowodnili, że aplauz i uznanie otrzymane po szkolnym występie nie były przypadkowe. Widowisko wszystkim bardzo się podobało.

Doceniono zwłaszcza rezygnację z postumentowego sposobu przedstawienia problematyki oświatowej. Radni powiatu, przedstawiciele różnych dyrekcji szkół średnich oraz zaproszeni na obchody pedagodzy docenili w przedstawieniu delikatny humor, niebanalny sposób przedstawienia tematyki oświatowej oraz znakomitą grę aktorów. 

Było to jednak tylko preludium do właściwych obchodów, związanych z obchodami Dnia Nauczyciela. Po części artystycznej Pan Starosta Józef Kuropatwa oraz Pan Naczelnik Oświaty Dariusz Czujkowski uhonorowali zasłużonych dla Ziemi Hrubieszowskiej pedagogów Nagrodami Starosty Hrubieszowskiego.

Wśród docenionych przez włodarzy naszego powiatu znaleźli się również nauczyciele naszej szkoły: nauczycielka języka angielskiego – p. Marlena Kudiuk-Szozda, nauczycielka biologii – p. Anna Szadowska, nauczyciel matematyki – p. Mariusz Malon. Gratulujemy!

13 października odbyły się także regionalne obchody Dnia Edukacji Narodowej w Suścu. W Gminnym Ośrodku Kultury w Suścu spotkali się, nauczyciele, pracownicy oświaty i samorządowcy z terenu powiatów: biłgorajskiego, hrubieszowskiego, tomaszowskiego, zamojskiego i Miasta Zamościa.

Na zaproszenie Pana Krzysztofa Babisza Lubelskiego Kuratora Oświaty i Pana Zbigniewa Naklickiego Wójta Gminy Susiec w uroczystościach udział wzięli m.in.: Pan Tadeusz Sławecki – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pan Marian Starownik – Wicewojewoda Lubelski, przedstawiciele lokalnych władz państwowych i samorządowych, środowisk kościelnych, państwowych służb zespolonych i związków zawodowych.

Uroczystość była okazją do wyróżnienia i uhonorowania odznaczeniami i nagrodami najbardziej zasłużonych nauczycieli i pracowników oświaty. Odznaczeniami państwowymi, w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, odznaczono również pięciu nauczycieli Zespołu Szkół nr 3 im. T. Kościuszki w Hrubieszowie. Medal Złoty za Długoletnią Służbę otrzymałaMałgorzata Szajdecka – nauczyciel-bibliotekarz. Medalem Srebrnym za Długoletnią Służbę uhonorowano Ewę Mielniczuk – nauczycielkę katechezy, Marka Klamera – nauczyciela historii iRoberta Szwanca – polonistę. Medal Brązowy za Długoletnią Służbę otrzymała z kolei p. Danuta Paszek – nauczycielka religii. Gratulujemy!


Zdjęcia »info i fot. ZS nr 3