18 czerwca 2024

Nowoczesne czy tradycyjne – jaki zestaw garnków wybrać?

Praktyczny komplet garnków, który sprawdzi się do przygotowywania codziennych obiadów i odświętnych posiłków to zdecydowanie niezbędny element wyposażenia każdej kuchni. Warto, by wybrany przez nas komplet składał się z naczyń o różnych pojemnościach i przeznaczeniu, by z łatwością i przyjemnością przyrządzać różnorodne dania. Na rynku dostępne są komplety garnków wykonane z konkretnych materiałów, pokryte powłokami lub ich pozbawione. Każdy z takich zestawów inaczej się prezentuje i cechuje się innymi właściwościami. Możesz zdecydować się na garnki bardziej nowoczesne lub postawić na naczynia tradycyjne. Które z nich będą lepsze?

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Zanim zdecydujesz się na konkretny zestaw garnków do gotowania, musisz wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim dostosuj wybór do faktycznych potrzeb – czy będziesz przyrządzać posiłki tylko dla siebie, dla dwóch osób czy dla licznej rodziny? Zestawy garnków składają się bowiem z różnej liczby elementów. Mogą składać się z samych garnków, ale również z rondli, patelni, wkładów do gotowania na parze, naczyń do zapiekania, a nawet akcesoriów kuchennych. Garnki różnią się pojemnością, kształtem, materiałem wykonania, powłoką, dostosowaniem do kuchenki i możliwością mycia w zmywarce. Prezentują się bardziej nowocześnie lub bardziej tradycyjnie. I na wszystkie te właściwości należy zwrócić uwagę jeszcze przed zakupem.

Nowoczesne garnki ze stali nierdzewnej

Garnki wykonane ze stali nierdzewnej cieszą się niesłabnącą popularnością. To dobre rozwiązanie do każdej kuchni. Szczególnie tej urządzonej w nowoczesnym stylu. Ale ze względu na proste kształty i stalowy kolor dopasują się również do klasycznych aranżacji kuchennych. Stal nierdzewna jest wytrzymała, odporna na uszkodzenia mechaniczne, zarysowania, wgniecenia i rdzewienie. Nie odkształca się pod wpływem wysokiej temperatury i jest higieniczna. Komplety garnków stalowych nie są pokryte żadnymi powłokami, dlatego nie ma obaw o ich starcie czy zarysowanie. Do mieszania czy chwytania składników możesz spokojnie używać nawet stalowych przyborów kuchennych. Najczęściej są wyposażone w szklane pokrywki z okuwanymi rantami, choć zdarzają się również pokrywki stalowe.

Znakomita większość tego typu naczyń to garnki na płytę indukcyjną, a równocześnie także na kuchenkę gazową. Zestaw garnków stalowych będzie zatem doskonałym wyborem do kuchni z nowoczesną indukcją, choć sprawdzi się na także na kuchence gazowej, elektrycznej i indukcyjnej. Czy tego typu stalowy zestaw garnków na indukcję może być myty w zmywarce? Niestety nie każdy się do tego nadaje. Wszystko zależy od odporności stali, a także materiałów, z którego zostały wykonane uchwyty. Jeśli zależy Ci na możliwości mycia w zmywarce, to szukaj w ofertach renomowanych producentów. Komplet garnków Tefal ze stali nierdzewnej, Fissler, WMF czy Zwieger będzie nadawać się do mycia automatycznego.

Tradycyjny komplet garnków emaliowanych

Jeśli poszukujesz kolorowych garnków, które staną się praktyczną dekoracją Twojej tradycyjnej kuchni, to zwróć uwagę na komplety garnków emaliowanych. W przeciwieństwie do jednolitej barwy garnków stalowych, tu mamy prawdziwe pole do popisu! Zestawy zachwycają garnkami w przeróżnych barwach i wzorach – pastelowych, kremowych, soczystych lub białych wzorzystych. Garnki emaliowane były wykorzystywane już przez nasze mamy i babcie, a do dzisiaj nie straciły na swojej popularności. Pokrywająca je gładka emalia jest higieniczna, nie uwalnia żadnych szkodliwych substancji, nie wchodzi w reakcję z detergentami i żywnością, jest odporna na rdzewienie i zachowuje swój kolor przez lata. Jej cechy sprawiają, że tego typu zestawy garnków doskonale nadają się do przygotowywania posiłków dla dzieci i osób uczulonych na nikiel. Należy jednak uważać, by nie zarysować wewnętrznej powłoki emaliowanej. Tylko nienaruszona emalia (niezarysowana i bez odprysków) zachowuje swoje właściwości, dlatego do mieszania posiłków w garnkach używaj akcesoriów kuchennych o nieostrych krawędziach.

Współcześnie produkowane garnki emaliowane w kompletach w większości nadają się już do użytkowania nie tylko na tradycyjnych kuchenkach gazowych, ale również nowoczesnych płytach indukcyjnych. Jednak nie wszystkie emaliowane garnki są dostosowane do mycia w zmywarce. Jeśli producent zaleca mycie ręczne, nie warto ryzykować uszkodzenia emalii i lepiej umyć garnki ręcznie.

Klasyczne zestawy garnków aluminiowych

Kolejne miejsce w rankingu popularności zajmują komplety garnków aluminiowych, pokrytych dodatkowo powłokami nieprzywierającymi. Tego typu garnki sprawdzą się zarówno w kuchniach nowoczesnych, jak i tradycyjnych. Aluminiowe korpusy są nieco lżejsze niż te stalowe, dlatego szybciej się nagrzewają, pozwalając na oszczędność czasu i energii. Lekkie garnki są łatwe w przenoszeniu, nawet wypełnione gorącą zawartością. Pokryte powłokami non-stick zabezpieczają składniki przed przywieraniem do powierzchni, umożliwiając nawet wstępne podsmażenie na niewielkiej ilości tłuszczu. Zestawy garnków z aluminium nie są jednak tak odporne na uszkodzenia jak solidne garnki ze stali, dlatego tu również musisz używać drewnianych, plastikowych czy silikonowych przyborów kuchennych.

W ofertach renomowanych producentów znajdziesz aluminiowe garnki na indukcję, kuchenkę gazową, ceramiczną i elektryczną jednocześnie. Nie będzie zatem problemu z użytkowaniem ich na posiadanej kuchence. Czy takie garnki mogą być myte w zmywarce? To już zależy od konkretnego modelu i powłoki, którą zostały pokryte naczynia. Niektóre garnki będą odporne na działanie wysokiej temperatury i detergentów w zmywarce, a inne będą narażone na zniszczenia.

Nowoczesne garnki na indukcję czy tradycyjne na gaz?

Dostosowanie garnków do użytkowania na konkretnym rodzaju kuchenki to bardzo ważna kwestia. Garnki przeznaczone wyłącznie na gaz nie zadziałają na indukcji. By naczynia zostały wykryte przez indukcję, muszą być wykonane z materiałów ferromagnetycznych lub posiadać specjalny dysk na dnie. Coraz częściej producenci oferują zestawy garnków, które nadają się jednocześnie do użytkowania na gazie, jak i na indukcji. Większość z nich możesz wykorzystać także na kuchence elektrycznej i ceramicznej. Nie ma zatem jednoznacznego podziału, który przydzielałby dany typ garnka do konkretnej kuchenki. Możesz zatem zakupić garnki indukcyjne, ale użytkować je na kuchence gazowej, a dopiero w przyszłości na płycie indukcyjnej. Przed zakupem należy jednak dobrze zaznajomić się z zaleceniami producenta.

 

(tekst i fot. mat. sponsora)