Nowoczesne projektowanie biur

Wprowadzanie dużych zmian w tradycyjnych miejscach pracy jest trudne. Jednak każde biuro może korzystać z dobrodziejstw natury. Szeregowi pracownicy biurowi do niedawna zajmowali przede wszystkim zamknięte, odseparowane przestrzenie biurowe lub enklawy w biurach na planie otwartym. Im ważniejszy, usytuowany wyżej w hierarchii pracownik, tym większa, bardziej intymna i prywatna przestrzeń, wyższy komfort i dostęp do naturalnego światła. Wielu pracowników niższego szczebla miało swoje biura zlokalizowane w wewnętrznym rdzeniu budynku, czasem bez dostępu do światła dziennego.

Reklamy

Kiedy zaczęła się pandemia COVID, ci zamknięci w swoich biurach pracownicy zaczęli wykonywać swoje zadania w domu. Zamiast w izolowanych biurach, przeglądali dokumenty, wykonywali zadania, tam, gdzie chcieli. Wielu zdążyło zaaranżować w swych domach własne biura skrojone idealnie na własne potrzeby – znacznie bardziej wygodne, komfortowe i przyjazne niż te, w których pracowali przed pandemią. Teraz, gdy biura ponownie się otwierają, spędzanie całego dnia w tradycyjnie zorganizowanym, sztucznym środowisku nie jest już tak atrakcyjne, jak przed pandemią.

 

Wielu pracodawców zauważa problem i zabiera się za przeprojektowywanie swych biur, by stworzyć bardziej atrakcyjną przestrzeń roboczą, a przy okazji wspierać produktywność pracowników. Projektując nowe biura lub przeprojektowując istniejące warto pomyśleć nad ograniczeniem klasycznej przestrzeni biurowej i zapewnieniem naturalnego światła wszystkim pracownikom. Ponieważ naturalne światło zwiększa produktywność i kreatywność oraz zmniejsza stres, zmiana ta przyniesie znacznie więcej korzyści niż tylko obniżenie kosztów oświetlenia.

Projektowanie biur według nowoczesnych standardów

Wpuszczenie do biur zewnętrznego środowiska daleko jednak wykracza poza oświetlenie. Wiele firm chce dziś inwestować w nowoczesne przestrzenie biurowe. Odchodzą zatem od klasycznych neutralnych przestrzeni pomalowanych na pastelowe barwy i wypełnionych rzędami biurek i foteli, dodają więcej otwartych form, świetlików, dekoracji z naturalnego drewna, naturalną paletę kolorów, aranżują ozdoby wodne, aneksy roślinne, ​​aby wprowadzić w przestrzenie biurowe odrobinę elementów natury. W takich przyjaznych biurach klienci czują się swobodnie i zapewniają przyjemne środowisko dla pracowników, którzy wracają do pracy każdego dnia.

 

Tego rodzaju działania wpisują się w nowy trend w projektowaniu biur, który wprowadza do wnętrz biurowych więcej elementów natury i świata zewnętrznego. Wynika to z dwóch kluczowych czynników. Pierwszy to koniec pandemii, która jednak w pewnym stopniu zmieniła podejście do pracy biurowej, a co za tym idzie do projektowania wnętrz biurowych. Drugi to większa niż dotychczas orientacja na dbanie o biurową kadrę.

 

Aby zachęcać pracowników do powrotu do pracy w biurach, wiele firm zaczyna tworzyć przestrzenie, które zachęcają do pracy. Współczesne przestrzenie biurowe na miarę czasu końca pandemii to biura nowoczesne, bezpieczne, jasne i zaprojektowane tak, aby odpowiadały potrzebom pracowników. Dobrze zaprojektowane biuro staje się dziś czymś niezbędnym, ponieważ firmy już muszą dbać o zatrzymanie kluczowych pracowników, którzy już dzisiaj wiedzą, że mogą pracować zdalnie. A zatrzymanie pracowników wiąże się ściśle z utrzymaniem konkurencyjności.

 

Oczywiście nie każdy pracownik może mieć prywatne patio na świeżym powietrzu lub ogród na dachu. A wprowadzanie dużych zmian w tradycyjnych miejscach pracy jest trudne. Ale niemal każde biuro można zaprojektować tak, by korzystać z dobrodziejstw natury w pracy. Nawet drobne ulepszenia wprowadzane krok po kroku mogą z biegiem czasu przynieść ogromne korzyści. Warto skupić się na lepszym oświetleniu, lepszej jakości powietrza i wprowadzeniu do przestrzeni biurowej roślinności.

 

Warto na początek ponownie ocenić rodzaje przestrzeni zapewniane pracownikom. W hybrydowym modelu pracy priorytetem jest przestrzeń do współpracy. By to osiągnąć warto nieco otworzyć przestrzeń biura, aby mieć więcej naturalnego światła i lepszy przepływ powietrza. Warto też sprawdzić czy przestrzeń biura wspiera naturalny dystans społeczny i zmaksymalizować wykorzystanie wydajnego oświetlenia wewnętrznego.

 

Dodanie żywych roślin w całym obiekcie wymaga wprawdzie pielęgnacji, ale bardzo poprawia mikroklimat biura. Można także rozważyć odporne rośliny gruntowe, takie jak mchy i porosty i pokryć nimi ściany. Wymagają minimalnej konserwacji, za to wyglądają fantastycznie, poprawiają mikroklimat biura, a nawet zapewniają dodatkową izolację akustyczną.

 

Warto także po prostu spróbować się dowiedzieć czego chcą pracownicy biura, z czego chętnie by korzystali i co pomogłoby w zorganizowaniu przyjaznej przestrzeni.

Takie dane pozwolą zaprojektować przestrzenie biurowe, które będą odpowiadały potrzebom i standardom pracowników. Z biegiem czasu takie zabiegi przyniosą korzyści zarówno w postaci wyników finansowych firmy, jak i nastawieniu personelu do pracy w biurze. Office Projekt z Poznania od wielu lat zajmuje się projektowaniem biur, zawsze zgodnie z najnowszymi standardami. 

­

(tekst i fot. mat. partnera)