3 marca 2024

Nie daj szansy AIDS i dopalaczom

Od kilku lat w Powiatowym Zespole Placówek Szkolno – Wychowawczych w Hrubieszowie uczniowie uczestniczą w profilaktycznych spotkaniach poświęconych zapobieganiu AIDS, a niedawno również i dopalaczom, tak modnym wśród młodzieży.

Reklamy

 

Celem montażu – zajęć przeprowadzonych w formie warsztatów połączonych z prezentacją medialną było: przekazanie podstawowych informacji nt. wirusa HIV i choroby AIDS. W Polsce codziennie 2 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV,  dlatego warto przypominać, że do zakażenia wirusem HIV dochodzi 3 drogami:

• poprzez seks: zakaźne są wszystkie wydzieliny układu płciowego męskiego i żeńskiego – wirus HIV jest obecny w płynach człowieka takich jak: krew (płyny wewnątrzustrojowe); sperma, przejakulat; wydzielina pochwowa

Reklamy

• poprzez krew: narkomania dożylna, zabiegi wiążące się z przerwaniem ciągłości tkanek (tzw. „wrota zakażenia”: otwarte rany, uszkodzona skóra, błona śluzowa (niesterylne ostrza)

• z zakażonej wirusem HIV matki na jej dziecko – w czasie ciąży; podczas porodu; przy karmieniu piersią.

Obalanie mitów towarzyszących sferze życia intymnego i aktywności seksualnej to jeden z małych kroków w walce z pandemią AIDS.

 

Zdjęcia:

http://pzpswhrubieszow.pl/galeria/zdjecia/37917/nie_daj_szansy_aids_i_dopalaczom__dzialania_profilaktyczne

 

 

PZPSW