29 lutego 2024

Hrubieszów: A tymczasem w Bibliotece Pedagogicznej…

7 marca 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie odbyło się spotkanie, które zorganizowano w związku z Rokiem Praw Kobiet i przypadającą 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych.

Reklamy

 

W nawiązaniu do Roku Praw Kobiet

7 marca 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie odbyło się spotkanie, które zorganizowano w związku z Rokiem Praw Kobiet i przypadającą 100. rocznicą przyznania Polkom praw wyborczych. Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które wprowadziło kobiety do parlamentu i przyznało im pełnię praw.

Reklamy

Powiedzenie „Życie jest sztuką, kobieta jest dziełem sztuki”, będące tematem spotkania, jest inspiracją do tego, by kobietę poznawać i odkrywać przez całe życie. Sentencja ta, zaintrygowała organizatorów, aby w sposób bibliotekoznawczy poznać i odkryć kobietę – tajemniczą bohaterkę spotkania. Wykorzystując Uniwersalną Klasyfikację Dziesiętną, jako element zabawy, wędrowano z tekstami humorystycznymi o kobietach, poprzez obszary i dziedziny wiedzy, przedstawiając jednocześnie podpowiedzi, służące odgadnięciu zagadki: „kto jest tą tajemniczą kobietą”? Uczestnicy spotkania, goście i przyjaciele Biblioteki wysłuchali szczegółowej analizy fizykochemicznej pierwiastka „Kobiety” oraz jej wyznań na temat radzenia sobie we współczesnym społeczeństwie. Zebrani zastanawiali się również nad tym, dlaczego kobiety żyją dłużej?

Na spotkaniu przedstawiono także profesjonalny konsulting pielęgnacji skóry, makijażu i wizażu – w myśl anegdoty: „Kobieto, Ty nie będziesz taka piękna jak mężczyzna, będziesz musiała się malować”.

Elementem towarzyszącym spotkaniu była wystawa fotograficzna zamościanina Kazimierza Chmiela, pt. „Kobieta w męskim świecie”.

 

***

 

Zajęcia biblioterapeutyczne

„Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe” – to temat zajęć biblioterapeutycznych przeprowadzonych

5 marca 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie, dla uczniów klasy drugiej Publicznej Szkoły Podstawowej w Mirczu. Celem zajęć była nauka właściwego zachowania w klasie i radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych oraz poznanie technik rozwiązywania sporów. Na początku zajęć dzieci przywitały się zabawą „Taki sam i inny”. Następnie uczniowie pracowali z tekstem J. Winnieckiej–Nowak pt. „Smocze problemy”. Rozmawiali na temat trudnej sytuacji, jaką stworzyły dwa skonfliktowane ze sobą Smoki – bohaterowie opowiadania. Uczniowie doszli do wniosku, że jeżeli popadamy z kimś w konflikt, to ważną sprawą jest rozmowa.

Z konfliktu obie strony mogą wyjść zwycięsko. Ważne jest bowiem takie rozwiązanie, które zmierza do zgody, a jednocześnie pozwala obu stronom konfliktu czuć się usatysfakcjonowanym. Wykorzystując technikę „Podziemnej Burzy Mózgów”, uczniowie ustalili swój klasowy Kodeks Zasad Postępowania. Na zakończenie zajęć tworzyli „Mocną dłoń” dla każdego członka klasy, wpisując pozytywne cechy właściciela dłoni.

 

***

 

Zajęcia z kodowania

Uczniowie klasy czwartej Szkoły Podstawowej nr 2 w Hrubieszowie, 6 marca 2018 r. uczestniczyli w zajęciach pt. „Zaprzyjaźnij się z Ozobotem”, zorganizowanych w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie.

 

***

 

Escape Room w bibliotece

8 marca 2018 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Zamościu Filia w Hrubieszowie przeprowadzona została lekcja biblioteczna zatytułowana „Lekcja biblioteczna inaczej”.

W zajęciach uczestniczyli uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum przy Szkole Podstawowej Nr 3 w Hrubieszowie. Celem lekcji było poznanie struktury biblioteki, profilu jej działalności oraz warsztatu informacyjno – wyszukiwawczego. Lekcja podzielona została na dwie części: pierwszą teoretyczną i drugą praktyczną, która miała charakter gry. Podczas zajęć uczniowie ćwiczyli umiejętność wyszukiwania informacji w bazach biblioteki, poprzez rozwiązywanie zadań i zagadek, z wykorzystaniem między innymi kodów QR.

 

źródło i fot. BP Hrubieszów