Młodzianowski Kazimierz

Zaczynał bawić się w sport w latach pięćdziesiątych XX wieku u znanego nauczyciela wf W. Charkowskiego, przez wiele lat bronił bramki w hrubieszowskich klubach w meczach piłkarskich, później pochłonął Go brydż, w którym tkwi do dzisiaj i zapewne na zawsze.

Reklamy

b>Dane ogólne:

Urodzony 14 08 1939 r. w Suchej Beskidzkiej
Imiona rodziców: Wiktoria, Piotr
Wzrost – 179 cm., waga – 75 kg
Zamieszkanie – Jako zawodnik mieszkał w Hrubieszowie na ul. Dwernickiego 2, obecnie od wielu lat na Polnej
Nauka – Ukończył Szkołę Podstawową nr 3 w Hrubieszowie (jeszcze w budynku przy ul. Żeromskiego), ZSMR Hrubieszów (jeszcze przy ul. Żeromskiego i Kilińskiego), Liceum Ogólnokształcące w Hrubieszowie
Nauczyciel wf – Jego nauczycielem wf w ZSMR (obecnie ZS 1) był p. Charkowski Włodzimierz (nl również olimpijczyka Stanisława Swatowskiego na 400 i 4 x 400 m)

***

Kariera piłkarska:

Treningi w sekcji piłki nożnej rozpoczął w 1955 r. w zespole LZS „Hrubieszowianka” Hrubieszów, który występował w „B” klasie, początkowo jako napastnik, później jako bramkarz, m.in. z nim w drużynie występowali: Mirosław Kotko – kpt., Wiesław Romak, Kalinowski (żołnierz zasadniczej służby wojskowej w Hrubieszowie, który później grał w pierwszoligowej Pogoni Szczecin). Treningi przeprowadzali sami, najczęściej na placu przy barakach znajdujących się za starą apteką (obecnie ul. 3 Maja). Działaczem z ramienia LZS był p. Bolesław Nowak z Ligi Obrony Kraju (w skrócie LOK).

Od 1958 r. zaczął występować w SRAKS „Unia” Hrubieszów jako bramkarz, którą reprezentował do 1971 r., później jeszcze występował w lidze zakładowej. Razem z Unią awansował od klasy „B” do klasy lubelskiej okręgowej (III liga), rywalizując m.in. z „Tomasovią”, „Włodawianką”, „Lublinianką”, „Wisłą” Puławy, „Podlasie” Biała Podlaska, „Technikiem” Zamość, „Budowlanymi” Lublin, „Stalą” Poniatowa, „Chełmianką”, „Motorem” Lublin, „Orlętami” Radzyn, „Hetmanem” Zamość, „Orlętami” Łuków, „Stalą” Kraśnik, „Startem” Krasnystaw. W towarzyskich spotkaniach m.in. występował przeciwko Stali Rzeszów (2:1 dla Unii), Włodzimierza (ZSRR) 1:0 i 4:0 dla Unii.

Z okresu kiedy sam występował wyróżnia następujących zawodników: Antoniuk, Janusz Kaniuga, Ryszard Wołoszyn, Paszkiewicz, Krawczyk, Prażak, Henryk Barszczewski, Burda, Tadeusz Skórzewski, Tadeusz Tokarski, Jerzy Pachniewski, Zbigniew Piwkowski, Eugeniusz Pietrosiuk, J. Zabłocki, Franciszek Jaworski, Ryszard Palczewski, Jan Lebiedowicz, Mirosław Macherski, Zbigniew Wiśniewski. Z działaczy: Antoniego Zaburdę, Jana Korczaka, Antoniego Górskiego, Kazimierza Królikowskiego, Jana Wróblewskiego.

Trenował pod okiem: Janusza Kaniugi, Zbigniewa Kufreja, Mariana Kaźmierczaka, Antoniego Weremko. Lekarzem sportowym był p. Lech Szymański. Dodatkowo startował jeszcze w popularnych wówczas na naszym terenie dyscyplinach sportowych, w szermierce i tenisie stołowym.

***

Kariera brydżysty:

W brydża sportowego zaczął grać w 1957 r. pod okiem Kazimierza Kulikowskiego w świetlicy PZGS (grali też znani hrubieszowscy sportowcy i lekarze, bracia Czerkasowie). Po przerwie zaczął grać od 1981 r. w Domu Nauczyciela razem, m.in. z Wojciechem Starzykiem, który był w kadrze Polski, w 1989 r. przenieśli się do Domu Kultury a od 1990 r. grają w świetlicy osiedlowej „Słoneczko”.
Jest członkiem Zarządu Okręgowego Rejonu Zamojsko – Chełmskiego. Do najlepszych hrubieszowskich zawodników zalicza: Romana Gałeckiego, Wojciecha Sołtysiaka, Wojciecha Bajurko, Jerzego Pachniewskiego (razem grali w PN w Unii), Halinę Brzóz. Na zawody jeżdżą na koszt własny. Występują w III Lidze, pomimo awansu do II Ligi, nie startują z braku pieniędzy na wyjazdy, startowe, noclegi itp.

***

Nagrody:

Za długoletnią i ofiarną działalność w propagowaniu brydża sportowego oraz reprezentowanie klubów sportowych w piłce noznej otrzymał wyróżniające dyplomy i inne wyróżnienia, np.:
– Dyplom za zaangażowanie i pracę na rzecz dzieci w SP 1 Hrubieszów 25 06 2004 r.;
– Dyplom w uznaniu osiągnięć w zakresie rozwoju i popularyzacji Brydża sportowego w okresie 40 – lecia 1956 – 1996;
– Dyplom za wieloletnie reprezentowanie klubów sportowych w Hrubieszowie w piłce nożnej;
– Paterę za 20 – letnią działalność rozwoju brydża sportowego na terenie TZBS Zamość;
– Puchar od Hrubieszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej im. St. Staszica w 2005 r.,
– Odznakę Srebrną Zasłużonego Działacza PZBS nadaną przez Zarząd Główny PZBS w Warszawie dn.12 03 2001 r.

***

Działalność społeczna:

Pan Kazimierz od wielu lat jest współorganizatorem zawodów w brydża sportowego w Hrubieszowie m.in. Memoriału im. Wojciecha Starzyka oraz turnieju w piłce nożnej przy SP nr 1 w Hrubieszowie, gdzie również funduje skromne nagrody na jakie stać emeryta.

Opracował – mak

zobacz zdjęcia >>