Kosiarka ogrodowa – jak wybrać?

Nikt chyba nie ma wątpliwości, że kosiarka jest urządzeniem niezbędnym w każdym ogrodzie. Żeby jednak w pełni wykorzystała swoje możliwości, musi odpowiadać specyfice naszego ogrodu. Na jakie więc podstawie dokonywać wyboru kosiarki?

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Pierwszą rzeczą, o jakiej powinniśmy pomyśleć, to sposób zasilania kosiarki. Biorąc to pod uwagę, na rynku znajdują się:

  • kosiarka ogrodowa spalinowa – napędzana przez paliwo, tak więc do jej wad należy zaliczyć produkowanie szkodliwych spalin. Kosiarka spalinowa nie jest jednak ograniczana kablem, dlatego jest wygodniejsza w użyciu. Zależne jest to również od tego, czy urządzenie posiada napęd. Jeżeli tak, nie musimy pchać kosiarki – wystarczy jedynie, że będziemy nią kierować. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku sporych trawników. Jeżeli jednak posiadamy ogród z wieloma trudno dostępnymi zakamarkami, zdecydujmy się na kosiarkę bez napędu. Ze względu na mniejszą wagę, jest łatwiejsza w manewrowaniu. Kosiarki spalinowe wyróżniają się sporą mocą, jednak są dosyć drogie w eksploatacji

Jaki silnik do kosiarki spalinowej okaże się najlepszy? Do wyboru mamy rozwiązania dwu bądź czterosuwowe. Pierwszy z nich wymaga użycia większej ilości paliwa, jest także głośniejszy od silnika czterosuwowego. Podkreślić należy jednak jego większą moc i mniejszą wagę. Ceny kosiarek spalinowych rozpoczynają się od mniej więcej 500 złotych

  • kosiarka ogrodowa elektryczna – posiada mniejszą moc, dlatego zalecana jest do niewielkich trawników. Jej praca jest dużo cichsza, nie emituje też żadnych szkodliwych związków. Jest ponadto lżejsza i nieco tańsza w eksploatacji. Poza ograniczonymi możliwościami koszenia, kosiarka elektryczna posiada kabel, który często przeszkadza w pracy. Można co prawda zakupić modele z akumulatorami, jednak ich pojemność pozostawia wiele do życzenia. Podobnie jak w przypadku kosiarek spalinowych, także tu musimy zastanowić się, czy interesuje nas urządzenie z napędem czy bez.

Na jaki koszt trzeba się przygotować w przypadku kosiarki elektrycznej? Najtańsze urządzenie kupimy za mniej niż 200 złotych. Chcąc jednak zdobyć kosiarkę lepszej jakości, musimy przygotować znacznie większa kwotę.

  • kosiarka ogrodowa samojezdna – zalecana przede wszystkim do dużych ogrodów. Wyróżnia się sporymi gabarytami i dużymi osiągami. Nasza praca ogranicza się jedynie do wygodnego usadowienia się na siedzeniu i kierowaniu pracą kosiarki. Jej wadą jest bardzo wysoka cena, która często przekracza 1000 złotych. W tego typu kosiarkach występuje zazwyczaj silnik diesla.
  • kosiarka ogrodowa ręczna – zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, kosztujące mniej niż 200 złotych. Napędzana jest siłą naszych mięśni, dlatego wyróżnia się niską wagą. Podkreślić należy jej ograniczoną moc, dlatego nada się wyłącznie do bardzo małych trawników.

Jaka kosiarka do ogrodu? Istotne parametry

Chcąc zakupić dobrą kosiarkę, musimy zwrócić uwagę jeszcze na takie elementy jak:

  • moc – w przypadku kosiarek spalinowych, powinna ona oscylować w granicach od 4 do 6 KM – wystarczy to do sprawnego skoszenia średniej wielkości trawnika. Jeżeli chodzi natomiast o kosiarki elektryczne, ich moc musi przekraczać granicę 1000W.
  • obudowa – warto zainteresować się ocynkowaną stalą, która będzie odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również działanie niszczącej korozji. Omijajmy natomiast kosiarki ze słabych tworzyw sztucznych.
  • szerokość robocza – oczywiście im większa, tym lepiej. W przypadku średniej wielkości trawnika, powinna ona przekraczać wartość 45 cm.
  • dostępność i pojemność kosza – zdecydowanie ułatwia on pracę, dlatego warto w niego zainwestować. Dla wygodnej pracy, jego pojemność powinna wynosić około 60 litrów.
  • dodatkowe funkcje – mowa między innymi. o mulczowaniu (mieleniu) trawy i regulacji wysokości koszenia.

 

fot. materiał sponsora