MBP/CATL: Gromadzimy fotografie pokazujące stary Hrubieszów

W Miejskiej Bibliotece Publicznej, obok różnych działań bibliotecznych, od kilku lat prowadzimy lokalne archiwum pod nazwą Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej (CATL).

Reklamy

 

Gromadzimy fotografie pokazujące stary Hrubieszów, jego zmieniający się wygląd, ważne wydarzenia oraz życie jego mieszkańców. Posiadamy fotografie żołnierzy 2 Pułku Strzelców Konnych, kolejarzy kolei wąskotorowej, pochody pierwszomajowe, budynek Hakonu czy kina Plon.

Inne zdjęcia opowiadają o codzienności naszego miasteczka, drobnych sprawach jego mieszkańców składających się na życie, np. fotografie szkolne, ślubne, z dziecięcych zabaw, uroczystości w rodzinnym gronie, kajaki na Huczwie, czy portrety osób powiązanych z miastem.

Nie byłoby to możliwe bez osób, które rozumiejąc wartość historii lokalnej, przynoszą do biblioteki swoje dokumenty i zdjęcia i chętnie o nich opowiadają. Zostawiają je tylko na krótki czas; po zeskanowaniu i zapisaniu na dysk, oddajemy wszystkie materiały właścicielom.

Obecnie posiadamy ponad 2 tysiące skanów fotografii i 22 nagrania wspomnień. Pokazujemy je w internecie (hrubieszow.archiwa.org oraz profil Anna Catlowska na Facebooku), a także w formie publikacji i wystaw.

Zachęcamy serdecznie do dołożenia własnej cegiełki w budowę naszej zbiorowej pamięci o dawnym Hrubieszowie, poprzez przynoszenia swoich zdjęć i opowiadanie o nich. Zapraszamy również do dzielenia się swoimi wspomnieniami o życiu w dawnym Hrubieszowie lub informowaniu biblioteki o osobach, które byłyby chętne do nagrania takich wspomnień.

Prosimy o kontakt: Miejska Biblioteka Publiczna, ul. 3-go Maja 7, Hrubieszów, tel. 84 696 30 47.

 

źródło i fot. MBP / CATL