21 maja 2024

Nowa płyta Jana Kondraka i współproducenta Tadeusza Gidzińskiego!

Wybitny artysta Lubelskiej Federacji Bardów Jan Kondrak nagrał materiał na nową płytę do słów poety Edwarda Stachury, która powinna ukazać się przed koncertem tego wybitnego w tego typu klimatach zespołu w Hrubieszowskim Domu Kultury 21.04.2013 r. Współproducentem płyty jest inny hrubieszowianin Tadeusz Gidziński!


Poniżej teledysk promujący nową płytę Janka Kondraka:

W książeczce płyty znajduje się artykuł o JanKo (Janie Kondraku), a w nim kilka zdań poświęconych Kondrakowi – biegaczowi z wymienieniem „po nazwisku” Unii Hrubieszów.

Płyta będzie dostępna za około 3 tygodnie.

 

Współproducentem płyty

… jest mgr inż. Tadeusz Gidziński, m.in. absolwent SP 2 Hrubieszów i LO im. ks. St. Staszica w Hrubieszowie, obecnie biznesmen z Krakowa. Były lekkoatleta, jako pierwszy zawodnik Unii Hrubieszów przekroczył 14 metrów w trójskoku (14.02 – 1974 r.). Z twórczością Jana Kondraka zapoznał się podczas promocji książki autora tego tekstu pt. „Antologia Sportu Hrubieszowskiego – Historia i Współczesność Sportu Na Terenie Powiatu Hrubieszowskiego”. Jak twierdzi, po usłyszeniu wykonywanych utworów przez Jana Kondraka, ciarki przeszyły jego całe ciało, po prostu został „wbity” w krzesło, że nie mógł się ruszyć. Był zdumiony i zachwycony potęgą niezwykle melodyjnego słowiańskiego głosu, i to wszystko się działo tylko przy akompaniamencie gitary akustycznej wykorzystanej przez pieśniarza. Od tej chwili stał się jego Fanem, zakupił wszystkie płyty, jakie wydał artysta i Lubelska Federacja Bardów. Jeździ po kraju na jego koncerty, zorganizował takie w Krakowie. Wspomaga organizacyjnie, pomysłami, czym i jak tylko może!!!

 

Kondrak śpiewa Stachurę – missa pagana.

słowa: Edward Stachura,

muzyka: Jan Kondrak

remastering: Marek Andrzejewski,

zdjęcia Jana Kondraka,

współczesne: Ewa Piątek,

archiwalne ze zbiorów Jana Kondraka,

realizacja teledysku: federacjavideo/Tagi

współproducent – Tadeusz Gidziński


Tytułowa Missa pagana

– to Msza wędrowca lub poganina. Czuć tu nastrój religijny, podniosły jakby hymn. Są to pieśni pochwalne na cześć świata i przyrody. Jednocześnie przypomina nam, co czynimy z tym pięknym światem.


Edward Jerzy Stachura,

– ur. 18 sierpnia 1937 w Charvieu we Francji, zm. 24 lipca 1979 w Warszawie

– wybitny, kultowy polski poeta, prozaik, pieśniarz i tłumacz.Edward Stachura

MISSA PAGANA

Introit

(pieśń na wejście)

 

Chodź, człowieku, coś ci powiem 

Chodźcie wszystkie stany 

Kolorowi, biali, czarni 

Chodźcie, zwłaszcza wy, ludkowie 

Przez na oścież bramy

Dla wszystkich starczy miejsca 

Pod wielkim dachem nieba

Rozsiądźcie się na drogach 

Na łąkach, na rozłogach 

Na polach, błoniach i wygonach 

W blasku słońca w cieniu chmur

Rozsiądźcie się na niżu 

Rozsiądźcie się na wyżu 

Rozsiądźcie się na płaskowyżu 

W blasku słońca w cieniu chmur

Dla wszystkich starczy miejsca 

Pod wielkim dachem nieba 

Na ziemi, którą ja i ty też 

Zamieniliśmy w morze łez…

 

Dalsze części można poszukać w Internecie!


Jan Kondrak

– autor tekstów, kompozytor i wykonawca.

Urodził się w Hrubieszowie, ale młodość spędził w rodzinnej Adelinie. Ukończył LO im. St. Staszica w Hrubieszowie oraz polonistykę na UMCS w Lublinie. Obecnie mieszka wŚwidniku. W młodości trenował biegi wytrzymałościowe w Unii Hrubieszów. Po wieloletniej przerwie sportowej od kilku lat powrócił do biegania i z powodzeniem uczestniczy w licznych biegach ulicznych, w tym maratonach.

Zwycięzca ogólnopolskich Spotkań z Piosenką Kabaretową OSPA w Ostrołęce (Grand Prix), laureat nagrody głównej Ogólnopolskich Spotkań Estradowych OSET w Rzeszowie, laureat Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie i Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (za tekst), dwukrotny laureat FAMY w Świnoujściu (za scenariusz i utwory dla Marka Dyjaka). Twórca i szef artystyczny Festiwalu Kultury Ekologicznej w Józefowie. Wydał cztery pozycje fonograficzne z własnymi tekstami: WyzwanieTym, co pod wiatrRomanse balladyKto, co, cztery pozycje z tekstami Edwarda Stachury (Missa paganaTango TristeMadame I i Madame II) oraz Kolędy przy gitarze. Jest jednym z liderów piwnicy artystycznej Lubelska Federacja Bardów.Występ!

Lubelskiej Federacji Bardów z Janem Kondrakiem w Hrubieszowskim Domu Kultury w niedzielę 21.04.2013 r. Wkrótce bilety w przedsprzedaży – tamże!Opracował – Marek Ambroży Kitliński (mak)

Na zdjęciu – Jan Kondrak podczas występu w hali HOSiR podczas otwarcia Mistrzostw Polski Kobiet w podnoszeniu ciężarów.