17 lipca 2024

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie?

Zakup mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w życiu. Przed podpisaniem umowy warto zwrócić uwagę na kilka istotnych spraw, aby mieć pewność, że nasze mieszkanie będzie tym wymarzonym, a nas nie spotkają po drodze żadne przykre niespodzianki.

Reklamy

 

W pierwszej kolejności warto dobrze przemyśleć lokalizację mieszkania. Musimy zastanowić się, na czym przede wszystkim nam zależy, czy chcemy mieć blisko do centrum miasta czy też cenimy sobie ciszę i spokój i wolimy mieszkać na przedmieściach. Decydując się na konkretną lokalizację warto też sprawdzić, czy osiedle ma łatwy dostęp do przystanków komunikacji miejskiej lub jeśli poruszamy się autem, czy dysponuje miejscami parkingowymi dla mieszkańców. Ważna jest również infrastruktura w okolicy, bliska odległość do takich miejsc, jak przychodnia, szkoła lub przedszkole czy sklep. Przykładowo na homebroker.pl – mieszkania na sprzedaż możemy znaleźć opis lokalizacji, w której znajduje się mieszkanie wraz z dostępną infrastrukturą, dzięki czemu nic nas nie zaskoczy.

Bardzo ważne jest również, aby sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dla okolicy, w której znajduje się osiedle i dowiedzieć się, czy w bezpośrednim sąsiedztwie nie są planowane np. trasy szybkiego ruchu czy zakłady przemysłowe, gdyż mogą one bardzo przeszkadzać i wpłynąć w przyszłości na obniżenie wartości mieszkania i komfortu życia w nim.

Reklamy

Decydując się na mieszkanie w konkretnej inwestycji warto wcześniej pozyskać informacje na temat dewelopera odpowiedzialnego za budowę i sprawdzić, czy wcześniejsze inwestycje zostały oddane w terminie i są odpowiedniej jakości.

Podpisując umowę o zakup mieszkania dokładnie ją przeczytaj i sprawdź, czy nie ma w niej zapisanych np.jakichś dodatkowych kosztów.  Nie broń się przed negocjowaniem korzystniejszej dla siebie ceny. Wcześniej zerknij do księgi wieczystej, aby mieć pewność, że lokal nie jest zadłużony lub obciążony wadami prawnymi. Jeśli mieszkanie kupujemy na kredyt i nie mamy jeszcze pewności, czy go otrzymamy warto zadbać o to, aby w umowie był zapis o możliwości odstąpienia od umowy bez kary umownej w przypadku nieotrzymania kredytu.

Reklamy

Powinniśmy zwrócić również uwagę na rozkład mieszkania i jego funkcjonalność, aby móc go urządzić zgodnie z własnymi preferencjami. Warto również sprawdzić, na którą stronę wychodzą okna i czy mieszkanie jest wystarczająco naświetlone oraz czy blok posiada windę, zwłaszcza jeśli nasze mieszkanie znajduje się na wysokim piętrze.

Na oglądanie mieszkania warto wybrać się z fachowcem, który oceni stan techniczny i jakość wykonania lokalu. Najlepiej zrobić to w ciągu dnia, gdy jest jasno, aby łatwiej było zauważyć ewentualne mankamenty zarówno w mieszkaniu jak i w budynku. Pamiętaj, aby o wszystko szczegółowo zapytać: jakie są średnie koszty miesięcznego utrzymania mieszkania, czy mieszkanie ma przyłączone wszystkie media, gdzie znajdują się liczniki itp, a także dowiedzieć się czegoś na temat sąsiadów czy sposobu zarządzania nieruchomością. Dzięki temu pobyt w naszym nowym mieszkaniu będzie się wiązał z samymi pięknymi chwilami, bez jakichkolwiek problemów czy wątpliwości.

 

fot. mat. sponsora