29 maja 2024

Nie bądźmy obojętni

Zima to ciężki okres dla osób samotnych, nieporadnych czy bezdomnych. Ci ostatni często szukają schronienia w opuszczonych budynkach, altankach czy klatkach schodowych. Miejsca te nie zapewniają bezpieczeństwa, a dłuższe przebywanie w nich może zakończyć się tragicznie. Nie przechodźmy obojętnie, czasem jeden telefon może uratować komuś życie.

Ostatnie dni to fala bardzo niskich temperatur, które największy wpływ mają na osoby starsze, samotne czy bezdomne. To one wymagają obecnie szczególnej uwagi. Policjanci każdego dnia kontrolują miejsca, w których mogą przebywać bezdomni. Sprawdzają pustostany, ogródki działkowe, informują o  możliwości skorzystania z pomocy specjalnych ośrodków, które wszystkim potrzebującym oferują nocleg i ciepły posiłek.

W Hrubieszowie przy ul. Nowej 69 mieści się Hrubieszowskie Centrum Przeciwdziałania Patologiom Społecznym KRES tel. 846964467, kom. 603114067. W Chełmie działalność prowadzi Schronisko dla bezdomnych mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta przy ul. Wołyńskiej 69, podobnie w Zamościu przy ul. Orlicz Dreszera 2.

Apelujemy do Państwa nie bądźmy obojętni wobec osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Pamiętajmy, że osoby leżące na przystankach czy ławkach w parku, zwłaszcza będące pod wpływem alkoholu, również potrzebują naszej uwagi i pomocy. Niestety policjanci nie mogą dotrzeć wszędzie. Nie przechodźmy obojętnie obok osób znajdujących się w sytuacji zagrażającej ich życiu lub zdrowiu. Czasami jeden telefon 997, 112 lub pogotowia ratunkowego może uratować komuś życie.

 

KPP w Hrubieszowie (st. asp. Jarosław Karkuszewski)