22 grudnia 2024

Logic1 z hrubieszowskiej Jedynki w turnieju First Lego League i TVP 3 Lublin

W turnieju First Lego League w Kraśniku wzięło udział 16 drużyn z Lubelszczyzny. Hrubieszów reprezentowała ekipa Logic1 ze Szkoły Podstawowej nr 1, która wystąpiła również w TVP 3 Lublin.

Reklamy

 

FIRST® LEGO® League (FLL) to program wspierający dzieci i młodzież w celu wprowadzenia ich w sportowej atmosferze do nauki i technologii. Pracując w drużynach, dzieci programują autonomicznego robota, by pomógł im w rozwiązaniu podchwytliwych misji na macie z przeszkodami. Ponadto zajmują się projektem badawczym, prowadząc badania, opracowując rozwiązania i ucząc się technik prezentacji.

Program edukacyjny co roku oferuje nowe wyzwania, skupiając się na ważnych dla świata tematach, takich jak ochrona środowiska, zmiany klimatu, czy ograniczone zasoby. najważniejszym wydarzeniem sezonu dla drużyn jest udział w regionalnym turnieju FLL, podczas którego mogą pokazać swoje umiejętności i zaprezentować swoje wyniki pracy.

Reklamy

Na turniej FIRST Lego League w Kraśniku zarejestrowało się 16 drużyn z  m.in. drużyna LOGIC1 z Hrubieszowa. Podczas konkurencji Robot Game drużyny rywalizowały ze sobą wykorzystując zbudowane i zaprogramowane wcześniej roboty z klocków Lego. Mając 2,5 minuty robot poruszający się na macie o powierzchni ok. 2.m2 miał wykonać misje, za które przyznawane były punkty.

Robot musiał działać autonomicznie, nie mógł być zdalnie sterowany. Pola przejazdowe i zadania są takie same na całym świecie. Sposób i kolejność rozwiązywania misji są dowolne. To wszystko sprawia, że robot każdej z drużyn jest inny w wyglądzie. Wspólna jest tylko platforma – klocki LEGO.

Reklamy

Oprócz tego ocenie podlegała nie tylko praca robota i jego konstrukcja, ale też prezentacja przygotowanego przez poszczególne drużyny projektu i praca zespołowa.

Całe przedsięwzięcie nie było łatwe bowiem prace nad makietą i robotem wymagały niezwykłej determinacji i poświęcenia. Rolę trenera i mentora nad całością projektu przejął Arkadiusz Mielniczek. Zsynchronizowanie zajęć oraz ogromną pracę w domu ograniczał czas, którego ciągle brakowało.

Uczniowie na początku musieli zmierzyć się z klockami LEGO – budowa makiety wg. ustalonego schematu. Najtrudniejsze było zbudowanie robota i programowanie. Wszystko bez żadnej instrukcji – inwencja własna. Najwięcej czasu uczniowie poświęcili na naukę programu do programowania.

Efekt programowania wykonywał robot, który był do ostatniego dnia modyfikowany, gdyż każda misja wymagała zmiany wyglądu i oprogramowania. Do tego uczniowie wykorzystywali silniki, żyroskop, czujniki (koloru, dotyku, światła, obrotu, ultradźwięków),. Wszelkie korekty trzeba było wykonać już na samym turnieju.

Niezliczona ilość godzin, poświęcenie wolnego czasu dały w końcu efekt – Robot powstał i zaczął wykonywać określone misje. Po wykonaniu podstawowych zadań zaczęła się walka z czasem – nastąpił trening w wymianie końcówek, przystosowanie robota do 2,5 minutowego działania. Efektem prac był udział w turnieju. Najfajniejsza idea konkurencji robotów – to pomoc i wymiana doświadczeń. Wszyscy doskonale się bawili i uczyli.

Innym ciekawym doświadczeniem był występ w TVP3 Lublin, gdzie stacja telewizyjna tworząc sprawozdanie z turnieju wybrała właśnie drużynę LOGIC1 z Hrubieszowa do udzielenia wywiadu, do objaśnienia zasad udziału w turnieju. Materiał był wyświetlany w TVP3 Lublin o godz. 18.30 12 stycznia 2019r.

A wszystko to dzięki doskonałej współpracy i patronatem Burmistrza Miasta Hrubieszowa Marty Majewskiej wraz z Panią Dyrektor  SP1 – Edytą Kucharską. Dzięki temu szkoła jest otwarta na nowe technologie, innowacje i współpracę między szkołami dla dobra dzieci i młodzieży miasta. Uczniowie biorąc udział w tej akcji zdobyli doświadczenie w programowaniu, uwierzyli w swoje możliwości twórcze na gruncie robotyki.

Eksperymentując przezwyciężali przeszkody. Wymienili się doświadczeniami. Po turnieju wrócili pełni pomysłów i zapału do dalszej pracy twórczej. Nabyli umiejętność pracy zespołowej i najważniejsze uczyli się poprzez zabawę.  To w młodym pokoleniu musimy pokładać największe nadzieje na rozwój naszego regionu i kraju.

 

tekst i fot. SP nr 1