19 kwietnia 2024

Mata do ćwiczeń i do jogi – jaką wybrać? Cechy dobrej maty

Aby wprowadzić nieco ruchu do swojego życia, nie trzeba od razu decydować się na bieganie, jazdę na rowerze czy inne, niezwykle wymagające dyscypliny. Przygodę z aktywnością fizyczną można rozpocząć od ćwiczeń na macie. To doskonała forma treningu, którą bez problemu można wykonywać w domu. Jednak pomimo faktu, że mata do ćwiczeń to mało skomplikowany produkt, jej wybór wcale nie jest taki oczywisty. O czym pamiętać, zaopatrując się w matę?

 

Trening w domowym zaciszu ma wiele zalet. Można go realizować o każdej porze, bez udziału osób postronnych. Dodatkowo tego rodzaju ćwiczenia nie wymagają zakupu drogiego sprzętu, np. rowerka stacjonarnego, bieżni czy wioślarza. Jeśli ktoś nie chce wydawać zbyt dużo, aby nie nadwyrężyć domowego budżetu, może po prostu zaopatrzyć się w matę do ćwiczeń, która jest wyrobem nie tylko tanim, ale i niezwykle funkcjonalnym. Co warto wiedzieć o matach?

 

Porównanie rodzajów mat

 

Mata do ćwiczeń to doskonałe wyposażenie domowego kącika fitness. Jest lekka i zajmuje niewiele miejsca, dlatego można ją bez problemu przechowywać w szafie czy garderobie. Ponadto matę można też zabrać np. do parku lub ogrodu, aby poćwiczyć na świeżym powietrzu. Maty można także zabierać ze sobą na wycieczki. Jakie rodzaje mat znajdują się na sklepowych półkach?

 

Mata do jogi to niezwykle popularny produkt. Charakteryzuje się tym, że jest dość cienka, bowiem jej zadaniem jest przede wszystkim zapewnienie przyczepności osobie ćwiczącej. Ponadto mata do jogi gwarantuje izolację od podłoża. Innym rodzajem mat są maty treningowe, zdecydowanie grubsze od mat do jogi. Nie tylko dzięki nim użytkownik się nie ślizga, ale także jest chroniony przed otarciami. Tego rodzaju maty sprawdzą się przy aerobiku lub pilatesie.

 

Jaka powinna być dobra mata do ćwiczeń?

 

Rodzaj maty to nie wszystko. Liczą się także inne kwestie, które dopiero w połączeniu tworzą produkt praktyczny i poręczny. Przed wyborem maty zawsze warto zastanowić się, do czego będzie używana. Mata dobrana do zastosowania najlepiej spełni swoje zadanie i będzie służyć użytkownikowi przez lata. O czym nie wolno zapominać przy zakupie maty do ćwiczeń?

  1. Najlepiej kupować produkty cenionych producentów, bowiem takie modele są najbardziej wytrzymałe i skuteczne. Lepiej wydać nieco więcej pieniędzy na droższą matę, niż kupić tańszy produkt, który zaraz ulegnie zniszczeniu, zwłaszcza jeśli planuje się używanie maty na dworze.

  2. Mata do ćwiczeń powinna bez problemu dać się zwinąć i rozwinąć. Najlepiej jeśli wyposażona jest także w specjalne zapięcie, które pozwoli utrzymać matę w zwinięciu podczas transportu.

  3. Matę należy dobierać do swojej sylwetki, przede wszystkim do wzrostu. Właściwa mata powinna być nieco większa od swojego użytkownika, a także odpowiednio szeroka, aby można było się na niej spokojnie położyć.

  4. Dobrze wybierać produkty łatwe w czyszczeniu, zwłaszcza jeśli planuje się zabierać matę na wycieczki i użytkować w terenie.

 

Nie trzeba kupować drogiego sprzętu albo karnetu do fitness klubu, aby rozpocząć przygodę ze sportem. Fani bardziej spokojnych treningów mogą zaopatrzyć się w matę i realizować ćwiczenia w domu. Miłośnicy aerobiku lub pilatesu powinni wybrać matę treningową, natomiast na entuzjastów jogi czekają specjalne produkty przeznaczone do tej formy aktywności. Najważniejsze, aby się ruszać, a tym samym pozytywnie wpływać na zdrowie i swoje samopoczucie.

 

tekst i fot. mat. sponsora