Najlepszy materiał na świecie

Od wieków drewno jest podstawowym materiałem stosowanym w budownictwie. Ten naturalny i tani materiał jest odporny na czynniki środowiskowe. Z drewna można wykonać praktycznie wszystko. Nie rzadko budowane były i w dalszym ciągu są budowane całe domy. Z drewna wykonywane są deski, belki, łaty, bale i krawędziaki. Z drewna można również wykonać poszycie dachu – gonty lub deski na poszycie. Obecnie drewno częściej wykorzystuje się jako materiał konstrukcyjny, a także materiał na wykończenia. W zależności od przeznaczenia, stosowane są różne rodzaje drewna.

Reklamy

Artykuł sponsorowany

 

Może to być sosna, dąb, czy też jesion, ale jeśli chce się wykonać z drewna coś bardzo ekstremalnego, nie ma nic lepszego niż drewno klejone.

Eksperci budowlani twierdzą, że nie ma lepszego materiału naturalnego niż klejone drewno. To jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie materiałów naturalnych na świecie. Nie tylko ma przewagę nad litym drewnem, ale również nad betonem, żelbetonem, stalą i innymi materiałami budowlanymi. W skrócie, drewno klejone składa się z kilku warstw odpowiednio przygotowanego i sklejonego drewna. Konstrukcja drewna klejonego sprawia, że jest to bardzo wytrzymałe mechanicznie materiał. Pozwala nawet na budowanie bardzo szerokich i skomplikowanych konstrukcji, bez konieczności używania dodatkowej podpory. Drewno klejone jest droższe niż drewno lite, jednak jego właściwości sprawiają, że cena jego jest tego warta. Jest to materiał lekki, a jednocześnie bardzo trwały. To właśnie sprawia, że budowlańcy bardzo chętnie sięgają po drewno klejone, jako materiał konstrukcyjny. Jako jeden z nielicznych materiałów budowlanych jest odporne na działanie nawet agresywnych środków, takich jak kwasy, sole, czy też zasady i inne środki, które niszczą nawet beton, czy stal. Odpowiednio wykonane drewno klejone można, więc stosować, jako materiały konstrukcyjne do budowy basenów, magazynów środków chemicznych itp. W takich konstrukcjach, jako łączniki są stosowane elementy ze stali kwasoodpornej.

Drewno klejone jest wykonywane z odpowiednio przygotowanego drewna litego. Wstępnie jest ono suszone komorowo, w temperaturze około 60˚C. Dzięki temu drewno zostaje pozbawione wszelkich czynników chorobowych. Wprawdzie tak wysuszone drewno nie wymaga już późniejszego impregnowania, to drewno przygotowywane do konstruowania drewna klejonego poddaje się ciśnieniowej impregnacji, co zwiększa jego odporność na czynniki zewnętrzne. Tak przygotowane drewno tnie się na cieńsze pasy, a następnie jest ono krawędziowane, dzięki czemu poszczególne części drewna będą bardzie do siebie przylegały. W zasadzie można rozróżnić dwa rodzaje drewna klejonego, drewno klejone na mikrowczepy na długości (KVH), a także klejone na mikrowczepy na długości, po czym warstwowo w grubości (BSH).

 

fot. materiał sponsora