Małżeństwo z Hrubieszowa podejrzane o wyłudzenie 38 mln złotych i pranie brudnych pieniędzy

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała małżeństwo z Hrubieszowa, które wyłudzało podatek VAT przy fikcyjnym obrocie sprzętem elektronicznym i prało w ten sposób uzyskane pieniądze. Straty Skarbu Państwa szacowane są na kwotę ponad 38 mln zł.

Reklamy

 

Prokuratura Regionalna w Lublinie nadzoruje śledztwo prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego Delegatura w Lublinie w sprawie wystawiania przez Rafała C. 227 „pustych” faktur VAT o wartości blisko 207 mln zł brutto oraz tzw. „prania brudnych pieniędzy”. Straty Skarbu Państwa wynoszą ponad 38 mln zł.


Ustalenia śledztwa

Na trop przestępczej działalności wpadli funkcjonariusze Urzędu Kontroli Skarbowej w Lublinie, którzy przeprowadzili kontrolę podatkową podmiotu zarejestrowanego na terenie Hrubieszowa. Jednoosobową działalność gospodarczą prowadził 43 letni Rafał C.

W toku śledztwa ustalono, iż Rafał C. w 2012 roku, po zarejestrowaniu swojej firmy jako formalny podatnik podatku VAT, nie prowadził żadnej działalności gospodarczej. Jednocześnie w latach 2012-2014 przyjął, do dokumentacji księgowej firmy, 227 faktur VAT od kilkudziesięciu firm z terenu całego kraju. Dokumenty wskazywały na rzekomy zakup przez firmę Rafała C. sprzętu elektronicznego i telekomunikacyjnego za łączną kwotę ponad 204 mln zł brutto.

Jednocześnie w tym samym okresie Rafał C. wystawił 227 faktur VAT dokumentujących  rzekomą sprzedaż elektroniki kilkudziesięciu podmiotom gospodarczym z całego kraju. Kwota wynikająca z jego „pustych” faktur wyniosła blisko 207 mln zł.

Z wyliczeń kontroli podatkowej wynika, iż zobowiązania podatkowe firmy Rafała C. za lata  2012-2014 wynoszą ponad 38 mln zł.

Ponadto ustalono, iż w okresie od sierpnia 2014 roku do maja 2016 roku Rafał C., w celu legalizacji środków finansowych pochodzących z przestępstwa, przekazał swojej żonie Elżbiecie C. w formie pozornych darowizn ponad 750 tys zł. Część z tych pieniędzy Elżbieta C. przeznaczyła na zakup nieruchomości.


Zatrzymania i zarzuty

7 listopada 2018 r. na polecenie prokuratora funkcjonariusze ABW z Delegatury w Lublinie zatrzymali Rafała C. i Elżbietę C.

Rafał C. usłyszał 6 zarzutów. Jeden dotyczy popełnienia oszustwa na szkodę Skarbu Państwa, a kolejne prania brudnych pieniędzy.Elżbiecie C. przedstawiono 5 zarzutów dotyczących prania brudnych pieniędzy.


Środki zapobiegawcze

Po przesłuchaniu podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec obydwojga podejrzanych w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania z uwagi na grożącą im surową karę, jak również obawę matactwa.

Sąd w dniu 8 listopada 2018 roku podzielając argumentację prokuratora zastosował wobec Rafała C. i Elżbiety C. tymczasowe aresztowanie na okres 3 miesięcy.

Nadto Prokurator wydał postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym w wysokości 750.000 zł na nieruchomościach należących do podejrzanych.

Za popełnione przestępstwa Rafałowi C. grozi do 15 lat pozbawienia wolności, zaś Elżbiecie C. do 10 lat pozbawienia wolności.


źródło: Dział Prasowy, Prokuratura Krajowa

 


 

Zobacz też:

http://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2018-11-09/malzenstwo-podejrzane-o-wyludzenie-ponad-38-mln-zl-podatku-vat/

https://www.tvp.info/39880793/malzenstwo-podejrzane-o-wyludzenie-38-mln-zlotych-i-pranie-brudnych-pieniedzy