19 kwietnia 2024

Mieszkanie lepsze niż lokata? Jak zacząć inwestować na rynku nieruchomości?

Kto w ostatnim czasie szukał atrakcyjnie oprocentowanych lokat bankowych, ten musiał być zawiedziony. Oferty banków są bardzo słabe, głównie z powodu niskich stóp procentowych NBP. Efekt jest taki, że ludzie wolą wycofywać swoje depozyty i zastanawiają się nad lepszymi formami inwestycji. Powoli wraca boom na rynku nieruchomości. Czy to rzeczywiście dobry pomysł na zainwestowanie kapitału? Jak się za to zabrać?

Artykuł sponsorowany

 

Inwestowanie w nieruchomości najpewniejsze?

W badaniach dotyczących najlepszych sposobów na zainwestowanie kapitału, nieruchomości zawsze zajmują najwyższą pozycję. Wciąż uważamy je za pewne źródło lokowania pieniędzy, w czym nie przeszkodził nawet kryzys finansowy. Ekspertów to nie dziwi, ponieważ w latach 2008-2010 wartość nieruchomości spadła o około 25%, natomiast giełda straciła aż 60%.

W dobie niskich stóp procentowych bardzo opłacalne wydaje się zaciągnięcie kredytu i kupno np. mieszkania na wynajem, co gwarantuje nawet dwukrotnie wyższą stopę zwrotu niż przeciętna lokata. Chętnych nie brakuje, czego efektem jest znaczne ożywienie na rynku nieruchomości.

W Hrubieszowie także przeżyliśmy swój boom. Z uwagi na specyfikę rynku największym powodzeniem przed kilkoma laty cieszyły się grunty rolne i działki budowlane. Przewidujący właściciele zrobili na nich dobre pieniądze. Dziś nadal jest popyt na atrakcyjne grunty w samym Hrubieszowie i okolicach. Mieszkania mają mniejsze wzięcie.

Jak inwestować w nieruchomości bez ryzyka?

Wszystko tak naprawdę zależy od wielkości kapitału. Osoba, która ma sporo własnych środków, może pomyśleć o zakupie mieszkania na wynajem. Jest to dobra inwestycja, bo gwarantuje stały dochód oraz daje nadzieję na odzyskanie wkładu z nawiązką w przyszłości.

Wciąż atrakcyjnym wyborem mogą być grunty rolne, których w naszej gminie nie brakuje. Są to tereny znacznie tańsze niż działki budowlane, jednak trzeba być przygotowanym na żmudny i kosztowny proces odrolnienia oraz podziału gruntu. Gotowa działka budowlana wiąże się z większym jednorazowym wydatkiem, ale w zależności od lokalizacji i uzbrojenia także może być świetną formą ulokowania kapitału.

Kłopot jest z domami. Nie są tak poszukiwane jak mieszkania, dlatego stanowią mniej atrakcyjną inwestycję. Trudno je także wynająć. Dlatego lepszym pomysłem wydaje się kupienie działki budowlanej i postawienie na niej domu w stanie deweloperskim. Na tym wciąż można dobrze zarobić, choć trzeba się przygotować na wielomiesięczne oczekiwanie na kupca.

Brak dużego kapitału nie jest przeszkodą?

Większości osób wydaje się, że inwestowanie w nieruchomości jest wyłącznie przywilejem ludzi bogatych. To nie zawsze prawda. Na rynku pojawiły się już specyficzne oferty adresowane do tych, którzy dysponują jedynie skromnym kapitałem. Mowa o grupowym inwestowaniu w nieruchomości.

Schemat jest bardzo prosty. Jeśli jedna osoba ma np. 10.000 złotych, to nie ma co marzyć o kupnie choćby mieszkania. Jednak w sytuacji, gdy znajdzie 20 wspólników z takim samym kapitałem, to razem mają już pokaźną sumę. Takich indywidualnych inwestorów łączą specjalne fundusze. Każdy, kto przystąpi do inwestycji, staje się jej udziałowcem, ma więc prawo do czerpania zysków np. z późniejszej sprzedaży nieruchomości czy jej wynajmu. Zyski te są wypłacane w formie corocznej dywidendy.

Czy to się opłaca? Wszystko oczywiście zależy od tego, jak atrakcyjną nieruchomość uda się kupić. Jednak fundusze tego typu prowadzą ludzie z dużym doświadczeniem na rynku, którzy doskonale wiedzą, w co opłaca się zainwestować. W końcu to także ich zysk. Warto przy okazji wiedzieć, że średnia rentowność inwestycji w nieruchomości wynosi około 5-6% rocznie i na taki zysk może liczyć każdy indywidualny inwestor przystępujący do funduszu.

WIĘCEJ O TAKIEJ FORMIE INWESTOWANIA POCZYTASZ W SERWISIE: LOKATY.PL

Jak widać słaba oferta bankowa nie stoi na przeszkodzie w pomnażaniu swojego kapitału, ponieważ nadal bardzo duże możliwości daje rynek nieruchomości. Podstawą jest jednak zainwestowanie oszczędności w coś, co nie jest obarczone ryzykiem straty i daje nadzieję na osiągnięcie długofalowych zysków.

______________________

Artykuł przygotowany przez serwis Lokaty.pl.

 

 

fot. materiał sponsora