30 maja 2024

Kredyt gotówkowy – co składa się na jego koszt? Oprocentowanie, RRSO, prowizja, co jeszcze?

Decydując się na zaciągnięcie kredytu gotówkowego mamy zawsze przed oczyma określoną kwotę, która pomoże spełnić marzenia. Jednak kredyt gotówkowy to nie tylko suma, którą bank przekaże na konto. Najważniejsza, przy wyborze odpowiedniego kredytu, jest cena pożyczonych pieniędzy. Co składa się na koszt kredytu gotówkowego?

 

Jakie są podstawowe koszty kredytu gotówkowego?

Umowa o kredyt gotówkowy, zgodnie z przepisami Ustawy o kredycie konsumenckim, musi zawierać pełną informację o całkowitych kosztach kredytu. Warto też zapoznać się z konkretnymi zapisami regulaminu banku, w którym zaciągamy kredyt, ponieważ często umowa się do niego odwołuje. Do kosztów kredytu należy zaliczyć:

  • oprocentowanie kredytu,
  • Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania,
  • opłaty i prowizje,
  • koszty ochrony kredytu – ubezpieczenia.

Odpowiednio dobrany kredyt gotówkowy jest podstawą stabilnej spłaty zobowiązania. To gwarancja, że kolejne raty nie przerosną naszych finansowych możliwości. Aby uniknąć kłopotliwego przeszukiwania kolejnych ofert bankowych warto skorzystać z informacji zawartych w serwisach internetowych. Co więcej, możemy wybrać kredyt gotówkowy przez HotMoney.pl. Znajdziemy tam odpowiedzi na nurtujące nas pytania, skorzystamy z internetowej porównywarki, co znacznie skróci czas i ułatwi dobór konkretnej oferty.

 

Na czym polega oprocentowanie kredytu gotówkowego?

Rata kredytu złożona jest z części kapitałowej i odsetkowej. Odsetki to podstawowy koszt kredytu gotówkowego. Oprocentowanie kredytu może być stałe lub zmienne. W przypadku kredytów gotówkowych oprocentowanie najczęściej sięga dopuszczalnemu przez prawo maksimum.

Oprocentowanie stałe nie ulega zmianie w czasie całego okresu kredytowania, występuje zwykle w przypadku kredytów krótkoterminowych. Oprocentowanie zmienne stosowane jest w przypadku zaciągania zobowiązań długoterminowych. Na podstawie harmonogramu spłaty bank przekazuje informacje o aktualnej cenie pieniądza na rynku międzybankowym, co bezpośrednio wpływa na zmianę oprocentowania.

 

Co to jest RRSO w przypadku kredytów gotówkowych?

Pod tym skrótem kryje się Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to wskaźnik który pozwala na porównanie kosztów oferowanych kredytów gotówkowych. RRSO powinna uwzględniać koszty jak prowizje, odsetki i składki ubezpieczeniowe oraz czas na jaki zostało zaciągnięte zobowiązanie. Nie obejmuje dodatkowych opłat jak np. obsługa konta bankowego.

 

Czym jest prowizja oraz dodatkowe koszty kredytu gotówkowego?

Prowizja daje bankom możliwość kształtowania kosztów kredytu, jej wysokość mieści się się w przedziale od 0% do 4%. To opłata za udzielenie kredytu, która uzależniona jest min. od naszej historii i zdolności kredytowej.

Dodatkowe koszty kredytu to ubezpieczenie, które chroni nas w przypadku niespodziewanych, nieszczęśliwych sytuacji życiowych, przenosi odpowiedzialność spłaty zobowiązania na ubezpieczyciela w przypadku takich sytuacji jak np. śmierć kredytobiorcy.

Inne koszty, związane z kredytem gotówkowym, to dodatkowe produkty bankowe jak opłaty związane z prowadzeniem rachunku w banku, w którym zaciągnęliśmy kredyt. Na koszt kredytu wpływa również schemat spłaty zobowiązania oraz okres na jaki zaciągnęliśmy kredyt.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)