12 kwietnia 2024

Najpierw oceń, a potem kup – jak działa ranking ubezpieczeń na życie?

Celem zainteresowanego ubezpieczeniem na życie na jest znalezienie produktu, który będzie odpowiadał indywidualnym potrzebom, również tym finansowym. To jednak wcale nie znaczy, że polisa ma być jak najtańsza, ale jak najbardziej skuteczna i przydatna w razie wystąpienia nieszczęśliwego wypadku.

 

Znalezienie dopasowanej polisy nie będzie trudne, jeśli zostaną przez nas wykorzystane możliwości oferowane choćby przez Internet. Znajdziemy tu nie tylko szczegółowe oferty ubezpieczycieli, ale również porównamy produkty, sprawdzimy najlepsze marki na tle konkurencji czy prześledzimy opinie innych ubezpieczonych.

Jak wybrać polisę na życie?

Rynek ubezpieczeniowy dysponuje ogromną ilością produktów polisowych, z których każdy posiada swoje warianty, łączące się w pakiety i inne promocje. Aby nie pogubić się w tym gąszczu, a przede wszystkim nie zniechęcić do zakupu ubezpieczenia, warto na samym początku określić własne oczekiwania spośród poniższych:

 • ubezpieczenie ochronne – zapewnia środki pieniężne głównie dla uposażonych po naszej śmierci, ale dzięki rozszerzeniom możemy sami skorzystać ze świadczeń za np. urazy ciała czy wypadek komunikacyjny,
 • ubezpieczenie oszczędnościowe – wpłacana składaka jest dzielona na część ochronną oraz oszczędnościową, a po określonym czasie otrzymujemy z konta polisowego sumę zgromadzonych składek,
 • ubezpieczenie inwestycyjne – część składki służy ochronie naszego życia i zdrowia, a część może rosnąć w ramach inwestowania w Ubezpieczeniowe Fundusze Kapitałowe,
 • ubezpieczenie posagowe – z myślą o najmłodszych członkach rodziny, suma zgromadzonych na koncie składek trafi w ręce dziecka po osiągnięciu przez nie pełnoletniości,
 • ubezpieczenie bezterminowe – pieniądze ze świadczenia pozwolą pokryć koszty pogrzebu czy zobowiązań finansowych zmarłego ubezpieczonego.

To, na jaką zdecydujemy się polisę, zależy w dużej mierze od co najmniej kilku czynników, głównie wieku przystąpienia. Większość produktów jest dedykowana osobom przed 50-tym rokiem życia, co wiąże się również z możliwością zaoferowania niższej składki i większą szansą pomyślnego przejścia przez ankietę medyczną.

W praktyce polisa na życie jest dostępna zarówno dla niemowląt, jak i osób w podeszłym wieku, ale wybór odpowiedniego produktu to nie tylko warunki dyktowane przez ubezpieczyciela, a przede wszystkim zainteresowanego ubezpieczeniem.

Czy ranking ubezpieczeń jest wiarygodny?

Jeśli wiemy już, która polisa będzie odpowiednia, wybór zawęża się do kilkunastu towarzystw. Oczywiście, prześledzenie oferty każdego z nich – tak osobiście w placówce, jak i wirtualnie na stronie internetowej – to dla większości osób wysiłek nie do przezwyciężenia. Ale i tu można sobie ułatwić poszukiwania sprawdzając ubezpieczenie na życie z www.rankingubezpieczennazycie.pl, gdzie do dyspozycji użytkowników znajdują się aż 2 stale aktualizowane zestawienia obejmujące:

 • ranking ubezpieczeń ochronnych
 • ranking ubezpieczeń oszczędnościowych

W każdym zestawieniu danemu produktowi zostają przydzielone punkty za określone elementy polisy. Ranking nie jest ułożony według wysokości składki, bo ta jest za każdym razem ustalana indywidualnie między agentem a klientem. Wspomniane punkty są naliczane w oparciu o różne kategorie:

 1. Wiek, w jakim ubezpieczony może przystąpić do umowy
 2. Częstotliwość opłacania składki – liczba wariantów
 3. Możliwość zmiany tej częstotliwości w trakcie trwania umowy
 4. Opcja inwestowania wpłacanych środków w postaci składki
 5. Okres, na jaki można zawrzeć polisę
 6. Wysokość sumy ubezpieczenia i możliwość jej zmiany
 7. Sposoby zarządzania własną polisą i wgląd do konta polisowego
 8. Liczba dostępnych rozszerzeń do umowy podstawowej

Należy pamiętać, że miejsce w rankingu ubezpieczeniowym to jeszcze nie wszystko. Część osób decydujących się np. na ubezpieczenie na życie do kredytu hipotecznego na www.rankingubezpieczennazycie.pl wybierze towarzystwo, które zna – z reklamy, od znajomych czy z pracy, w której poprzednio był zatrudniony lub innych źródeł. Wiedza ta może być z jednej strony przydatna, a z drugiej zgubna, bo może się okazać, że mniej znana na rynku firma posiada aktualnie najkorzystniejsze warunki ubezpieczenia życia i zdrowia.

Dlatego, aby się o tym przekonać, warto spotkać się z kilkoma agentami i zyskać dzięki temu informacje na temat wysokości składki za to samo ubezpieczenie. Takie spotkanie nie zobowiązuje do zakupu polisy, ale jest jednocześnie szansą na podjęcie świadomej decyzji.

 

fot. mat. sponsora