18 czerwca 2024

Mieszkania na obrzeżach – lepsze niż w centrum?

Napływ nowej ludności sprawia, że centra miast są bardziej zatłoczone. Tym samym coraz więcej osób podejmuje decyzję o przeprowadzeniu się z serca miasta na jego obrzeża. Jeszcze kilka lat temu poza centrum brakowało niezbędnej infrastruktury komunikacyjno-społecznej. Od lat jednak osiedla na obrzeżach cieszą się rosnącą popularnością, a tym samym sfery te intensywnie się rozwijają, natomiast deweloperzy mają pełne ręce roboty.

Reklamy

 

Z czego wynika zjawisko suburbanizacji?

Ludzie decydują się na przeniesienie z centrum na obrzeża z kilku powodów. Przede wszystkim zabudowa centrum miasta związana jest z wieloma ograniczeniami planistycznymi. Tymczasem na obrzeżach grunty są znacznie tańsze, a tym samym możliwe jest zbudowanie na takich terenach całych osiedli, które przyciągną potencjalnych mieszkańców swoją atrakcyjną ceną i nowoczesnym wyglądem. W przypadku osiedli na obrzeżach deweloperzy mają duże pole do popisu. Problemem też już dawno przestała być komunikacja – teraz do nowych osiedli znajdujących się poza centrum miast bez trudu można dojeżdżać autobusami czy innymi środkami transportu publicznego. Jednocześnie takie osiedle jest odpowiednim rozwiązaniem dla ludzi chcących odpocząć od zgiełku miasta, szczególnie dla tych, którzy ze względu na wybrane studia czy pracę i tak spędzają w centrum połowę dnia, a po południu oczekują ciszy i spokoju.

Zalety mieszkania poza centrum

Mieszkanie na obrzeżach pozwala odciąć się od nieprzyjemnych aspektów życia w samym centrum takich jak hałas, spaliny, tłumy czy szybkie tempo życia. Po męczącym dniu można odpocząć od zgiełku w domowym zaciszu. Z dojazdem też nie ma problemów – mimo że droga do pracy czy szkoły z takiego osiedla zazwyczaj jest znacznie dłuższa, to biorąc pod uwagę korki w centrum, większa odległość od miejsca docelowego właściwie nie ma aż tak istotnego wpływu na wydłużenie czasu podróży.

Reklamy

Lepsza cena

Dużą zaletą mieszkań na obrzeżach są także ich atrakcyjne ceny – nieporównywalnie niższe do mieszkań w centrum. Za tą samą kwotę co przy zakupie niewielkiej powierzchni w samym sercu miasta na obrzeżach można otrzymać znacznie większe mieszkanie. W połączeniu z perspektywą spokojnego trybu życia jest to oferta niezwykle kusząca. Dzięki zaoszczędzeniu pieniędzy przy kupnie mieszkania możliwe jest ponadto urządzenie go i wyposażenie we wszystkie niezbędne sprzęty nawet przy niewielkim budżecie.

Nowoczesne osiedla

Ze względu na rosnącą popularność osiedli na obrzeżach miasta firma budowlana odpowiedzialna za realizację takich projektów stara się jak najbardziej dostosować je do potrzeb potencjalnych mieszkańców, a tym samym przyciągnąć jak najwięcej zainteresowanych daną ofertą. Tym samym możliwe jest nabycie mieszkania w atrakcyjnej cenie, w dodatku ulokowanego w nowoczesnych, estetycznie wyglądających budynkach. Osiedla na wybrzeżach często stają się niemal małą lokalną społecznością pełną sklepów, placów zabaw i boisk, a także dużej ilości zieleni, która sprawia, że osiedle wygląda znacznie przyjaźniej, piękniej i jeszcze bardziej podkreśla kontrast między życiem w centrum a odpoczywaniem poza miastem. Nie wychodząc poza teren osiedla można więc nie tylko zrobić codzienne zakupy, ale także skorzystać z usług fryzjera czy kosmetyczki, pójść na kawę albo wybrać się z dzieckiem na plac zabaw.

Reklamy

Bezpieczeństwo

Budowa domów z dala od centrum ma wpływ na jeszcze jeden aspekt – mieszkańcy osiedla na obrzeżach mogą czuć się znacznie bezpieczniej. Poza centrum nie tylko jest spokojniej, ale przede wszystkim trudno tu o nieproszonych gości. Niektóre osiedla są ponadto wyposażone w system kamer, monitorujących teren wokół budynków.

Obrzeża lepsze niż centrum?

Coraz więcej osób docenia szereg korzyści płynących z mieszkania poza ruchliwym centrum. Doskonale widać to chociażby po stałym zainteresowaniu ofertami dostępnymi na rynku – popyt na mieszkania na obrzeżach wciąż rośnie i niejedna firma budowlana ma ręce pełne roboty. Osiedla nieustannie też się rozrastają i już na wiele miesięcy przed rozpoczęciem budowy kolejnych bloków wszystkie mieszkania są już wykupione.

 

fot. mat. sponsora