15 lipca 2024

Motywacja pracowników – jak ją podnieść i utrzymać?

Ważna kwestia, jaką jest motywacja pracowników, spędza przysłowiowy sen z powiek niejednemu pracodawcy i liderowi zespołu. Poczytajmy kilka słów o tym, jak ją podbudować i czego oczekują pracownicy.

Reklamy

 

Wespół w zespół

Minęły już czasy, gdy pracownik był wdzięczny pracodawcy/ zakładowi pracy za sam fakt przyjęcia na stanowisko. Szczególnie branże techniczne i informatyczne, którym brakuje specjalistów, zmagają się z problemem, jak zmotywować swoich podwładnych, aby byli entuzjastycznie nastawieni do wykonywanych obowiązków i pracowali w sposób wydajny. Brak motywacji wśród pracowników działających samodzielnie lub w zorganizowanym zespole daje złe efekty w postaci gorszej jakości ich pracy, złych nastrojów, a często i straty pracownika na rzecz innej, konkurencyjnej firmy. Kwestia motywacji zespołu jest w Polsce stosunkowo młoda, chociaż w państwach zachodnich najróżniejsze narzędzia mające na celu zadowolenie pracowników są znane i używane już od wielu lat. Do takich należą:

Reklamy
  • premie – uznanie wyrażone w formie przyznania wyższego wynagrodzenia są zawsze skuteczne.
  • systemy benefitów – platformy, z których pracownicy mogą wybrać interesujący ich produkt, np. wycieczki wakacyjne lub bilety do kina, a część kosztów pokrywa pracodawca. Środki nie są odciągane z pensji.
  • awanse – świadomość, że dobre wykonywanie obowiązków owocuje możliwością zdobycie wyższego stanowiska, które łączy się z większym prestiżem stanowi duży motor do podjęcia działania.
  • ranking pracowników – ustanowienie rankingu i wybór pracownika miesiąca lub pracownika roku jest dyskusyjny; bywa motywujący, ale także destruktywny dla osób podatnych na tak zwany wyścig szczurów.
  • udziały – niektóre korporacje przyznają swoim pracownikom pakiety udziałów w firmie, co wykorzystuje efekt psychologiczny: pracując na tak zwane “swoje” pracujemy lepiej.

 

Efektywność

Czy systemy motywacji pracowników się sprawdzają? Wszelkie badania pokazują, że tak. Załoga potrzebuje czuć się nie tylko doceniana, ale przede wszystkim potrzebuje świadomości, że ich praca ma sens. Jeśli zarobki lub deficyt uznania od przełożonego są niewspółmierne do ilości i intensywności wykonywanych obowiązków, pracownicy zaczynają wątpić w firmę i zaczynają rozważać jej zmianę. Coraz więcej osób przeglądających oferty pracy zwraca uwagę na zdania tyczące się systemu premiowego lub motywacyjnego, dlatego warto bardzo dobrze przemyśleć tę sprawę. Wszak, nie po to zbieramy i szkolimy zespół, żeby szybko się zniechęcił i uciekł do konkurencji. Kilka dodatkowych słów na ten temat można przeczytać pod adresem http://nf.pl/manager/systemy-motywacyjne-jak-to-robic,,44696,38 ,

 

 

fot. mat. sponsora

Reklamy