Monety od KAS dla hrubieszowskiego muzeum – ZDJĘCIA

105 historycznych monet przekazał Lubelski Urząd Celno-Skarbowy w Białej Podlaskiej – Delegatura w Zamościu do Muzeum im. Stanisława Staszica w Hrubieszowie. Najstarsze pochodzą z I w. n.e.

Reklamy

W uroczystym przekazaniu monet uczestniczyli: Zastępca Naczelnika Lubelskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Białej Podlaskiej podinsp. Sławomir Juś, Kierownik Oddziału Celnego w Tomaszowie Lubelskim nadkom. Artur Tymecki oraz Dyrektor Muzeum w Hrubieszowie Bartłomiej Bartecki.

Monety pochodzą z udaremnionej przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej próby przemytu. Kolekcja zatrzymana została jakiś czas temu na przejściu granicznym w Zosinie. Numizmaty należały do obywatela Ukrainy, który mimo ciążącego na nim obowiązku nie zgłosił ich do kontroli. Monety ukrył w swoim bagażu.

Reklamy

Wśród przekazanych do muzeum w Hrubieszowie monet szczególną wartość historyczną mają rzymskie denary z I i II w. n.e. oraz liczny zbiór numizmatów z czasów panowania Zygmunta III Wazy, w tym bydgoskie orty koronne z lat 1621-1624.

W hrubieszowskiej placówce monety poddane zostaną dokładniejszym analizom, a część z nich – jak poinformował dyrektor muzeum – w przyszłości znajdzie się na stałej wystawie historycznej.

By zatrzymywane na granicy przedmioty o charakterze zabytkowym mogły zostać przekazane do muzeum, sąd musi orzec ich przepadek na rzecz skarbu państwa.

W ostatnich latach monety należą do jednych z najczęściej przemycanych zabytków na granicy wschodniej.

(info i fot. Izba Administracji Skarbowej w Lublinie)


Zobacz też:

Hrubieszów: Nie można w muzeum – można w Internecie – WIDEO

Hrubieszów: Nie można w muzeum – można w Internecie – WIDEO


LubieHrubie na Instagramie »