Noc Muzeów 2017 i Dni Otwarte Funduszy Europejskich 20 – 21 maja

Jak co roku, hrubieszowskie Muzeum włącza się w międzynarodową akcję pod hasłem „Noc Muzeów”. W tym roku szczególnie koncentrować się będziemy na archeologii oraz na postaci prof. Wiktora Zina.

Reklamy

 

W ramach Nocy Muzeów 2017 w sobotę 20 maja zapraszamy:


12.00 – 24.00 – zwiedzanie wystaw stałych i czasowych.

Szczególnie zachęcamy do odwiedzenia najnowszej wystawy archeologicznej, na której prezentowane będą zabytki wyjątkowej wartości naukowej i artystycznej. Wiele z nich nie była dotąd eksponowana. „Znalazłem… w gruncie rzeczy”, to wystawa, która bez mieszkańców naszego regionu, nigdy by nie powstała. 


12.00 – 18.00Noc Muzeów dla najmłodszych, czyli zabawy i warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży.

W tym roku spróbujemy swoich sił w wykonywaniu barwnej gockiej biżuterii oraz podejmiemy próbę zilustrowania Hrubieszowa wzorując się na mistrzu, profesorze Wiktorze Zinie.


19.00 – „Pod jednym dachem z Legendą” – Szymona Zina wspomnienie o ojcu

Z okazji 10 rocznicy śmierci prof. Wiktora Zina, wspólnie z Powiatową Biblioteką Publiczną w Hrubieszowie, przygotowaliśmy spotkanie, na którym w miłej muzealnej atmosferze chcemy przypomnieć jedną z najważniejszych dla Hrubieszowa sylwetek . 


20.00 – „Orkiestra” Pawła Gajewskiego

Zapraszamy na uroczyste odsłoniecie i prezentację najnowszego obrazu autorstwa malarza wywodzącego się z Drogojówki, Pawła Gajewskiego, którego obrazy zajmują szczególne miejsce z zbiorach hrubieszowskiego Muzeum. Obraz absolutnie wyjątkowy, który trzeba obejrzeć!


21.00 – „Znalazłem… w gruncie rzeczy”, czyli w jaki sposób Wasze odkrycia kształtują archeologię – kuratorskie zwiedzanie wyjątkowej wystawy.


Zapraszamy do godz. 24.00!


Wstęp wolny 

W niedzielę 21 maja zapraszamy do Wioski Gotów w Masłomęczu

Podobnie, jak w latach poprzednich Wioska Gotów w Masłomęczu będzie uczestniczyć w tegorocznej ogólnopolskiej akcji Dni Otwarte Funduszy Europejskich. Udział Wioski zgłosiła Gmina Hrubieszów. W tym roku Goci zapraszają do bezpłatnego zwiedzania swojej Wioski w Maslomęczu w dniu 21 maja 2017 r. (niedziela). Tego dnia po raz pierwszy zostanie zorganizowany mini-event, którego współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

 

Program przewiduje m.in.:

– prezentację wykorzystania środków z UE,
– konkursy wiedzy o Unii Europejskiej i Funduszach Europejskich,
zwiedzanie Wioski Gotów z udziałem przewodnika o godz. 11.00, 13.00, 15.00,
– prezentację dawnego rzemiosła gockiego,
– inscenizację potyczki,
– tor łuczniczy,
– dawną kuchnię gocka,
– dmuchany zamek dla dzieci,
-funkcjonowanie Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, obsługiwanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie,
– inne atrakcje.

Podczas zwiedzania organizatorzy zapraszają na gocką kuchnię (12.00 – 13.00).

Obok Gminy Hrubieszów, w organizację IV Dnia Otwartego Funduszy Europejskich w Wiosce Gotów w Masłomęczu zaangażowani są: Masłomęckie Stowarzyszenie „Wioska Gotów” i Muzeum im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie.

Zapraszamy.

Wstęp wony.