Leczenie uzależnień – warto skorzystać ze specjalistycznej pomocy

Uzależnienie od środków psychoaktywnych bądź destrukcyjnych zachowań to zagrożenie dla organizmu i psychiki człowieka. Problem ten jest obecnie zakrojony na szeroką skalę, a choć dostępność usług polegających na leczeniu uzależnień jest bardzo dobra, nie wszyscy decydują się z nich skorzystać. Zdecydowanie jest to błąd.

Reklamy

 

Często można spotkać się z przekonaniem, że konsekwencja jest kluczowa w zachowaniu abstynencji, w przypadku każdego uzależnienia. Z pewnością nastawienie uzależnionego i jego determinacja są bardzo ważne, ale czasem mogą nie wystarczyć.

Czasem potrzebne jest odtrucie

Zażywanie narkotyków, uzależnienie od alkoholu i leków to nałogi, w ramach których uzależniony dostarcza swemu organizmowi duże ilości szkodliwych substancji. Nieraz dochodzi do zatrucia nimi, co stwarza bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. W takich przypadkach początkowym etapem leczenia uzależnienia musi być detoks, czyli odtrucie organizmu. Jest to proces odbywający się pod ścisłą kontrolą lekarza, który podaje pacjentowi farmaceutyki mające na celu wydalenie z jego organizmu toksyn. Pozwala to także zapanować nad zespołem abstynencji, który ma nieraz bardzo ostry przebieg. Pacjenci doświadczający z powodu abstynencji sensacji żołądkowych i osłabienia często nie są w stanie tego wytrzymać i wówczas sięgają po alkohol czy narkotyki po to, by uśmierzyć te objawy. W niektórych przypadkach odstawienie czynnika uzależniającego może też powodować halucynacje, agresję, samookaleczenia i próby samobójcze. Doświadczają tego zwłaszcza osoby uzależnione od narkotyków i silnych leków. W takich skrajnych przypadkach detoks może odbywać się w stanie śpiączki farmakologicznej. Widać zatem, że samodzielnie nie da się w żaden sposób sobie z tym poradzić.

Niezbędna psychoterapia

Po detoksie bądź w przypadku uzależnień, którym nie jest on potrzebny, rozpoczyna się najważniejszy etap leczenia, czyli psychoterapia. Doświadczony terapeuta pomoże pacjentowi zrozumieć mechanizm jego choroby i wskaże możliwe drogi wyjścia z nałogu. Obejmie także opieką rodzinę uzależnionego, która jest współuzależniona i także potrzebuje pomocy. Specjalistyczna pomoc obejmuje także kontrolę uzależnionego po powrocie do normalnego życia, by wytrwał w abstynencji.

Skorzystaj z pomocy specjalistów z Instytutu Medycznego EMC

 

(tekst i fot. mat. sponsora)