Leasing a kwestia dysponowania autem – jak to wygląda w praktyce?

Nie zawsze zakup nowego auta dla firmy jest opłacalnym przedsięwzięciem. Dla wielu zdecydowanie korzystniejsze jest czerpanie profitów z coraz bardziej popularnego leasingu operacyjnego. Jak przy takiej umowie kształtuje się kwestia dysponowania autem? Czyja to własność i kiedy pojawia się możliwość pełnej swobody dysponowania takim autem? Poniżej znajdziesz omówienie tego zagadnienia.

Reklamy

 

Leasing operacyjny – dlaczego warto?

Leasing operacyjny auta to nie tylko poszerzenie możliwości danego przedsiębiorstwa. Jest to również zwiększenie mobilności kadry zarządzającej, czy stworzenie większej ilości pól do rozwoju dla firmy. To także szereg korzyści finansowych, jakie daje właścicielom przedsiębiorstw możliwość podatkowego rozliczenia kosztów takiej umowy.

Dodatkowo bywa też tak, że wybrane podmioty oferujące usługi leasingowe, zapewniają również inne wsparcie. Może to być na przykład, pakiet ubezpieczeń dodatkowych, taki, który uzupełni standardowe OC. Inna opcja to karta paliwowa ułatwiająca proces zarządzania funduszem, który został przeznaczony na benzynę. Dla wielu plusem jest także to, że leasingowany samochód po spełnieniu określonych warunków może stać się ich własnością. Kiedy to następuje?

Kto jest właścicielem leasingowanego auta?

Każdy, kto zdecyduje się na leasingowanie samochodu, ma prawo do jego użytkowania. Co ważne, mimo tego, że przedsiębiorca korzysta odpłatnie z samochodu, nie ma pełnej swobody w dysponowaniu takim pojazdem.

Oprócz tego osoba korzystająca z leasingu operacyjnego auta nie ma prawa własności, zmienia się to w momencie wykupu auta przez tego przedsiębiorcę. Kiedy umowa na leasingowanie auta zostanie zakończona i będzie ono wykupione, w tym momencie pojawia się nowy właściciel takiego pojazdu.

Co ważne kwota wykupu takiego auta będzie o wiele niższa niż jego wartość rynkowa. Warto tutaj zaznaczyć, że minimalny czas trwania umowy nie może być krótszy niż 40% czasu amortyzacji. Jest to bardzo korzystne dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero zaczynają prowadzić swoją działalność. Takie rozwiązanie pozwala im zminimalizować wstępne wydatki, sprawia, że są finansowo bardziej elastyczni.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)